امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - 2019 April 20
۲۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172704
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۷ - ساعت ۱۹:۳۸
تعداد بازدید: 375
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی که در انتخابات ماه می توانست بر نجیب رزاق غلبه کند، امروز سه شنبه در مصاحبه با ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی که در انتخابات ماه می توانست بر نجیب رزاق غلبه کند، امروز سه شنبه در مصاحبه با خبرگزاری کیودو نیوز تاکید کرد: مالزی آماده است تا روابط خود با کره شمالی را عادی کند.

روابط مالزی و کره شمالی پس از قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی، تیره و تار شده است.

نخست وزیر مالزی گفت: ما خواستار برقراری مجدد روابط دیپلماتیک هستیم. مالزی آماده است تا مقررات مربوط به سفر بدون ویزا با کره شمالی را اجرایی کند.

برادر ناتنی رهبر کره شمالی فوریه 2017 میلادی در فرودگاه بین المللی کوالالامپور به قتل رسید. روابط سیاسی دو کشور به سال 1973 باز می گردد و در سال 2003 میلادی سفارتخانه های مالزی و کره شمالی در پایتخت های این کشورها افتتاح شده است.

در سال 2009 میلادی مالزی و کره شمالی توافقنامه سفر بدون ویزا به مدت 30 روز را امضا کرده اند. تا قبل از تیره و تار شدن روابط دو کشور در سال 2017 میلادی، بیش از 1000 تبعه کره شمالی در مالزی کار می کردند.

آمریکا و کره جنوبی مقام های پیونگ یانگ را عامل اصلی قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی معرفی کرده اند. پس از آن بود که سفیر کره شمالی در مالزی، مقام های کوالالامپور را به تبانی و همدستی با نیروهای دشمن متهم کرد.

جنگ لفظی بین کره شمالی و مالزی موجب شد تا مالزی مقررات مربوط به سفر بدون ویزا را لغو کند و اتباع کره شمالی را نیز اخراج نماید.

ماهاتیر محمد درباره قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی، گفت: به نظر من این یک پرونده ساده درباره قتل است و اجازه خواهم داد تا روند حقوقی و قانونی درباره آن طی شود. ما نمی توانیم بدون سند و مدرک درباره عاملان اصلی دستور قتل، روابط خود با کره شمالی را قطع کنیم. در واقع اتباع سایر کشورها نیز در کره شمالی به قتل می رسند ولی ما هیچ اقدامی را علیه این کشورها انجام نمی دهیم.

ماهاتیر محمد اظهار داشت: ما خواستار روابط دوستانه با همه کشورهای جهان هستیم چرا که جهان بازار ما است. بنابر این با هر کشوری که برای ما مهم باشد، روابط تجاری خواهیم داشت.

وی در ادامه ضمن استقبال از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور گفت: تصور می کنم این نشست تاثیر مثبتی بر رویکرد جامعه بین المللی نسبت به کره شمالی خواهد داشت. ما باید قبول کنیم که کره شمالی خواستار خلع سلاح هسته ای است و آنها اقداماتی را برای خلاص شدن از شر تسلیحات انجام داده اند.

وی افزود: مالزی سفارت خود در پیونگ یانگ را بازگشایی خواهد کرد ولی برای اجرای این تصمیم باید منتظر انتخاب وزیر خارجه باشیم.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها