امروز : چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - 2018 September 18
۰۱:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172555
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 211
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، «هیثم حسون» کارشناس نظامی بازنشسته در ارتش سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، «هیثم حسون» کارشناس نظامی بازنشسته در ارتش سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعــود در دمشق، گفت: «پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی شکستی برای آمریکا محسوب می‌شود که نتوانست تهدید تجاوز به دمشق را اجرا کند و یا به وعده‌هایش به گروه‌های تروریستی در تأمین حمایت مادی و معنوی از آنها تحقق بخشد».

این کارشناس نظامی درباره پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی و بازتاب آن بر روند حل‌وفصل سیاسی بحران این کشور، گفت: «پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی تأثیر بیشتری از لحاظ نظامی و سیاسی دارد، از این حیث که این منطقه طی سال‌های گذشته نقطه فشار اساسی به دمشق، پایتخت را تشکیل می‌داد ولی اکنون بعد از آزادسازی این منطقه، مجموعه‌ای از امور به‌وجود آمده است که مهم‌ترین آن، از بین رفتن تهدید تروریستی از شهر دمشق به‌صورت تقریباً کامل؛ هرچند مجموعه‌های کوچکی از تروریست‌ها مانده است که با آنها طی روزهای اخیر تعامل خواهد شد».

حسون افزود: «دومین بُعد پیروزی نیروهای ارتش سوریه در غوطه، سیطره این نیروها به مقادیر زیادی از جنگ‌افزارها، از تسلیحات سبک گرفته تا سنگین، بوده که گروه‌های تروریستی طی سال‌های گذشته از آنها استفاده می‌کردند».

وی خاطرنشان کرد: «شکست نظامی این گروه‌های تروریستی همچنین ضربه‌ای به کشورهای حامی‌شان به‌ویژه عربستان سعودی و قطر محسوب می‌شود که به گروه‌های تروریستی برای حمله به پایتخت و هدف قرار دادن غیرنظامیان، تکیه کرده بودند».

این سرتیپ بازنشسته ارتش سوریه افزود: «این پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی شکستی برای ایالات متحده نیز محسوب می‌شود که به گروه‌های تروریستی وعده‌هایی داده بود که تسلیم (ارتش) نشوند. متعاقب آن، ایالات متحده آمریکا نتوانست به دمشق تجاوز کند و گروه‌های تروریستی نیز اعتمادشان به ایالات متحده و دیگر کشورهای حامی را از دست داده‌اند. چه‌بسا این شکست یکی از دلایلی باشد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را مجاب کرد که بگوید خواهان خارج کردن نیروهای این کشور از سوریه در مرحله بعدی است».

وی درباره عواملِ منجر به فروپاشی سریع گروه‌های تروریستی در غوطه بعد از 7 سال، تصریح کرد: «مجموعه‌ای از عوامل به فروپاشی تروریست‌ها در غوطه شرقی منجر شد که اولین عامل شیوه اجرای عملیات نظامی ارتش سوریه بوده است که به‌صورت گسترده از آتش‌باری‌ها علیه گروه‌های تروریستی استفاده می‌کند و همچنان که تجربه بسیار ارتش سوریه طی 7 سال اخیر از نبرد علیه تروریسم، به‌ویژه در مناطق مسکونی پرجمعیت، از دیگر عوامل دخیل در این شکست تروریست‌ها بوده است».

هیثم حسون در ادامه گفت: «مورد دیگر، تفاوت روحیه معنوی طرفین بوده است؛ ارتش سوریه بعد از دستاوردهای نظامی بزرگی که پیشتر به دست آورده، وارد غوطه شد و همین امر روحیه معنوی ارتش را تا حدود زیادی بالا برد و در مقابل، روحیه گروه‌های تروریستی به‌شدت ضعیف شد که عدم پایبندی کشورهای غربی به وعده‌های خود مبنی بر تجهیز تسلیحاتی تروریست‌ها، از عوامل پایین آمدن روحیه آنها بود».

این کارشناس نظامی گفت: «مورد دیگر این است که منطقه غوطه از نظر جغرافیایی امکان تماس با طرف خارجی را ندارد، از این رو، قدرت عناصر مسلح برای مقاومت محدود است و در حالی که خطوط دفاعی عناصر مسلح فرو پاشید شکست‌های بیشتری در انتظار تروریست‌ها خواهد بود. فشارهای مردمی در داخل غوطه نیز تأثیر بیشتری به ورود ارتش سوریه به این منطقه داشت و همزمان در پایین آمدن روحیه معنوی عناصر مسلح و ایجاد درگیری میان آنها نقش داشت. عدم محبوبیت عناصر مسلح میان غیرنظامیان طی دوران اخیر از دیگر عوامل مؤثر در این امر بوده است».

انتهای پیام/*

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها