امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 22
۲۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172625
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۱۶:۱۴
تعداد بازدید: 307
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به تحریم فروش تجهیزات نظامی به ترکیه توسط آمریکا اظهار ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به تحریم فروش تجهیزات نظامی به ترکیه توسط آمریکا اظهار داشت: «آمریکا حق ندارد قرارداد فروش جنگنده‌های اف-35 به ترکیه را ابطال کند. در این صورت با واکنش سخت ترکیه مواجه خواهد شد. در هفته آینده به واشنگتن خواهم رفت و در این خصوص با مسئولان آمریکایی گفتگو خواهم کرد».

چاووش اوغلو در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «آیا خرید سامانه اس-400 از روسیه عامل تحریم نظامی ترکیه توسط آمریکا شده است؟» گفت: «هیچ قدرتی حق ندارد یک کشور را به خاطر روابط با کشور دیگر مورد بازخواست قرار دهد. ترکیه کشور بزرگی است و هر اقدامی را که صلاح بداند انجام می‌دهد. اکنون دوران تک‌قطبی در دنیا تمام شده است. هیچ کشوری نمی‌تواند بگوید که من ابرقدرت هستم و همه بایستی مطابق خواسته‌های من حرکت کنند. در حال حاضر سازمان ملل و سازمان‌های مختلف بین‌المللی وجود دارند و تصمیمات این سازمان‌ها قابل احترام است. اما ترکیه ملزم به اجرای تصمیمات یک کشور دیگر نیست. بنابراین اعمال تحریم‌های نظامی آمریکا علیه ترکیه به دور از منطق و یک اشتباه بزرگ است. اگر آمریکا اقدام تحریمی علیه ترکیه انجام دهد مطمئن باشید که با واکنش سخت ترکیه مواجه خواهد شد. اما امیدوارم کار به این مرحله نکشد. لازم است که آمریکا از این رفتارها و اقدامات خود منصرف شود».

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه اظهارات خود گفت: «ترکیه قبل از خرید سامانه اس-400 درخواست خرید سامانه پاترویت داده بود. چرا آمریکا با فروش آن مخالفت کرد؟ چرا آمریکا سامانه پاترویت را از خاک ترکیه جمع‌آوری کرد؟ چرا ترکیه حق ندارد به مانند ایتالیا و اسپانیا این سامانه را داشته باشد؟ ترکیه نیاز دارد که از مرزهای هوایی خود محافظت کند و برای این کار نیاز به خرید سامانه پدافند هوایی دارد. اگر آمریکا این سامانه را به ترکیه نفروشند ترکیه مجبور است که از یک کشور دیگر بخرد، چون نیاز ضروری به آن دارد. این چه منطقی است که آمریکا دارد؟ هم سامانه پدافند هوایی به ترکیه نمی‌فروشد و هم وقتی ترکیه می‌خواهد این سامانه را از یک کشور دیگر بخرد، تحریم می‌کند. ترکیه کشوری نیست که تحت امر آمریکا قرار بگیرد. آمریکا حق ندارد از موضع بالا با ترکیه رفتار کند و با امر و نهی و تهدید بگوید که فلان تجهیزات را بخر یا نخر. این رفتار با یک متحد درست نیست. ترکیه قبل از مطرح شدن قانون تحریم‌های نظامی آمریکا علیه ترکیه اقدامات خرید برای سامانه اس-400 از روسیه را آغاز کرده است و ادامه خواهد داد».
انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها