امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17255
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 129
«حسین رویوران» کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره انتقال قدرت در قطر گفت: ...

«حسین رویوران» کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره انتقال قدرت در قطر گفت: دلایل متعددی می‌تواند مطرح باشد که یکی از مهمترین دلایل این تغییر بحث کنار گذاشتن «شیخ جاسم بن حمد آل ثانی» نخست وزیر و وزیر امور خارجه از سیستم باشد.

دو بعد تحول در قطر/حذف نخست وزیر در هماهنگ تر شدن با سیاست‌های کاخ سفید

رویوران افزود: شیخ جاسم‌‌ همراه امیر پدر «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی» نقشی مهمی در کودتا 1995 داشت و وی در ابتدا ولیعهد بود که در مرحله بعد از ولیعهدی کنار گذاشته شد و به نوعی اکنون با خانه‌تکانی اخیر از کل سیستم حذف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حمد بن جاسم خودش از این تحولات اطلاع دارد، ابراز داشت که نخست وزیر قطر اکنون خانه‌ای در نیویورک خریده و با اطلاع از اینکه در حال حذف است آماده برای خروج از قطر شده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه حذف نخست وزیر قطر و تغییر امیر این کشور با دخالت غرب در منطقه هدایت می‌شود، گفت: این تحول متناسب با تغییر سیاست‌های آمریکا در منطقه است، قطر ماموریت داشت با گروه‌های تکفیری سلفی ارتباط داشته باشد و این ماموریت اینگونه بود که آنها به سوریه بروند که قتلگاهی برایشان باشد، اما نه تنها این تروریست‌ها در سوریه نابود نشدند بلکه اکنون در حال ورود به عراق و لبنان و بحران آفرینی در این کشورها هستند و افزایش قدرت چشم گیری داشته‌اند.

رویوران با اشاره به اینکه سیاست‌های حمد بن جاسم عامل افزایش قدرت تکفیری‌ها در منطقه بوده است، ابراز داشت: آمریکا راهبرد خودش را تغییر داده و آنها در حال پیگیری راه‌حل سیاسی و مسالمت‌آمیز از طریق ژنو-2 هستند.

تکفیری‌ها بازنده بازی قدرت در قطر/رابطه دوحه با اخوان همچنان ادامه خواهد یافت

وی تصریح کرد که تغییر در راس هرم قدرت در قطر با تغییراتی مدنظر کاخ سفید در زمینه عدم حمایت از گروه‌های سلفی تندرو هماهنگی کامل دارد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد که آمریکا در شرایط فعلی دنبال حرکت به سوی شرق آسیاست چرا که چین در حال گرفتن جایگاه اقتصادی آمریکا است، واشنگتن می‌خواهد خودش را در خاورمیانه جمع و جور کند تا شرایط مساعد برای تغییر استراتژی‌اش فراهم شود.

وی گفت: سیاست قطر در حمایت از تکفیری‌‌ها با سیاست جدید آمریکایی‌ها در منطقه همخوانی ندارد، به همین دلیل قطر باید تغییر چهره دهد.

رویوران در جمع بندی از تحولات جاری، گفت: تغییر ترکیبی از مسائل داخلی و خارجی است، در بعد داخلی بحث حذف نخست‌وزیر یک هدف اصلی است که دارای قدرت زیاد و شخصی خطرناک است؛ تغییر سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا نیز بحث دوم این تحولات در قطر است.

وی درباره آینده رابطه قطر با گروه‌های اسلامگرا نیز ابراز داشت که ارتباط قطر با اخوان المسلمین چندان تغییر نخواهد کرد. دوحه همچنان از سوی کاخ سفید مامور ارتباط با اخوان است ولی ارتباط قطر با سلفی‌های تکفیر کاهش چشمگیری خواهد داشت.

این کارشناس منطقه اظهار داشت که سیاست شیخ تمیم و شیخ حمد در قبال غرب ادامه خواهد یافت و تحول خاصی در روابط با غرب نخواهند داشت.
انتنهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها