امروز : جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
۱۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172678
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 437
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: رهبران روسیه سعی دارند ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: رهبران روسیه سعی دارند همکاری‌های نظامی-فنی با ازبکستان را گسترش دهند. "سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه روز گذشته (سه شنبه) در تاشکند با "شوکت میرضیایف" رئیس جمهوری ازبکستان ملاقات کرد، البته نتیجه قطعی از این مذاکرات اعلام نشده است.

در این دیدار طرفین اوضاع افغانستان را بررسی نموده و وزیر دفاع روسیه نیز پیشنهاد افزایش درصد متخصصان نظامی ازبکستان مشغول به تحصیل در دانشگاههای نظامی روسیه و حتی اعزام اساتید روسی به تاشکند را مطرح کرد ولی این مذاکرات نتیجه مشخصی در زمینه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی بین دو کشور به دنبال نداشت.

ظاهرا وزارت دفاع روسیه و ازبکستان تنها برنامه همکاری‌های خود در سال 2018 را  آماده کرده و امکان برگزاری نشست کمیسیون بین دولتی در زمینه همکاری‌های نظامی نیز از طرف روسیه مطرح شد. موافقت طرف ازبک با این مسئله اعلام نشده است.

توافق مربوط به همکاری‌های نظامی-فنی روسیه و ازبکستان در نوامبر سال 2016 امضاء شد و در بهار سال 2017 نیز به تایید پارلمان‌های دو کشور رسید. در زمان سفر ماه آوریل سال گذشته رئیس جمهوری ازبکستان به مسکو، توافقات زیادی در خصوص گسترش این همکاری‌ها صورت گرفت، ولی ظاهرا تمامی آنها به حال معلق باقی مانده و مقصر آن طرف روسی نبوده است. 

همکاریهای نظامی دو کشور تاکنون بیشتر مربوط به آموزش نیروهای نظامی ازبکستان می شود. پاییز سال گذشته نخستین مانور نظامی مشترک دو کشور بعد از ده سال در خاک ازبکستان برگزار شد. در طول سال جاری نیز افسران و مقامات نظامی ازبک مرتبا از تاسیسات نظامی روسی بازید کرده و دو طرف تجارب نظامی خود را مبادله می کردند. هیچ مذاکره ای در رابطه با سازماندهی تولید مشترک و یا خرید تسلیحات نظامی جدید روسی صورت نگرفته است.

توسعه همکاری‌های نظامی-فنی آمریکا و چین با ازبکستان

این در حالی است که بر اساس اطلاعات رسانه های غربی، واشنگتن در سال 2016 تعداد 308 زره پوش نظامی، 20 وسیله نقلیه تعمیر و تخلیه و 10 فروند هواپیمای بدون سرنشین مجانی به ارتش ازبکستان تحویل داد. در سال 2017 نیز آمریکا تعداد کمتری از این نوع تجهیزات نظامی، بعلاوه دستگاههای جاسوسی و رادار به تاشکند تحویل داد.

به نظر می رسد که همکاری‌های نظامی-فنی ازبکستان با ایالات متحده بعد از سفر این هفته میرضیایف به واشنگتن، گسترش بیشتری پیدا نموده و در جریان این سفر، برای نخستین بار در طول تاریخ طرح 5 ساله‌ای در زمینه همکاری‌های نظامی بین دو کشور امضاء شد. فعلا اطلاعاتی وجود ندارد که تاشکند چه تسلیحات نظامی و به چه میزان از آمریکایی‌ها دریافت خواهد کرد.

چین نیز در تلاش است تا همکاری‌های نظامی خود با ازبکستان را گسترش دهد. پکن نیز بطور مجانی سلاح‌های سبک، خمپاره و ماشین‌های مخصوص مقامات به ازبکستان تحویل داده است. وزیر دفاع روسیه در سفر خود به تاشکند سازماندهی گسترده تحصیل کادر ارتش ازبکستان در مسکو را پیشنهاد داده، در حالیکه چنین توافقی ازهم اکنون بین تاشکند و پکن وجود دارد و توافق نهایی در این باره در دسامبر سال 2017 بین دو طرف امضاء شد. همچنین نیروهای مسلح دو کشور تمرینات نظامی مشترکی نیز برگزار  کرده اند.

مسکو باید گام‌های سیاسی خاصی برای نزدیکی به تاشکند بردارد 

"ولادیمیر پوپوف" کارشناس نظامی به این روزنامه گفت: «چین تسلیحات نظامی ارزانتری در اختیار ازبکستان قرار می دهد. و کمک‌های نظامی آمریکا به این کشور هم که کلا مجانی است. بدین ترتیب پکن و واشنگتن را می توان رقبای واقعی روسیه در عرصه همکاری‌های نظامی با تاشکند نامید.

وی افزود: «این دو کشور در عرصه اقتصادی پیشرفته تر از روسیه هستند و می توانند به خود اجازه دهند تا امتیازات بیشتری به ازبکستان بدهند. مسکو برای تحقق طرحهای خود در این زمینه باید امتیازات بیشتر مالی به تاشکند بدهد و گامهای سیاسی خاصی بردارد و طرح‌های مشترک دفاعی را در نظر بگیرد تا به اقتصاد ازبکستان و دیگر کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع هم کمک شود. تازه در این صورت هم پیش بینی موفقیت درازمدت برای روسیه سخت خواهد بود.»

انتهای پیام/  

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها