امروز : جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
۱۶:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172680
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 437
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود به نقل از آژانس ملی خبری قرقیزستان، توماس گرمینگر، دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا در سفری به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود به نقل از آژانس ملی خبری قرقیزستان، توماس گرمینگر، دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا در سفری به قرقیزستان با سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور، محمدکالی ابوالقاضی‌اف، نخست‌وزیر و ارسال عبدالدایف، وزیر امور خارجه قرقیزستان دیدار کرد. گرمینگر سفر خود به این جمهوری آسیای مرکزی را نشان‌گر حمایت سازمان امنیت و همکاری اروپا از اصلاحات دموکراتیک در حال اجرا و توسعه سیاسی مطلوب در قرقیزستان عنوان کرد.

جین‌بیک‌اف، در دیدار با گرمینگر ضمن اشاره به این که وقایع روی داده در سال‌های 2005 و 2010 در این کشور جدال دیکتاتوری و دموکراسی پارلمانی بوده، افزود: با حمایت جامعه بین‌المللی، از جمله سازمان امنیت و همکاری اروپا، ما توانستیم دولت را زمانی که کشور در حال تجربه آزمون‌های سختی بود، حفظ کنیم. انتخابات ریاست جمهوری پیشین اثبات کرد که قرقیزستان در مسیر صحیح دموکراسی در حال حرکت است. ما نظام پارلمانی را انتخاب کردیم و از این راه خارج نخواهیم شد. آینده قرقیزستان به دموکراسی پارلمانی گره خورده است.   

رئیس‌جمهوری قرقیزستان همچنین سال 2018 را سال توسعه منطقه‌ای در این کشور عنوان کرد و تاکید کرد که توجه ویژه‌ای به ارتقاء شرایط زندگی مردم در مناطق روستایی، توسعه ظرفیت‌های بالقوه صادراتی مناطق، اشتغال‌زایی جلب نموده که کاهش جریان مهاجرت را در پی خواهد داشت. وی همچنین بر همت ویژه دولت بر ایجاد و ارتقاء اقتصاد دیجیتالی تاکید کرد.

رئیس‌جمهور قرقیزستان همچنین با اشاره بیستمین سال حضور سازمان امنیت و همکاری اروپا در قرقیزستان و همکاری‌های دوجانبه با این سازمان اروپایی، برگزاری جلسه پاییز مجمع پارلمانی این سازمان در بیشکک را عامل تقویت پارلمانتاریسم عنوان کرد.

گرمینگر نیز در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از تصمیمات اخیر دولت قرقیزستان در زمینه آزادی بیان، اظهار داشت: ما خوشحالیم که شما از مشارکت بخش مدنی در توسعه کشور استفاده می‌کنید. سازمان امنیت و همکاری اروپا از قرقیزستان در تقویت دموکراسی پارلمانی مبتنی بر حاکمیت قانون و حقوق بشر، آزادی بیان و حمایت از جامعه مدنی، حمایت می‌کند.

دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا همچنین با اشاره استراتژی ملی قرقیزستان برای توسعه پایدار تصریح کرد که این سند می‌تواند پلتفورم مناسبی برای همکاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت این سازمان با بیشکک باشد. وی همچنین تصریح کرد که سازمان امنیت و همکاری اروپا به شماری از فعالیت‌هایش در قرقیزستان، که شامل حمایت از تلاش های دولت در توسعه پایدار مناطق و اجرای پروژه تازا کوم، ادامه خواهد داد.

گرمینگر همچنین در دیدار با نخست‌وزیر قرقیزستان، محمدکالی ابوالقاضی‌اف، از همکاری سازنده در روابط این سازمان و قرقیزستان ابراز خشنودی کرده و مجددا بر تصمیم قرقیزستان برای انتخاب دموکراسی پارلمانی تقدیر کرد.

در این سفر، دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا با وزیر امور خارجه قرقیزستان، ارلان عبدالدایف دیدار کرد و دو طرف پیرامون مسائل مربوط به تعاملات دوجانبه و تقویت همکاری‌ها گفتگو کردند.
بیش از 20 سال از آغاز تعاملات قرقیزستان با سازمان امنیت و همکاری اروپا می‌گذرد. این جمهوری آسیای مرکزی در ازای پذیرش اصلاحات سیاسی و اجتماعی اروپایی‌ها از کمک‌های این سازمان برخوردار می‌شود. این در حالی است که در نتیجه نفوذ ارگان‌ها و نهادهای غربی قرقیزستان انقلاب مخملی تحت عنوان «انقلاب گل لاله» در این کشور به وقوع پیوست و متعاقب تحولات قومی و سیاسی پس از آن در سال 2010، مردم این جمهوری کوچک آسیای مرکزی چندین سال بی‌ثباتی سیاسی را تجربه کردند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها