امروز : سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ - 2019 March 26
۱۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172553
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 246
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، در سه ماه اخیر تعداد مهاجران افغانی که از طریق خاک ایران وارد ترکیه شده‌اند، افزایش قابل ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، در سه ماه اخیر تعداد مهاجران افغانی که از طریق خاک ایران وارد ترکیه شده‌اند، افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. بسیاری از این مهاجران در مرز ایران و ترکیه به‌صورت پیاده وارد شهرهای ایغدیر، آغری و وان می‌شوند. هزاران نفر از آن‌ها در شهر ارزروم خودشان را به کمپ اسکان موقت مهاجران معرفی می‌کنند.

«متین چراباتیر» رئیس مرکز تحقیقات پناهندگی و مهاجرت ترکیه می‌گوید: در سه ماه اخیر بیش از 20 هزار پناهنده افغانی از مرز ایران وارد خاک ترکیه شده‌اند که تعداد کمی از آن‌ها افغانی‌های مقیم ایران هستند و اغلب مستقیماً از افغانستان به ترکیه آمده‌اند. این پناهندگان به‌خاطر فقر و بیکاری و عدم توانایی تأمین نیازهای اساسی خود مهاجرت می‌کنند و بسیاری از آن‌ها امید خود برای حل مشکلات سیاسی و اقتصادی توسط دولت افغانستان را از دست داده‌اند.

بر اساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، 170 هزار افغانی تا پایان ماه مارس سال جاری، درخواست پناهندگی خود را به‌صورت رسمی در دفتر این کمیساریا در ترکیه به‌ثبت رسانده‌اند.

بر اساس این آمار، 3.5 میلیون سوریه‌ای مهاجر در ترکیه و 365 هزار مهاجر از کشورهای دیگر، درخواست پناهندگی خود را در دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ترکیه به‌ثبت رسانده‌اند.

بر این اساس افغانی‌ها بعد از سوری‌ها بیشترین درخواست پناهندگی در ترکیه را داشته‌اند.

بخشی از پناهندگان افغانی در کمپ بازگرداندن مهاجران در ارزروم با ظرفیت 1500نفری اسکان می‌یابند اما چند ماهی است که ظرفیت این کمپ تکمیل شده است و بسیاری از پناهندگان افغانی در خیابان‌های ترکیه آواره هستند.

«عبدالله آیاز» مدیر اداره مهاجرت وزارت کشور ترکیه با اشاره به اینکه ترکیه سال‌هاست با معضل مهاجران افغانی مواجه است، از حجم بی‌سابقه ورود غیرقانونی افغانی‌ها در 20 روز اخیر خبر داد و گفت: اقدامات قانونی برای اخراج پناهندگان افغانی در حال انجام است و تا به امروز بیش از 3 هزار پناهنده افغانی به کشور خود بازگردانده شده‌اند. این مهاجران از راه ایران وارد ترکیه شده بودند و به‌دلیل ادامه فعالیت‌های تروریستی و مشکلات اقتصادی کشور خود را ترک کرده‌اند.

وی تأکید کرد: پروسه اخراج 591 پناهجوی افغانستان در استان ارزوروم تکمیل شده و قرار است آنان توسط یک هواپیمای چارتر در روزهای آینده به کابل انتقال یابند و همچنین روند اخراج مهاجران در استان‌های دیگر هم سرعت بیشتری گرفته است.

لازم به ذکر است که در هفته گذشته، در نتیجه تصادف مرگبار مینی‌بوس حامل مهاجران افغان در ترکیه دست‌کم 16 نفر کشته شدند. گفته شد که این مینی‌بوس گنجایش 14 نفر را داشت، اما بیش از 50 پناهجوی افغانی سوار بر آن شده بودند و مینی‌بوس پس از برخورد با یک تیر چراغ برق آتش گرفت.

گفتنی است در سال‌های اخیر، صدها هزار افغان به‌خصوص جوانان به‌دلیل گسترش ناامنی و مشکلات اقتصادی در افغانستان با قبول خطرات جدی از طریق قاچاقچیان انسان، دست به مهاجرت زده‌اند و ترکیه یکی از اصلی‌ترین راه پناهجویان افغانی برای مهاجرت به یکی از کشورهای اروپایی است.

ترکیه تنها کشوری نیست که پناهجویان افغانی را به‌صورت اجباری از آن کشور اخراج می‌کند. در دو سال گذشته، شماری از کشورهای اروپایی به‌خصوص آلمان، نروژ و هلند هزاران پناه‌جوی افغانی را به‌صورت  اجباری از کشورهای خود اخراج کرده‌اند.

حتی حکومت آلمان ادعا کرده است که افغانستان یک کشور امن است و قوانینی را تصویب کرده است که بر اساس آن روند اخراج پناهندگان افغانی تسهیل شود.

انتهای پیام/*

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها