امروز : جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - 2018 September 21
۱۷:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172513
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۸
تعداد بازدید: 245
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» در تحلیلی می‌نویسد: "ولادیمیر پوتین" رئیس ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» در تحلیلی می‌نویسد: "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز گذشته دستور برقراری توقف 5 ساعته روزانه درگیری‌ها در منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق برای فراهم سازی امکان خروج مردم غیرنظامی از کریدور انسانی ایجاد شده را صادر نمود.

نخستین «وقفه انسانی» روز گذشته، 27 فوریه (8 اسفند) اجرا شد، ولی از سوی گروه‌های مسلح شکست خورد. بر اساس اطلاعات مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه، حتی یکی از ساکنین این منطقه نتوانست آنجا را ترک کند. این در حالی است که نیروهای دولتی سوریه کاملا رژیم سکوت را رعایت کرده و به آتش مداوم مخالفان مسلح در طول ساعت 9:00 الی 14:00 هیچ پاسخی نداده بودند.

برغم تصویب قطعنامه شماره 2401 شورای امنیت سازمان ملل در مورد برقراری رژیم آتش‌بس 30 روزه در سوریه در روز شنبه، درگیری‌های مسلحانه در منطقه غوطه شرقی همچنان ادامه دارد. ضمن اینکه گروه‌های مسلح مخالف دمشق، صدها تن از ساکنین منطقه، از جمله زنان و کودکان را گروگان گرفته و اجازه نمی دهند تا این افراد منطقه را ترک کنند.

ایجاد «کریدور انسانی» در شهر حلب جان هزاران نفر را نجات داد

پیش از این، طرح «وقفه انسانی» در شهر حلب اجرا شده و تاثیر مثبت خود بر روند اوضاع را ثبات کرده بود، ولی به عقیده کارشناسان، در غوطه شرقی بعید است اجرای این طرح با موفقیت همراه باشد.

چنین طرحی در اواخر سال 2016 در زمان آزادسازی شهر حلب در دو مرحله اجرا شده بود. در آن زمان هشت کریدور انسانی بوجود آمده بود که از طریق آنها نه تنها مردم غیرنظامی، بلکه نیروهای متخاصم هم امکان خارج شدن از شهر را بدست آورده بودند.

"یلنا سوپونینا" مشاور مدیر موسسه تحقیقات راهبردی روسیه معتقد است، اگر صحبت از کمک به ساکنین غیرنظامی مطرح باشد، همواره بهتر از فراهم سازی امکان خروج آنها از محل درگیری‌ها طریق ایجاد کریدورهای انسانی، راهی را نمی توان تصور کرد.  

وی توضیح داد: «کریدورهای انسانی ایجاد شده در شهر حلب، اجازه داده بودند تا جان هزاران نفر نجات پیدا کند، با وجودیکه اوضاع نظامی در این شهر بسیار وخیم بوده و رژیم آتش بس برقرار شده نیز دائما نقض میشد و همه طرف‌های درگیر در این مسئله مقصر بودند. ولی اکنون باید با واقع بینی به اوضاع در غوطه شرقی نگاه کرد. حتی با وجود قطعنامه شورای امنیت، و با توجه به تجربه بدست آمده در شهر حلب، بعید است رژیم آتش‌بس در این منطقه بطور کامل برقرار شود و دقیقا به همین دلیل هم روسیه پیشنهاد ایجاد کریدور انسانی را بار دیگر مطرح کرده است و این پیشنهاد شاید در شرایط جدی وخامت اوضاع کنونی، بهترین راه برای تاثیرگذاری بر وضعیت وخیم انسانی در غوطه شرقی باشد.»

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها