امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۶:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17266
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در جریان دیدار وزیر دفاع روسیه و رئیس جمهور قرقیزستان، مقام ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در جریان دیدار وزیر دفاع روسیه و رئیس جمهور قرقیزستان، مقام ارشد دفاعی مسکو، از اهدای کمک نظامی روسیه به قرقیزستان در سال 2014 خبر داد.

بنا بر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قرقیزستان «سرگئی شویگو» ضمن دیدار با «الماسبیک آتامبایف» رئیس جمهوری این کشور افزوده که این اقدام بر اساس توافقات موجود میان دو کشور و به منظور تقویت ظرفیت نیروهای مسلح این کشور انجام می‌گیرد.

به گفته این منبع، رئیس جمهوری قرقیزستان در این مذاکرات تصریح کرده که همکاری‌های نظامی قرقیزستان و روسیه به مانند ابعاد دیگر روابط دوجانبه بر پایه اعتماد به نفس، برای بلندمدت، کامل و پربار خواهد بود.

وزیر دفاع روسیه که به منظور شرکت در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای وارد بیشکک شده‌ است در دیدار با رئیس جمهوری قرقیزستان همچنین گزارش داد که برای بسیاری از مسائل مورد بحث طرفین پاسخ مناسب آورده‌ است.

بنا به گزارش این منبع مقام عالی رتبه نظامی روسیه تسریع در روند تجهیز و تکمیل نیروهای مسلح قرقیزستان را از موضوعات اصلی در روابط دوجانبه دانسته و تاکید کرده که بنابر توافقات موجود این طرح با آغاز از سال 2014 مورد اجرا قرار می‌گیرد.

توافقنامه در مورد تخصیص کمک فنی و نظامی روسیه به قرقیزستان در شهریورماه سال گذشته ضمن سفر رسمی «ولادیمیر پونتین» رئیس جمهوری روسیه در بیشکک به امضا رسیده بود.

بر اساس این موافقتنامه مسکو متعهد شده است که برای تجهیز و تکمیل فنی و نظامی نیروهای مسلح قرقیز در حجم بیش از یک میلیارد دلار به قرقیزستان کمک می‌کند.

کارشناسان اعلام آمادگی روسیه برای کمک به ارتش قرقیزستان را  از جمله تدابیر پیشگیرانه برای کاهش زمینه نفوذ نظامی ناتو و آمریکا در منطقه عنوان می‌کنند.

به اعتقاد کارشناسان، مسکو نگران وضعیت مرزهای جنوبی کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی پس از خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان در سال 2014 می‌باشد.

منطقه آسیای مرکزی در طول 12 سال حضور نیروهای ناتو کمابیش دستخوش برخی تحولاتی گردید که یکی از مهمترین دلایل آن، حضور و ناامنی‌های حاصل از حضور کشوری ثالث در منطقه بود.

بعنوان مثال رویدادهای انقلاب گونه و چند باره قرقیزستان را کارشناسان مسائل سیاسی یکی از پیامدهای حضور آمریکا در منطقه و نتیجه جنگ پنهان غرب و روسیه ارزیابی می‌کنند و اکنون پس از گذشت 12 سال از زمان حضور نظامی آمریکا در کشورهای منطقه، اکنون پنتاگون در پشت پرده بدنبال انتقال ناامنی‌های افغانستان به درون کشورهای آسیای مرکزی و توجیه دیگری برای ادامه حضور خود در کشورهایی است که در آنها امکان احداث و تمدید پایگاه نظامی به بهانه امنیت آفرینی دارد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها