امروز : جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - 2018 September 21
۲۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172594
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۱۶:۴۶
تعداد بازدید: 278
به گزارش پیروان مــوعــود، انتخابات پارلمانی لبنان قرار است روز 16 اردیبهشت در بخش‌های مختلف این کشور برگزار شود. با توجه به اینکه ...

به گزارش پیروان مــوعــود، انتخابات پارلمانی لبنان قرار است روز 16 اردیبهشت در بخش‌های مختلف این کشور برگزار شود. با توجه به اینکه فراکسیون‌های بزرگ حاضر در انتخابات و مداخله‌های غربی ــ آمریکایی در مقالات پیشین مورد توجه قرار گرفت، این مقاله نگاهی دقیق و تفصیلی به بحث قانون انتخابات و حوزه‌‌های انتخاباتی و توزیع لیست‌های کاندیداها در این حوزه‌ها و نتایج احتمالی انتخابات خواهد داشت.

لیست‌های انتخاباتی در حوزه‌های داغ لبنان و شانس پیروزی آن‌ها‌

ب: حوزه دوم شمال لبنان

این حوزه شامل طرابلس و المنیة و الضنیة است و ‌ 8 لیست دارد و تمرکز بالایی در  نامزدهای رقابت کننده برای تصدی 11 کرسی این حوزه وجود دارد، همین موضوع سبب به‌هم خوردن برگه‌ها شده و پیش‌بینی نتایج انتخابات این حوزه را با مشکل روبه‌رو کرده است.

با وجود اینکه رقابت سختی در حوزه دوم شمال لبنان وجود دارد و هر تیم سیاسی به‌دنبال اثبات حجم خود از طریق کسب کرسی‌های پارلمانی است، اما به‌نظر می‌رسد رقابت اصلی در این حوزه بین دو لیست مهم دنبال می‌شود؛ لیست «جریان العزم» و دوم لیست «جریان المستقبل». دو گروه تلاش دارند از طریق فعالیت‌های انتخاباتی بتوانند بیشترین تعداد کرسی‌ها را در این حوزه به‌دست آورند. لیست «الکرامة» مورد حمایت فیصل کرامی وزیر سابق لبنانی و لیست «تصمیم ملت» مورد حمایت کمال الخیر و لیست جریان آزاد ملی لبنان از دیگر رقبای موجود در این حوزه هستند.

انتظار می‌رود حدود 50 درصد از رأی‌دهندگان در انتخابات این حوزه‌ها شرکت کنند. کارشناسان اعتقاد دارند به این ترتیب لیست العزم که ریاست آن را نجیب میقاتی نخست‌وزیر اسبق لبنان به‌عهده دارد و مورد حمایت گسترده جریان اهل تسنن در طرابلس قرار دارد، دستاورد خوبی در انتخابات خواهد داشت. این لیست رقابت سخت انتخاباتی را ضد جریان المستقبل به‌راه انداخته و به‌نظر می‌رسد قوی‌ترین رقیب سعد حریری در حوزه مذکور باشد.

پیش‌بینی می‌شود این حزب بتواند چهار کرسی در این منطقه به‌دست آورد که دو کرسی متعلق به اهل تسنن، یک کرسی متعلق به مسیحیان مارونی و یک کرسی متعلق به مسیحیان ارتدوکس طرابلس خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که این جریان بتواند کرسی‌ اهل تسنن در منطقه المنیه را نیز به خود اختصاص دهد.

جریان المستقبل به‌روی حمایت سنتی اهالی این منطقه از خود حساب ویژه‌ای باز کرده است، اما این حمایت سنتی با موانع متعددی روبه‌رو شده است، از جمله این موارد می‌توان به حضور اشرف ریفی به‌عنوان یکی از منتقدان 14 مارس در این حوزه اشاره کرد. به‌نظر می‌رسد جریان المستقبل در طرابلس با بحران جدی انتخاباتی روبه‌رو خواهد شد. لیست این جریان در طرابلس نیز همین موضوع را نشان می‌دهد، چرا که غیر از محمد کباره و سمیر الجسر فرد دیگری از اهل تسنن در آن قرار ندارد، حتی پیش‌بینی می‌شود که الجسر کرسی پارلمانی خود را در نتیجه این انتخابات از دست بدهد که این موضوع ضربه سختی به جریان المستقبل خواهد بود. در بهترین پیش‌بینی‌ها به‌نظر می‌رسد که جریان المستقبل بتواند سه کرسی را در پارلمان به خود اختصاص دهد. دو کرسی متعلق به اهل تسنن در طرابلس و یک کرسی متعلق به اهل تسنن در الضنیة خواهد بود. در صورت پیروزی بر کرسی اهل تسنن در المنیه این تعداد می‌‌تواند به چهار کرسی افزایش پیدا کند.

لیست کرامت ملی در نتیجه عدم ائتلاف با جریان آزاد ملی در طرابلس احتمالاً نتواند بیش از دو کرسی مورد نظر خود را به‌دست آورد.

لیست اشرف ریفی نیز در این حوزه با مشکلات متعددی روبه‌رو است، از جمله آنها می‌توان به سرخوردگی و انزوای این جریان میان افکار عمومی طرابلس اشاره کرد. این موضوع در جریان انتخابات شورای شهر طرابلس خود را نشان داد، علاوه بر اینکه گروه موسوم به المجتمع المدنی نیز خود را از لیست انتخاباتی ریفی خارج کرد.

نکته مهم دیگر در خصوص رقابت‌های انتخاباتی در مجموع استان‌های شمال و عکار این است که مسائل نسبت به گذشته تا حد زیادی تغییر کرده است. این تغییر به دو موضوع بستگی دارد؛ موضوع اول در رابطه با تغییر قانون انتخابات است که تا حدی به هر تیمی بر اساس حجم و اعتبار مردمی‌اش کرسی‌های پارلمانی می‌دهد، این بدان معنا است که جریان المستقبل دیگر نمی‌تواند کرسی‌های اهل تسنن در طرابلس و شمال لبنان را به‌صورت انحصاری از آن خود کند و دیگر نمی‌تواند سرنوشت تمام نمایندگان کرسی‌های پارلمانی در این حوزه‌ها را در دست داشته باشد. عامل دوم مربوط به افول آشکار در محبوبیت و اعتبار جریان المستقبل در مقابل افزایش شانس رقبای سیاسی این حزب در شمال و عکار است که سبب شده شانس آنها برای دستیابی به کرسی‌های پارلمان افزایش پیدا کند. انتخابات کنونی سبب شده بسیاری از متحدان گذشته جریان المستقبل به رقبای انتخاباتی آن تبدیل شوند و همین موضوع موجودیت المستقبل در کانون حضور آنها را در معرض خطر قرار داده است.

با توجه به تمام آنچه گفته شد پیش‌بینی می‌شود نتایج حوزه طرابلس و بخش دوم شمال لبنان به‌صورت زیر باشد: لیست العزم:‌ (5 کرسی) جریان المستقبل (3 کرسی) لیست الکرامة (2 کرسی) یک کرسی نیز احتمالاً به برنده درگیری انتخاباتی بین ریفی و سمیر الجسر تعلق خواهد گرفت. در صورتی که نتایج نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی‌ها در خصوص نتایج انتخابات طرابلس درست باشد، شکست بزرگی برای جریان المستقبل است که در گذشته تمامی کرسی‌های  پارلمانی در طرابلس را تحت اختیار خود داشت.

ج: حوزه اول جنوب لبنان

رقابت‌های انتخاباتی در حوزه اول جنوب لبنان مانند دوره‌های گذشته نخواهد بود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که رقابت‌ها در این بخش نیز مانند سال‌های گذشته قابل پیش‌بینی نیست و تعداد آرای جریان‌های سیاسی به همدیگر نزدیک شده است. گفته می‌شود که آراء شهر صیدا دیگر تنها متعلق به جریان المستقبل نخواهد بود و به‌نظر می‌رسد المستقبل در زادگاه سعد حریری رقابت سختی با دو کاندیدای حزب ملی ناصری خواهد داشت.

قبل از ورود به بحث روند رقابت‌های انتخاباتی در این منطقه باید به چهار لیست موجود در انتخابات در این حوزه اشاره کرد:

1 ــ لیست «تکامل و کرامت» شامل: حسن محمد سلیم شمس‌الدین، بهیة بهاءالدین الحریری (صیدا/سنی)، امین ادمون رزق، انجال بشارة الخوند (مارونی/جزین)، روبر الیاس الحوری (مسیحیت کاتولیک/جزین)

2 ــ لیست «با هم برای صیدا و جزین» شامل عبدالرحمان البزری، بسام ابراهیم حمود (سنی/ صیدا)، زید اسود، امل ابوزید (مسیحیت مارونی/ جزین)، سلیم انطوان الخوری (مسیحیت کاتولیک/جزین)

3 ــ لیست «قدرت تغییر» شامل: سمیر البزری (سنی/صیدا)، جوزف نهرا (مارونی/جزین)، عجاج حداد (کاتولیک/جزین)

4 ــ لیست « برای تمام مردم» که کاندیداهای زیر در آن حضور دارند:‌ عبدالقادر نزیه البساط، اسامة معروف سعد المصری (سنی/ صیدا)، ابراهیم سمیر عازار (مارونی/جزین)، یوسف حنا بشارة حنا سعد السکاف (کاتولیک/جزین).

جنوب لبنان 5 کرسی پارلمانی دارد که دو کرسی متعلق به اهل تسنن صیدا است و دو کرسی به مسیحیان مارونی اختصاص دارد و کرسی آخر به کاتولیک‌ها اختصاص داده شده است.

محمد شمس‌الدین کارشناس مؤسسه بین‌المللی اطلاعات معتقد است که این کرسی‌ها به سه لیست تکامل و کرامت وابسته به جریان المستقبل و با هم برای صیدا و جزین وابسته به جریان آزاد ملی و برای تمام مردم خواهد رسید و لیست قدرت تغییر که متعلق به حزب الکتائب و نیروهای لبنانی است، قدرت رقابت با احزاب دیگر را ندارد و نمی‌تواند کرسی را به خود اختصاص دهد. شمس‌الدین معتقد است دو کرسی باقیمانده نیز به المستقبل و احتمالاً شیعیان اختصاص داده خواهد شد.

د: حوزه دوم جنوب لبنان

روند انتخابات در حوزه دوم جنوب لبنان با سایر حوزه‌‌های انتخاباتی متفاوت است. انتخابات در این حوزه از اهمیت ویژه برخوردار نیست و در مجموع این حوزه تنها دو شهر است که دو لیست انتخاباتی در آن وجود دارد. چنین اتفاقی در هیچ کدام از حوزه‌های پانزده‌گانه انتخاباتی لبنان سابقه ندارد.

13 کاندیدا در رقابت‌های این حوزه حضور دارند که در دو لیست متفاوت توزیع شده‌اند:

1 ــ لیست «امید و وفاداری» شامل حسین جشی، نواف الموسوی، علی خریس، عنایة عزالدین (شیعیان ــ صور)/نبیه مصطفى بری، علی عادل عسیران (شیعه)، میشل حنا موسى (مسیحیان کاتولیک)/ روستاهای صیدا (الزهرانی).

2 ــ لیست «همه با هم برای تغییر» که شامل کاندیداهای زیر است:‌ عبدالناصر حسن فران، احمد محمد سعید مروة، رائد جعفر عطایا، لینا حسن الحسینی (شیعه ــ صور)، ریاض الاسعد (شیعی)، وسام نبیه الحاج (مسیحیان کاتولیک)/روستاهای صیدا (الزهرانی).

کارشناسان مسائل داخلی لبنان این حوزه انتخاباتی را ساده‌ترین حوزه برای ائتلاف حزب‌الله و جنبش امل می‌دانند و معتقدند که رقابت جدی در این حوزه وجود ندارد. سهم این حوزه 7 کرسی پارلمانی است که 4 کرسی متعلق به شیعیان صور و 3 کرسی متعلق به منطقه الزهرانی است که 2 کرسی به شیعیان و 1 کرسی به مسیحیان کاتولیک تعلق می‌گیرد. شانس لیست مشترک حزب‌الله و جنبش امل برای تصدی هر 7 کرسی این حوزه بالغ بر 95 درصد ارزیابی شده است، البته همچنان شانس کوچکی برای حزب رقیب وجود دارد که بتواند یک کرسی متعلق به مسیحیان را از آن خود کند.

ه:‌ رقابت‌های انتخاباتی در حوزه سوم جنوب لبنان

حوزه سوم جنوب لبنان از نظر تعداد رأی‌دهندگان بزرگترین حوزه به‌شمار می‌رود. پیش‌بینی می‌شود بیش از 450هزار رأی‌دهنده پای صندوق‌های رأی حاضر شوند، این در حالی است که حوزه مذکور تنها 11 کرسی در مجلس نمایندگان دارد که بین چهار بخش النبطیه و مرجعیون و بنت‌جبیل و حاصبیا توزیع می‌شود.

به‌نظر می‌رسد این حوزه نیز از کشمکش‌های انتخاباتی خالی نباشد، چرا که تفاوت فرقه‌ای و حزبی قابل توجهی در این منطقه وجود دارد. در این حوزه احتمالاً شاهد رقابت قوی برای تصدی کرسی‌ها در این منطقه خواهیم شد. البته واقعیت‌های میدانی نشان می‌دهد که قدرت اساسی در حوزه انتخاباتی مربوط به ائتلاف دوجانبه حزب‌الله و جنبش امل است که در انتخابات پارلمانی سال 2009 تمام کرسی‌ها را از آن خود کردند.

در این حوزه انتخاباتی 46 کاندیدا در 6 لیست حضور دارند که عبارتند از:

1 ــ لیست «الامل و الوفاء» که شامل افراد زیر است: محمد حسن رعد، هانی حسن قبیسی، یاسین کامل جابر (شیعه/النبطیة)، حسن فضل‌الله، ایوب حمید، علی بزی (شیعه/بنت‌جبیل)، علی حسن خلیل، علی رشید فیاض (شیعه)، قاسم هاشم (سنی)، انور الخلیل (درزی)، اسعد حردان (روم ارتدوکس)/مرجعیون ــ حاصبیا.

2 ــ لیست «الجنوب یستحق» که شامل افراد زیر است: هشام محمود مفید جابر، مصطفى علی بدرالدین، ندیم عسیران (شیعه/النبطیة)، محمّد مصطفى قدوح، حسین جهاد الشاعر (شیعه/بنت‌جبیل)، عماد الخطیب (کاندیدای جریان المستقبل، برای تصدی کرسی اهل تسنن)، شادی جرجس مسعد (کاندیدای جریان آزاد برای تصدی کرسی مسیحیان ارتدوکس)، وسام کمال شروف (کاندیدای حزب دموکراتیک برای تصدی کرسی دروزی‌ها)، عباس محمد شرف‌الدین و مرهف احمد رمضان (برای تصدی دو کرسی شیعه در مرجعیون ــ حاصبیا).

3 ــ لیست «شعبنا حکی» که شامل افراد زیر است: آحمد اسماعیل، رامی علیق (شیعه/النبطیة)، علی الامین (شیعه/بنت‌جبیل)، عماد قمیحة، (شیعه) وفادی سلامة (ارتدوکس)/مرجعیون ــ حاصبیا.

4 ــ لیست «صوت واحد للتغییر» شامل: علی حسین حاج علی (شیعی/النبطیة)، عباس سرور، حسین بیضون، احمد مراد (شیعه/بنت‌جبیل)، سعید عیسى (سنی)، غسان حدیفة (درزی)، هلا ابوکسم (ارتدوکس)/مرجعیون ــ حاصبیا

5 ــ لیست «فینا نغیّر» که شامل افراد زیر است: احمد الاسعد (شیعه/النبطیة)، محمد فرج، عبدالله السلمان (شیعه/بنت‌جبیل)، عبیر رمضان، رباح بی حیدر (شیعه)، عدنان الخطیب (سنی)، کنج علم‌الدین (دروزی)، منح صعب (ارتدوکس/ مرجعیون ــ حاصبیا).

6 ــ لیست «کلّنا وطنی» که شامل این کاندیداها است:‌ جمیل بلوط (شیعه/النبطیة)، ریما حمید، صلاح نورالدین (شیعه/بنت‌جبیل)، اکرم قیس (دروزی)، فادی ابوجمرة (ارتدوکس)/مرجعیون ــ حاصبیا).

11 کرسی پارلمانی در این حوزه انتخاباتی به‌صورت زیر توزیع شده است:

ــ 3 کرسی برای شیعیان در بنت‌جبیل

ــ 3 کرسی برای شیعیان در النبطیة

ــ کرسی‌های مرجعیون ــ حاصبیا (2 کرسی برای شیعیان و یک کرسی برای هر کدام از اهل تسنن و دروزی‌ها و ارتدوکس).

علی ناصرالدین کارشناس مرکز مشاوره پژوهش‌ها و مطالعات در گفتگو با پایگاه خبری العهد، رقابت‌ها در این حوزه انتخاباتی را آرام توصیف می‌کند و معتقد است که لیست وفاداری و امید قطعاً به 9 کرسی از مجموع 11 کرسی دست پیدا خواهد کرد. وی معتقد است که یک کرسی نیز به حزب الجنوب یستحق اختصاص داده خواهد شد و البته این حزب به ائتلاف با لیست امید و وفاداری بازخواهد گشت.

ادامه دارد... .

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها