امروز : پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - 2019 April 18
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172716
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۷ - ساعت ۱۹:۳۸
تعداد بازدید: 358
به گزارش پیروان مــوعــود، ویکتور محمود اف دبیر شورای امنیت ملی ازبکستان که برای دیدار رسمی به تهران سفرکرده است ظهر امروز سه شنبه بادریابان علی ...

به گزارش پیروان مــوعــود، ویکتور محمود اف دبیر شورای امنیت ملی ازبکستان که برای دیدار رسمی به تهران سفرکرده است ظهر امروز سه شنبه بادریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

شمخانی در جریان این دیدار با اشاره به توافقات روسای جمهور دو کشور در سال 1396 امادگی جمهوری اسلامی ایران را برای گسترش همکاریهای دوجانبه در حوزه های سیاسی،امنیتی،نظامی،اقتصادی و فناوری اعلام کرد.

وی با استقبال از سیاست رییس جمهور ازبکستان در تقویت تعامل سازنده و راهگشا با همسایگان افزود: ایران و ازبکستان می توانند در مسیر افزایش همکاری میان کشورهای آسیای مرکزی شرکای قابل اعتمادی برای یکدیگر باشند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، توسعه بحرانهای سیاسی،امنیتی،اقتصادی و اجتماعی در افغانستان وعملکرد ناامن کننده اعضای ناتو در این کشور را بسیار نگران کننده عنوان کرد و افزود: ایران و ازبکستان می توانند با کار مشترک و از طریق افزایش همکاری و پشتیبانی از دولت وحدت ملی به بهبود شرایط امنیتی و اقتصادی در افغانستان کمک نمایند.

وی بر ضرورت مقابله همه جانبه با تروریسم،افراط گرایی و جدایی طلبی به عنوان معظلات مشترک منطقه تاکید کرد و خاطر نشان ساخت: وهابیت بستر ایدئولوژیک تروریسم تکفیری بوده و بر اساس آن داعش با طراحی برخی قدرتهای جهانی و بازیگری تعدادی از کشورهای نادان و مدعی منطقه ایجاد و پشتیبانی شده است.

شمخانی به اهداف امریکا برای مدیریت و بهره برداری ابزاری از تروریسم اشاره کرد و با ابراز نگرانی در خصوص انتقال داعش به افغانستان و آسیای مرکزی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده انتقال تجربیات درخشان و موفق خود در مبارزه با تروریسم به سایر کشورهای منطقه است.

وی با دعوت از ازبکستان برای مشارکت جدی در طرح ایران برای برگزاری نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم و بررسی ساز و کارهای مشترک تامین امنیت منطقه ای گفت: تجربیات پرهزینه سالهای گذشته نشان می دهد که حضور نیروهای فرامنطقه ای به بهانه ایجاد امنیت، فرجامی به جز بی ثباتی و توسعه ناامنی نخواهد داشت.

شمخانی همکاری‌های اقتصادی چند جانبه با تمرکز بر ایجاد دسترسی برای ازبکستان به بازارهای سایر کشورها به ویژه از طریق بندر چابهار را مورد تاکید قرارداد و افزود: تسریع در ایجاد کریدور ازبکستان، ترکمنستان، ایران و عمان می تواند جهش قابل ملاحظه ای در توسعه مناسبات تجاری و بازرگانی میان کشورهای عضو کریدور بدنبال داشته باشد.

ویکتورمحمود اف دبیر شورای امنیت ملی ازبکستان نیز در این جلسه با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و ملاقات با مقامات عالی کشورمان اظهار داشت: راهبردهای اعلام شده از سوی جنابعالی در جریان کنفرانس امنیتی روسیه، چشم اندازی بسیار روشن ، سازنده و واقعی را برای ایجاد امنیت پایدار وتوسعه همه جانبه روابط کشورهای منطقه ارایه نمود.

وی رخدادهای خونین و تاسف بار در افعانستان را موجب ناخشنودی و رنج همه کشورهای منطقه عنوان کرد و بر ضرورت تحرک جدی منطقه ای برای کمک به دولت این کشور برای مقابله با ناامنی و بی ثباتی تاکید کرد.

محمود اف با اشاره به ظرفیتهای گسترده قابل مبادله دو کشور در حوزه های اقتصادی،ترانزیت،انرژی و همکاریهای امنیتی اظهار داشت: روابط سازنده دو کشور ضمن ان که علیه هیچ کشور دیگری نیست ،تحت تاثیر اقدامات طرفهای ثالث نیز قرار نمی گیرد.

انتهای پیام/.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها