امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - 2019 April 20
۲۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172709
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۷ - ساعت ۱۹:۳۸
تعداد بازدید: 411
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود به نقل از پایگاه «تاریخ ترکمن»، مقامات روسیه چراغ سبزی در خصوص ساخت و ساز خط لوله انتقال ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعــود به نقل از پایگاه «تاریخ ترکمن»، مقامات روسیه چراغ سبزی در خصوص ساخت و ساز خط لوله انتقال گاز از زیر دریای خزر به ترکمنستان نشان داده‌اند. در نسخه پیش‌نویس کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر که بر روی وب‌سایت اطلاعات حقوقی فدراسیون روسیه قرار داده شده بود، به این موضوع اشاره شد، اما مدت کوتاهی پس از انتشار، این سند از روی پایگاه مذکور پاک شد.

در همین راستا ریانوستی پیش از این گزارش کرده بود که بند 14 این سند تصریح می‌کند که طرفین می‌توانند کابل‌ها و خطوط لوله را در بستر دریای خزر نصب کنند. پیش‌بینی می‌شود چنین پروژه‌هایی می‌بایست با استلزامات و استانداردهای زیست‌محیطی، به‌ویژه در چارچوب کنوانسیون محافظت از محیط زیست دریایی دریای خزر که پیش از این در سال 2003 تصویب شده بود، همخوانی داشته باشند.

بنا بر گزارش پایگاه کامرسانت، مطابق این سند، کشورهای ساحلی خزر می‌توانند بدون نیاز به تایید تمام 5 کشور و منطبق بر موافقتنامه‌های کشور سازنده، خطوط لوله‌‌ای در بستر این دریاچه بسازند.

متن کنوانسیون در این باره می‌گوید که نصب کابل‌ها و خطوط لوله زیر دریا با موافقت آن کشور و کشورهای دیگری که این کابل‌ها و خطوط لوله در زیربستر دریایی حدود آن‌ها نصب می‌شود، صورت می‌گیرد.
در همین حال پیش‌نویس این کنوانسیون همچنان در خصوص مسائل مربوط به حدود و تقسیمات زیربستر خزر تعاریف واضحی ارائه نکرده است. این سند تنها اظهار می‌دارد که تقسیم بستر و زیربستر دریای خزر به وسیله کشورهای همسایه و مخالف مورد موافقت قرار گرفته و با در نظر گرفتن اصول عمومی حاکمیت قانون، صورت می‌گیرد.
تصویب این کنوانسیون می‌تواند به ترکمنستان در خصوص حل مشکلات مربوط به ساخت و ساز خط لوله انتقال گاز ترانس‌ خزر به آذربایجان و تامین گاز به خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی (تاناپ) کمک شایانی کند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها