امروز : جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - 2018 September 21
۱۸:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172519
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ساعت ۲۲:۳۸
تعداد بازدید: 240
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، روز سه‌شنبه 8 اسفند 1396، در نشست خبری که در محل باشگاه خبرنگاران پویا برگزار شد آقای ناصر ابوشریف، ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، روز سه‌شنبه 8 اسفند 1396، در نشست خبری که در محل باشگاه خبرنگاران پویا برگزار شد آقای ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، طی سخنانی پیامدها و تأثیرات «انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس در روز اشغال فلسطین» را تشریح کرد. پس از سخنان ابوشریف، وی به سؤالات خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های حاضر در این نشست پاسخ داد. مشروح این جلسه حضور مخاطبان گرامی تقدیم می‌شود.

اهمیت موضوع و تاریخچه آن

این مسئله یکی از مهمترین و خطیرترین مسائل امروز جهان اسلام است. البته اگر ما بتوانیم از این مسئله به خوبی بهره برداری کنیم می تواند آثار خوبی هم داشته باشد. تصمیم دولت ترامپ برای انتقال سفارت مربوط به دوره ریاست جمهوری ریگان در آمریکا است. او اولین تلاش را برای انتقال سفارت انجام داد. پس از آن در سال 1995 کنگره آمریکا این طرح را تصویب کرد ولی رؤسای جمهور آمریکا آن را اجرا نکردند. زیرا خوف این را داشتند که مانع اجرای دیگر سیاست های آنها در قبال رژیم صهیونیستی باشد.

چرا ترامپ دست به این اقدام زد

ترامپ از حزب جمهوری خواه آمریکا به قدرت رسید و پایگاه مذهبی او که همان کلیسای انجیلی (انگلیکان) بود وی را به این سمت سوق داد. او به انگلیکان ها وعده داد پس از رسیدن به قدرت، سفارت آمریکا در تل آویو را به قدس منتقل کند.

دلایل اصلی اخذ این تصمیم در آمریکا

1. موضع حمایتی آمریکا و پایگاه بودن رژیم صهیونیستی برای این کشور

آمریکا یک از حامیان اصلی رژیم صهیونیستی است و موضع آن در قبال این رژیم و منطقه کاملا روشن است. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی پایگاه پیشرو آمریکا در منطقه غرب آسیا است و آمریکا نیز بهره برداری های بسیاری را از این رژیم انجام می دهد.

2. ایدئولوژی

ایدئولوژی یکی از محرک های اصلی ترامپ و معاون او و از اعتقادات هواداران وی، در اجرای این طرح است. این جریان به بازگشت حضرت مسیح و جنگ آرماگدون اعتقاد دارد. آنها معتقدند جنگ آرماگدون جز با سیطره بر بیت المقدس و ساخت هیکل یا همان معبد سلیمان به جای مسجدالاقصی به پیروزی منتهی نمی شود.

3. وضعیت امت اسلامی

متأسفانه امت ما با نوعی تشتت و اختلافات داخلی شدید مواجه است و همین مسئله به ترامپ کمک کرد تا بدون اینکه از واکنش مسلمانان و عرب ها نگران باشد این تصمیم را اتخاذ کند.

4. وضع داخلی فلسطین

همانگونه که می دانید تشکیلات خودگردان فلسطین به آمریکا و حامیان غربی اش متکی است و آنها حتی بر واکنش تشکیلات خودگردان و سیاست های آن سیطره دارند و می توانند آن را تغییر دهند. به همین دلیل نماینده سازمان ملل اعلام کرد که شاهد هیچ واکنشی از سوی تشکیلات خودگردان نخواهید بود.

5. سازمان های یهودی و لابی های صهیونیستی آمریکا

این گروه ها یکی از مهمترین اهرم های فشار بر مقامات آمریکایی هستند. یکی از ثروتمندان این جریان شخصی به نام شلدون آدلسون نام دارد. وی چند روز قبل اعلام کرده است هزینه قابل توجهی از انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به شهر قدس را بپردازد.

انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس؛ آغاز یک جریان جدید دیپلماتیک

صهیونیست ها این انتقال را دستاورد عظیمی می دانند. چرا که تا کنون فقط از جانب آمریکا و چند کشور دیگر این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته شده بود ولی پس از اعلام انتقال رسمی سفارت یک جریان یا کمپین سیاسی توسط دیپلمات های رژیم صهیونیستی آغاز شد تا بتوانند کشورهای بیشتری را برای این انتقال جذب کنند. تا این جریان به انتقال تمام سفارت خانه های دیگر کشورها به شهر قدس و اعلام قدس واحد به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی ختم شود.

نتایج عملی دیگر

با اعلام انتقال سفارت آمریکا به قدس شاهد آغاز ساخت 14 هزار واحد مسکونی یهودی در قدس هستیم که در راستای یهودی سازی جغرافیای قدس انجام می شود.

موضوع دیگر، یهودی سازی فرهنگی قدس است که پس از این تصمیم آغاز شده است. الآن تصمیم دارند موجودیت فلسطینی ها را از قدس پاک کنند. یکی از این تصمیم ها، مسئله ای بود که در خصوص کلیساهای شهر قدس مثل کلیسای قیامت انجام شد. این کلیسا 1هزار و 800 سال قدمت دارد. صهیونیست ها چیزی با عنوان «مالیات بر اراضی» را بر کلیساها و از جمله این کلیسا وضع کرده اند.

هدف از تمام اینها یهودی کردن شهر قدس بدون توجه به فلسطینی ها و فرهنگ فلسطینی است. این ها اقدامات عملی صهیونیست ها است که در حال انجام اند و بسیار خطر ناک اند.

چه باید کرد و مانع اصلی چیست؟

اول؛ فلسطینی ها باید در شهر قدس به منظور مقابله با این روند متحد شوند. اما مشکلی که داریم تشکیلات خودگردان و مانع اساسی مقابل هر نوع انتفاضه در فلسطین است. تشکیلات خودگردان همچنان به مسئله مذاکرات و صلح با رژیم صهیونیستی دلبسته است. آنها با یک تغییر جزئی به تغییر میانجی و حامی صلح از آمریکا به یک طرف دیگر می اندیشند که این خود نمی تواند به مسئله فلسطین کمکی کند. اگر تشکیلات خودگردان می خواهد کاری انجام دهد باید از مذاکرات عدول کرده، به مقاومت و مبارزه بازگردد.

نکات مهم در مبارزه با رژیم صهیونیستی

زمینه های زیادی برای مقابله با این طرح رژیم صهیونیستی وجود دارد. مسئله فلسطین مسئله مرکزی سیاسی، فکری و اخلاقی امت اسلام است. از حیث اقتصادی مردم قدس تحت محاصره شدید هستند و تلاش می شود آنها را از این سرزمین اخراج کنند. کارهایی صورت می گیرد تا خود این فلسطینیان قدس را ترک کنند.

در حال حاضر یک یهودی ثروتمند حاضر است برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس 500 میلیون دلار هزینه کند اما ثروتمندان عرب حاضر نیستند سهم کوچکی در قدس داشته باشند و آنها هزینه کنند.

می توان کمیته برای حمایت از مردم قدس تشکیل داد یا مثلا بخشی از زکات را برای مردم قدس و پایداری شان در این شهر هزینه کرد چرا که این شهر مقدس است و در قرآن بر آن تأکید شده و فقط یک منطقه جغرافیایی یا سیاسی نیست. بلکه سرزمین مقدسی است که جایگاه دینی ویژه ای نزد مسلمانان دارد.

از حیث اطلاع رسانی باید تمام تلاش ها بسیج شود. از حیث ساخت سند باید به این شهر توجه شود. یهودیان هیچ گاه در اهل این سرزمین نبوده اند بلکه همواره به عنوان مهاجر حضور داشته اند. ما باید در تمام سطوح و جبهه ها حرکت کنیم و إن شاء الله خواهیم توانست پیروز باشیم.

پرسش و پاسخ

خبرگزاری جمهوری اسلامی:باتوجه به واکنش ضعیف انتقال سفارت آمریکا این برآیند به وجود می آید که آنها در صدد تضعیف روحیه مقاومت فلسطینیان در منطقه هستند. محور مقاومت برای تقویت دوباره چه تدابیری را اتخاذ کرده است؟

با کمال تأسف بسیاری از کشورهای عربی مشغول مسائل داخلی شان هستند که حتی برای خود آنها هم فایده ای ندارد و در مشکلاتی غرق شده اند که اصلا نیازی به آن ندارند و می توانستند از آن جلوگیری کنند یا اینکه با شیوه های سیاسی آن را حل کنند. مثلا مسئله یمن می شود با گفتگو و نشستن پشت میز مذاکره حل کرد. اینکه مردم یمن بیایند فردی را با انتخابات به عنوان رهبرشان انتخاب کنند و این همه جنگ و هزینه را شاهد نباشیم.

 در این نوع جنگ ها و درگیری ها حقوق بشر نقض شده، جنایت بسیاری به وقوع می پیوندد و تمام اینها با حمایت صورت می گیرد. چرا که بدون حمایت آمریکا نمی توان وارد چنین جنگ هایی شد.

مسئله دیگر این است که برخی از این کشورهای عربی در حال اجرای طرح هایی امپریالیستی هستند که شایستگی آن را ندارند و برای اجرای آن هم به آمریکا نیاز دارند. مشکل دیگری که این رژیم ها دارند این است که رژیم های نامبرده، رژیم های مستبدی هستند که برای ادامه بقا نیازمند حمایت آمریکا هستند. اگر این نظام ها مردمی بودند و مستبد نبودند، به طور حتم می توانستند با طرح های آمریکا مقابله کنند.

مسئله استبداد مؤلفه خطرناکی است که سبب ساز این شده است که کشورهای عربی سیاست هایی را اتخاذ کنند که ناموجه و نامفهوم است. تمام اینها مسائلی است که به اتخاذ تصمیم ترامپ کمک کرد.

مخالفت ملت های عربی با عملکرد حکومت های مستبد

ملت های عربی با اقدام حکومت های مستبد موافق نیستند و فرهنگ آنها هم این را نمی پذیرد. فرهنگ عربی و اسلامی قدس را قبله اول، سومین حرم شریف و معراجگاه پیامبر می داند. این طرز فکر یک شبه از اذهان مسلمانان پاک نخواهد شد شاید پاک شدن این تفکر صدها یا هزارها سال طول بکشد. اگر غرب می خواهد این مسئله را از اندیشه مسلمانان حذف کند باید کل اسلام را از بین ببرد تا علاقه به قدس را از اذهان مسلمانان بزداید. قرآن کریم بر جایگاه قدس و به طور غیر مستقیم بر سرنوشت رژیم صهیونیستی توجه کرده است.

اما متأسفانه اکثر کشورهای عربی به آمریکا دل خوش کرده اند این را بگویم تمام کسانی که به آمریکا دل خوش کنند و نخواهند با آمریکا مقابله کنند، شکست خورده، کنار خواهند رفت. آنچه کشورهای عربی انجام می دهند از نگاه من فسق و فجور است و پایان آن هم کاملا مشخص است. تأکید می کنم اگر این کشورها می خواهند خود را نجات یابند باید خود را با بازگشت به سمت قدس نجات دهند. و از دشمن تراشی در جهان اسلام و جهان عربی جلوگیری کنند.

پیروان مــوعــود:انتقال سفارت آمریکا به قدس آیا مقدمه ای برای طرح آمریکایی با عنوان «معامله قرن» است؟

حتما اینگونه است. انتقال سفارت آمریکا مقدمه ای برای طرح آمریکا است. مانع اساسی که از گذشته وجود داشت، مسئله قدس در ابتدا بود و پس از آن مسئله آوارگان فلسطینی و در پی آن مسئله شهرک های صهیونیست نشین و در نهایت مسئله مرزها بودند. بعدها مسائل دیگری هم طرح شد.

مسئله قدس از مسئله مذاکرات حذف شده است. اگر هم صحبتی شود در خصوص مناطق کوچکی در اطراف قدس چون ابودیس یا حتی رام الله است. در خصوص مسئله آوارگان فلسطینی، آمریکا وارد عمل شد و کمک های خود به آژانس کمک به آوارگان فلسطینی (آنروا) را کاهش داد تا بتواند آوارگان فلسطینی را از فلسطین مهاجرت داده، در مناطق دیگری اسکان دهد. مسئله آوارگان فلسطینی یکی از خطراتی بود که رژیم صهیونیستی را تهدید می کرد اما این مسئله را نیز به نوعی حذف کردند.

از سوی دیگر قصد دارند تشکیلات خودگردان فلسطین را به وضعیت دیگری تغییر دارند. آنها می خواهند تشکیلات خودگردان را از یک حکومت به یک تشکل یا ساختار خدمات رسان تبدیل کنند. یعنی تشکیلات خودگردان از کشورهای ثروتمند عربی، اروپایی و آمریکا کمک های مالی را جمع آوری کند و خدماتی را به ملت فلسطین ارائه دهد. بدون اینکه بخواهد یک کشور یا دولت فلسطینی باشد.

طرح دیگری که در حال انجام است باید به خوبی درک شود، طرح تشکیل یک کشور در غزه است. قرار است حکومتی در غزه تشکیل شود، مساحت مشخصی را در اختیار این حکومت قرار دهند اما به یک شرط. به شرط اینکه مقاومت از سلاح خود دست بردارد و خلع سلاح شود. پس از آن بخشی از اراضی سینا را به این حکومت دهند و مردم را در آنجا اسکان دهند. یادآور می شوم که مسئله حذف قدس و آوارگان یکی از مسائل بسیار مهم در این عرصه است.

باشگاه خبرنگاران پویا: برخی معتقدند فاز نخست اعلام انتقال سفارت آمریکا به قدس به منظور ارزیابی واکنش گروه های مقاومت و مسلمانان انجام گرفته است نظر شما در این باره چیست؟

آمریکایی ها از ابتدا معتقد بودند که از سوی فلسطینی ها و مسلمانان با این مسئله مخالفت خواهد شد. چرا که قدس جایگاه ویژه ای نزد مسلمانان دارد و سبب ساز انتفاضه های گذشته شده بود. انتفاضه قدس در سال 1987 در زمانی رخ داد که یکی از تونل های زیر مسجد الاقصی ریزش کرد و این مسئله فاش شد. سال 2000 هم قدس عامل انتفاضه ای بسیار قوی شد. هنگامی که شارون وارد محوطه مسجدالاقصی شد.

کشورهای غربی و آمریکا موقعیت منطقه و فلسطین را درک کرده اند و به خوبی آنها را می شناسند و می دانند که موضع آنها در قبال فلسطین چیست. اما مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که مردم فلسطین در یک جا نیستند و در حال حاضر در کرانه باختری، نوار غزه، قدس و داخل سرزمین های اشغالی سال 1948 پخش شده اند.

مشکل دیگری که مردم فلسطین با آن مواجه اند، همکاری امنیتی تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی است. این یکی از موانع اصلی برای هر طرح فلسطینی به منظور مقابله با رژیم صهیونیستی است.

کاری که الآن می خواهند انجام دهند بیشتر به هدف کرانه باختری است. چرا که نوار غزه محاصره چندین سال است که محاصره است. در غزه هر روز تظاهرات علیه صهیونیست ها انجام می شود اما انعکاسی ندارد. زیرا اولا نقاط اصطکاک با صهیونیست ها وجود ندارد. مردم غزه تماسی ندارند که بخواهند با صهیونیست ها درگیر شوند و از مناطقی صهیونیست ها حضور دارند دور اند لذا تظاهرات های آن منطقه چندان انعکاسی ندارد.

عمده انتفاضه و قیام مردم در کرانه باختری نیز با موانعی مواجه است. اما چرا انتفاضه دیگر شکل نگرفت؟

دلایل عدم وقوع انتفاضه

همانطور که گفته شد، وضع کشورهای عربی کاملا مشخص است. آنها خود را نیازمند به آمریکا می بینند لذا حاضر نیستند با آمریکا درگیر شوند حتی حاضرند سیاست های آمریکا در منطقه را اجرا کنند. حتی کشوری مثل اردن که مخالف این طرح بود صدایش به جایی نرسید. اردن کشوری است که متحمل بیشترین ضرر از این طرح خواهد شد. خیلی تلاش کرد اعتراض خود را از طرح ترامپ بیان کند اما تحت فشارهای عربی قرار گرفت. عربستان سعودی اردن را فرا خواند و با کلمات بدی مسئولان اردنی را خطاب کردند و کمک هایشان را از اردن قطع کردند. در استانبول هم با مشکل مواجه شد و هر نوع کمکی را قطع کردند و گفتند اگر می خواهید کمکتان کنیم باید با طرح ترامپ موافقت کنید.

مانع دیگری که باعث بروز انتفاضه نمی شود وضعیتی است که کشورهای عربی با آن مواجه اند و با وجود مشکلات داخلی تحت فشارهای شدیدی قرار گرفته اند.

مشکل دیگر دشمن تراشی در داخل کشورهای عربی و اسلامی است. دشمنان ایذایی یا توهمی در کشورهای عربی ایجاد شده و مانع از این شده که آنها به مسئله قدس بپردازند یا اینکه واکنشی واقعی نسبت به این مسئله نشان دهند.

به همین دلایل واکنش شدید نبود و آنها نیز این را پیش بینی می کردند آنها فکر می کردند برای مدتی کوتاه واکنشی بروز خواهد کرد و پس از مدتی این واکنش به خاموشی خواهد گرایید. در حال حاضر مقیاسی که برای این مسئله وجود دارد همان مقیاس مردم کشورهای عربی و اسلامی است که باید در این زمینه مقابله کنند.

اما به شما عزیزان بگویم اگر واکنش کشورهای عربی و اسلامی در همین سطح ساده باشد آمریکا و رژیم صهیونیستی به این مسئله بسنده نخواهند کرد و تصمیمات دیگری را پس از این تصمیم اتخاذ خواهند کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان: برخی کشورهای عربی و اسلامی قدس را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده اند و قدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت می شناسند. آیا شما هم قدس را اینگونه می دانید؟ یا کل به تمامیت ارضی قدس اعتقاد دارید؟

قدس یکپارچه پایتخت فلسطین است

از نظر ما قدس یکپارچه و واحد است که پایتخت کشور فلسطین است. ما نه قدس غربی را قبول داریم نه قدس شرقی را. از نگاه ما اسرائیل یک رژیم غاصب است که تمام فلسطین را غصب کرده است و ما نمی توانیم از ذره ای از خاک یا قطره ای از آب این سرزمین نمی توانیم عدول کنیم. به نظر ما اسرائیل با حمایت غرب و تصمیم سازمان ملل که تحت حمایت انگلستان قرار داشت تأسیس شد و پس از آن آمریکا عهده دار این مسئولیت شد.

اسرائیل یک رژیم غاصب و نامشروع

در واقع اسرئیل ساخته و پرداخته رژیم های شرور جهان است که بر اساس جنایات ضد بشری ساخته شد و برای جنایت ضد زمین و ضد انسان ساخته شد. زمین های فلسطین را به زور غصب کرد. حتی بر منابع اقتصادی فلسطینی ها هم سایه افکنده و بر منابع کشورهای دیگر هم که تحت عنوان طرح استخراج گاز ارائه کرده نظر دارد. به نظر من رژیم صهیونیستی یک رژیم غاصب و نامشروع است ما به عنوان مردم فلسطین و بخشی از امت اسلامی نمی توانیم این مسئله را بپذیریم.

عادی سازی روابط، خیانت و خروج از دین

از نگاه ما عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در هر نوع آن خیانت است. چه با ملی گرایی فلسطینی باشد چه به قوم گرایی عربی و چه به نام اسلام. به نظر من این عادی سازی یک نوع خروج از دین اسلام است. من نمی توانم قبول کنیم که فردی کسی مسلمان باشد و دست در دست این رژیم غاصب قرار دهد. چرا که براساس قرآن کریم، طرح رژیم صهیونیستی طرح سلطه طلبی و فساد است و هر مسلمانی که بخواهد در هر مسئله ای دست در دست این رژیم قرار دهد مرتد است و از دین خارج شده است.

امت باید موضع واقعی و قاطعی را اتخاذ کند. تأکید می کنم ما نه قدس شرقی را قبول داریم نه غربی. قرآن کریم کلمه « بارکنا حوله» را در خصوص قدس به کار برده است و نگفته است « بارکنا غربه أو شرقه » بلکه کل قدس و مسجد الاقصی را خطاب قرار داده است. تأکید می کنیم که مسئله قدس و مسجدالاقصی براساس آیات قرآن کریم، یک مسئله مقدس است به همین دلیل اجازه نمی دهیم، قدس توسط رژیم صهیونیستی نجس و آلوده شود. و هرکس بخواهد در این زمینه با رژیم صهیونیستی قدم بردارد ، به مفاهیم ملی خیانت کرده و به مفاهیم دینی و اسلامی مرتد شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: در سخنان خود گفتید تشکیلات خودگردان باید به مبارزه باز گردد به نظر نمی رسد که این اقدام از سوی آنها صورت گیرد آیا شما برای آن مقطع طرح مبارزاتی نظامی دارید؟

در حال حاضر مسئله نظامی مطرح نیست. می تواند در تمام زمینه ها مبارزه با رژیم صهیونیستی شکل گیرد. مهمترین زمینه، مبارزه مردمی است که بسیار مهم و مؤثر است. در انتفاضه های اول و دوم شاهد این مسئله بودیم.

مقابله در همه زمینه ها و در همه سطوح

در سطوح سیاسی، حقوقی، مالی، فرهنگی و ... می تواند با این رژیم مقابله کرد. مهم این است که امت اسلامی و عربی باید گردهم جمع شوند. اما تا زمانی که تشکیلات خودگردان وجود دارد، کشورهای عربی گردهم جمع نخواهند شد و پراکنده خواهند بود. در واقع این مسئله ناموجه است. حتی اخیرا شورای مرکزی ساف خواستار توقف همکاری امنیتی با رژیم صهیونیستی شده است. صائب عریقات که خود عضو این شورا است و از مهندسان و طراحان اسلو بوده است اخیرا اعتراف کرده که قرارداد اسلو رو به زوال است. نبیل عمرو نیز اخیرا مقاله ای نوشت که اسلو به نتیجه نخواهد رسید و به بن بست رسیده است و نمی تواند کوچکترین بخش از آرمان های فلسطین را محقق کند. دولت فلسطین تشکیل نخواهد شد و نهایتا نتیجه سازشی که این گروه از فلسطینی ها با صهیونیست ها انجام دادند، سیطره صهیونیست ها بر فلسطین و اخراج مردم فلسطین از این سرزمین است.

بنابراین به نظر من این خیمه شب بازی مسخره باید تمام شود باید در تمامی زمینه های سیاسی، فکری، حقوقی، فرهنگی و حتی نظامی که مستثنی از این قاعده نیست با رژیم صهیونیستی مقابله کرد. ما مسئله نظامی که مطرح شد تنها راه نیست و تمام راهکارها را پیش رو خواهیم داشت.

باز هم تأکید می کنم اولین کاری که باید از انجام دهیم این است که امت را برای مقابله با رژیم صهیونیستی واحد و متحد کنیم.

تشکیلات خودگردان دروازه عادی سازی روابط

اما متأسفانه در آن طرف این زمینه را تشکیلات خودگردان ایجاد کرد که کشورهای عربی به سمت رژیم صهیونیستی بروند و اگر رابطه ای پنهانی با این رژیم داشتند آن را علنی کردند و رابطه برقرار کردند. این تشکیلات، گذرگاهی برای ایجاد رابطه بین رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی و عادی سازی روابط با این رژیم بود. این تشکیلات خودگردان بود که رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت، با این رژیم ارتباط برقرار کرد و دروازه را برای عادی سازی کشورهای عربی با این رژیم همراه کرد.

به نظر من بهترین راه برای مقابله با این رژیم این است که به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی متوقف و لغو شود. و اینکه کشورهای عربی و اسلامی با هم متحد شوند و یک موضع ملی واحد از سوی کشورهای اسلامی و عربی و فلسطینیان در خصوص قدس اتخاذ شود.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها