امروز : جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - 2018 September 21
۱۷:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172517
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۸
تعداد بازدید: 252
به گزارش گروه بین الملل خبرگاری پیروان مــوعــود، روزنامه اتریشی "دی پرسه" در مطلبی به بررسی دلایل روند تند برخی تحولات و اصلاحات اساسی در ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگاری پیروان مــوعــود، روزنامه اتریشی "دی پرسه" در مطلبی به بررسی دلایل روند تند برخی تحولات و اصلاحات اساسی در عربستان سعودی پرداخته و نوشت: محمد بن سلمان، ولیعهد شاه سعودی می خواهد عربستان را مدرنیزه کرده و آن طور که خود می خواهد اصلاح کند. وی در راستای باز شدن جامعه خود قدم بر می دارد و هم زمان ادعاهای قدرت‌طلبی خود را در منطقه و در صورت لزوم با خشونت و نظامی گری دنبال می کند.

روزنامه اتریشی "دی پرسی"، برکناری بسیاری فرماندهان و نظامیان عالی رتبه عربستان از طرف پادشاه این کشور را اقدامی غافلگیر کننده دانست.

پادشاه عربستان سعودی چند شب پیش در حکمی تعدادی از فرماندهان رده‌بالای نظامی از جمله رئیس ستاد کل ارتش و نیز فرماندهان نیروهای زمینی و هوایی این کشور را از مقام خود برکنار کرد. وی در این اقدام خود رئیس ستاد کل، ارتش و نیروی هوایی را عزل کرد. همچنین پست های عالی رتبه در وزارت کشور و امور خارجه و دفاع از نو اشغال شد.

روزنامه اتریشی دی پرسه با اشاره به اینکه بعضا افرادی جوان جایگزین مهره های عزل شده شدند و برای اولین بار یک زن سمت معاون وزارت کار و امور اجتماعی در این کشور را عهده دار شد نوشت: رسما پادشاه 82 ساله عربستان سعودی دستور بازسازی قدرت در ساختار قدرتی این کشور را داده است. اما در واقع در پس تمام تحولات اخیر در عربستان سعودی کارگردانی یک نفر و آن محمد بن سلمان، ولیعهد شاه سعودی نهفته است.

محمد بن سلمان زمانی که در نوامبر گذشته شمار زیادی از شاهزادگان و وزرای سابق و تاجران در عربستان یک شبه دستگیر شدند، تمام رشته ها را در دست داشت. این شاهزاده قدرتمند، مدرنیزه کردن عربستان سعودی و افزایش نفوذ این کشور در تمام منطقه را هدف خود قرار داده است. رویکرد وی به این مفهوم است که روند اصلاحات را در داخل در پیش گرفته و اما یک سیاست جنگ طلبانه و تجاوزکارانه را در خارج دنبال کند.

پروژه به اصطلاح " چشم انداز 2030" پروژه بزرگی است که با آن محمد بن سلمان، می خواهد عربستان را برای آینده آماده کند. بر اساس برنامه های وی اقتصاد عربستان باید باز شود و بازار کار خصوصی جان تازه بگیرد.

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه محمد بن سلمان در اوایل سال 2019 منیفستی برای تحول در عربستان را منتشر کرد که در آن بر حقوق و آزادی بیشتر برای زنان تاکید کرد نوشت: اما از دموکراسی بیشتر در این  بیانیه صحبتی نبود.

این روزنامه اتریشی در ادامه نوشت: نقش اصلاحات اجتماعی تنها یک نقش از نقش هایی است که این ولیعهد 32 ساله سعودی ایفا می کند. وی همچنین معمار یک سیاست خارجی قدرت طلبانه است که در صورت لزوم خشونت نظامی را هم در سیاست خارجی در دستور کار قرار می دهد.

محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان و مغز متفکر عملیات نظامی وحشیانه در یمن است. همچنین در پس رویکرد سختگیرانه عربستان در قبال قطر نیز محمد بن سلمان قرار گرفته است. ولیعهد شاه سعودی می خواهد منافع و علایق عربستان در تمام منطقه را در پیش گرفته و نفوذ رقیب خود ایران را کاهش دهد. عربستان برای این منظور حاضر است چه در یمن و چه در سوریه کاملا روند جبهه گیری با ایران را در پیش گیرد.

همزمان رهبری سعودی هم کم کم به این نتیجه می رسد که یمن به صورت فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به یک ماجراجویی نظامی است که خروج از آن می تواند دشوار باشد. این می تواند دلیلی باشد که برکناری های فعلی همچنین شامل حال افسران عالی رتیه ارتش هم شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها