امروز : سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ - 2019 March 26
۱۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172558
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 238
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، هفته نامه "اشپیگل"، در مطلبی به تشدید تنش های بین اسپانیا و آلمان بر سر "کارلس ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، هفته نامه "اشپیگل"، در مطلبی به تشدید تنش های بین اسپانیا و آلمان بر سر "کارلس پوجدمون"، رئیس پیشین دولت کاتالونیا که در برلین به سر می برد پرداخته و نوشت: برلین می خواهد به جزئیات سیاسی در پرونده پوجدمون بپردازد اما مادرید از این مسئله عصبانی است. وزیر امور خارجه اسپانیا و وزیر دادگستری آلمان هم در این باره دعوا و مناقشاتی داشته اند.

به نوشته هفته نامه اشپیگل، به این ترتیب برلین و مادرید درباره چگونگی برخورد با رهبر سابق کاتالونیا با هم اختلاف نظر پیدا کرده اند.

وزیر امور خارجه اسپانیا و وزیر دادگستری آلمان در آخر هفته گذشته نشان دادند که چقدر در این باره اختلاف نظر دارند. مسبب این مشاجرات یک اظهار نظر و تحلیل وزیر دادگستری آلمان درباره تصمیم دادگاه عالی ایالتی در اشلسویگ آلمان بود که اعلام کرده بود پوجدمون به خاطر شورش نباید به اسپانیا تحویل داده شود. وزیر دادگستری آلمان این را تصمیم کاملا درستی ارزیابی کرده و آن را قابل انتظار دانست.

بخصوص بخش دوم سخنان وزیر دادگستری آلمان اسپانیا را به شدت عصبانی کرد که گفته بود، حالا اسپانیا باید این مسئله را روشن کند که چرا رهبر پیشین دولت کاتالونیا متهم به خیانت است. این مسئله ساده ای نیست؛ در غیر این صورت حکم دستگیری علیه وی لغو خواهد شد.  به گفته وزیر دادگستری آلمان بنابراین پوجدمون یک مرد آزاد در یک کشور آزاد از جمله در جمهوری فددرال آلمان است. وزیر دادگستری آلمان همچنین خواستار مذاکره درباره اجزای سیاسی مرتبط با پرونده وی شد.

وزیر امور خارجه اسپانیا سریعا به این مواضع برلین واکنش نشان داده و آن را تاسف بار خوانده و گفت: ما اعتقاد داریم که تحلیل و تفسیر تصمیمات قضات در این نقطه زمانی، مناسب نیست.

به اعتقاد مادرید، این گونه اظهارات وزیر دادگستری آلمان در اصل در یک نقطه زمانی نامناسبی اتفاق افتاده است.

کارلس پوجدمون که در اسپانیا تحت پیگرد قانونی است در آلمان دستگیر و روز جمعه (6 آوریل) با قید وثیقه آزاد شد. دادگاهی در آلمان در حال بررسی استرداد او به اسپانیا است.

قوه قضائیه اسپانیا اتهام های وارد به رهبر سابق کاتالونیا را شورش و اتلاف اموال عمومی دانسته و خواستار استرداد وی است.

پوجدمون در مصاحبه ای در آلمان بار دیگر از دولت اسپانیا انتقاد کرده و خواستار آزادی دیگر سیاستمدارن کاتالونیایی از زندان شد که به دلیل برگزاری همه پرسی استقلال و تلاش برای جدایی کاتالونیا از اسپانیا بازداشت شده اند.

پوجدمدمون باید تا پایان رسیدگی دادگاه عالی ایالت اشلسویگهولشتاین آلمان در این کشور بماند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها