امروز : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 21
۰۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172504
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۸
تعداد بازدید: 292
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ژنرال "ایگور کوناشینکوف" سخنگوی رسمی وزارت دفاع ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ژنرال "ایگور کوناشینکوف" سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که وخامت اوضاع برای مردم غیرنظامی سوریه در مناطق تحت کنترل نیروهای ائتلافی آمریکا و برخی مخالفان مسلحی که آمریکا از آنها حمایت می‌کند، کاملاً مشهود و نگران کننده است.

این مقام نظامی روس توضیح داد: «در حال حاضر بدترین شرایط زندگی برای مردم عادی سوریه در مناطقی مشاهده شده است که تحت کنترل ائتلاف به‌سرکردگی آمریکا قرار داشته و گروه‌های مسلح مخالف سوری در آنها فعالیت دارند. بعد از اعلام شکست بزرگ داعش در سوریه، این مناطق به "سیاه‌چاله‌هایی" تبدیل شده‌اند که اوضاع در آنها نه برای دولت قانونی سوریه و نه برای ناظرین بین المللی شفافیت داشته و نگرانی‌های بسیاری درباره وضعیت مردم ساکن این مناطق وجود دارد».

کوناشینکوف همچنین یادآور شد، وضعیت انسانی در منطقه اردوگاه "الرکبان" بسیار وخیم گزارش شده که در منطقه "التنف" قرار دارد که پایگاه نظامی آمریکایی در آنجا مستقر شده، و حدود 60 هزار پناهجوی سوری به‌زور در آنجا نگهداری می شوند و کنترل این اردوگاه  در دست گروه‌های مسلح مخالف است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه تأکید کرد که بهبود اوضاع انسانی در این اردوگاه، تنها در صورت امکان ارسال کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه و خارج کردن افراد نیازمند به مراقبت‌های پزشکی میسر خواهد بود، همان‌طور که این امکان اکنون در منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق فراهم شده است.

این ژنرال روس افزود: «وضعیت ساکنین غیرنظامی در شهر رقه، همان‌طور که ما بارها هشدار داده‌ایم، نیز کمتر از "فاجعه انسانی" نیست، ولی به‌اصطلاح «آزادکنندگان» این شهر، یعنی ائتلاف بین المللی به‌سرکردگی آمریکا نمی‌خواهند این واقعیت را بپذیرند. در حال حاضر حدود 40 هزار نفر ساکنین این شهر در وضعیت دشواری به‌سر می‌برند، در حالی که در زمان آغاز حمله نیروهای ائتلاف آمریکایی به رقه، بیش از 200 هزار نفر در این شهر زندگی می‌کردند».

این مقام بلندپایه وزارت دفاع روسیه یادآور شد، اوضاع شهر رقه، کاملاً متفاوت از شهر حلب است که هر کسی آزادانه می‌تواند به آن وارد شده یا خارج شود و زندگی عادی شهری در آن کاملاً جریان یافته است. وی گفت: «چرا طرف آمریکایی نمی‌تواند چنین شرایطی را در شهر آزادشده رقه به‌وجود آورد؟».

وی افزود: «هواپیماهای ائتلاف آمریکایی بیش از 80 درصد ساختمان‌های این شهر را نابود کرده‌اند، این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون به‌طور رسمی اعلام می‌کنند که برنامه بازسازی این شهر حتی در حال بررسی هم نیست. و تا زمانی که این شهر تحت کنترل نیروهای ائتلاف آمریکاست، دولت قانونی سوریه نیز قادر به انجام هیچ اقدامی در این باره نیست».

سخنگوی وزارت دفاع روسیه همچنین یادآور شد که برای بهبود وضعیت انسانی در مناطق رقه و التنف سوریه لازم است تا سریعاً اقداماتی از سوی سازمان‌های بین المللی فعال در زمینه مسائل انسان‌دوستانه صورت بگیرد، برای اینکه مردم غیرنظامی سوری نمی‌توانند و نباید تا ابد در بدترین شرایط، گروگان بازی‌های ژئوپولیتیکی واشنگتن باشند.  

انتهای پیام/*

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها