امروز : جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - 2019 April 19
۰۳:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 172948
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ - ساعت ۱۴:۴۵
تعداد بازدید: 324
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، برهم صالح از مهمترین چهره های سیاسی کرد عراقی است که در سطوح داخلی اقلیم، عراق و منطقه، سیاستمداری شناخته ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعــود، برهم صالح از مهمترین چهره های سیاسی کرد عراقی است که در سطوح داخلی اقلیم، عراق و منطقه، سیاستمداری شناخته شده است. معاونت نخست وزیری عراق در دوره نوری مالکی و نخست وزیری حکومت محلی اقلیم کردستان در کابینه ششم توانسته است نام وی را به عنوان یک کاراکتر سیاسی بیش از پیش مطرح سازد، اگرچه که وی سالها نائب رئیس دوم اتحادیه میهنی کردستان بوده و جلال طالبانی دبیرکل فقید این حزب همیشه نگاه مثبتی به وی داشته است.

برهم صالح که با جدایی از اتحادیه میهنی کردستان، از جریان سیاسی تازه تاسیس خود به نام ائتلاف برای دمکراسی و عدالت رونمایی کرد، امیدوار بود که در انتخابات پارلمانی اخیر عراق به میزانی از آرای اقلیم کردستان دست یابد که راه وی را در مسیر آرزوی چندین ساله ریاست جمهوری عراق هموارتر کند اما بر خلاف انتظارات و پیش بینی های صورت گرفته، حزب وی تنها موفق به کسب دو کرسی پارلمانی شد و متاثر از همین نتیجه حتی اعلام شده است که در انتخابات پیش روی پارلمان محلی اقلیم کردستان نیز شرکت نخواهد کرد.

جدایی از اتحادیه میهنی کردستان و تاسیس جریان سیاسی موسوم به ائتلاف برای دمکراسی و عدالت، مسیر پیشرفت های برهم صالح را در عرصه سیاسی اقلیم کردستان و عراق با موانعی همراه کرد. گفته میشود که سران اتحادیه میهنی کردستان بارها از برهم صالح درخواست کرده اند با پیوستن مجدد به این حزب، پست دبیرکلی اتحادیه میهنی را به عنوان پاداشی به وی خواهند سپرد اما این درخواست از سوی وی رد شده است.

در صورتیکه برهم صالح در اتحادیه میهنی کردستان ماندنی بود اکنون گزینه اصلی اقلیم کردستان جهت کاندیداتوری پست ریاست جمهوری عراق بود. حزب دمکرات کردستان عراق و جریانهای سیاسی اقلیم در صورت موافقت اتحادیه میهنی کردستان هنوز هم بر این باور هستند که وی می تواند نقش مهمی در پست ریاست جمهوری عراق ایفا کند. این در حالیست که سالها حضور برهم صالح در بغداد موجب شده است روابط مناسبی با شخصیت ها و جریانهای سیاسی عراقی داشته باشد و گمان نمی رود معرفی این چهره سیاسی کرد به عنوان کاندید ریاست جمهوری عراق چندان با مخالف آنان مواجه شود.

در حالیکه گمانه زنی هایی در خصوص معرفی برهم صالح به عنوان کاندید ریاست جمهوری عراق در میان است اما تاکنون ائتلاف برای دمکراسی و عدالت وی را جهت این پست اصلی در عراق معرفی نکرده است. گفته می شود که ائتلاف برای دمکراسی و عدالت بر این باور است که با توجه به وجهه سیاسی برهم صالح، لازم است وی از سوی کلیه جریانهای سیاسی کردی به عنوان کاندید واحد و حمایت شده پست ریاست جمهوری عراق معرفی شود. اگرچه که جریانهای چهارگانه جنبش تغییر، جماعت اسلامی، اتحاد اسلامی و ائتلاف برای دمکراسی و عدالت که اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی عراق در اقلیم کردستان آنها را حول یک محور متحد کرده است، دارای توافق همکاری و اقدام مشترک در عرصه سیاسی عراق هستنداما در صورت عدم حمایت دیگر احزاب کردی، برهم صالح به عنوان کاندید این جریانهای چهارگانه معرفی نخواهد شد زیرا جریانهای فوق تنها دارای 11 کرسی پارلمانی هستند و اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان با 42 کرسی نقش تعیین کننده ای در معادلات سیاسی کنونی اقلیم و عراق خواهند داشت.

سعدی احمد پیره سخنگوی اتحادیه میهنی کردستان بر این باور است که موضوع کاندیداتوری برهم صالح جهت پست ریاست جمهوری عراق تنها در رسانه ها برجسته شده است و اتحادیه میهنی تاکنون چنین موضوعی را بررسی نکرده است زیرا اتحادیه میهنی کردستان این پست عراقی را از آن خود می داند. وی گفت: پیشتر این پست در قبال پست ریاست اقلیم با حزب دموکرات کردستان عراق مورد توافق واقع شده است و اینک با تعلیق پست بارزانی کلیه اختیارات وی به نچیروان بارزانی رسیده است و به گونه دیگر تعبیری از همان توافق گذشته است.

برهم صالح در راه رسیدن به کاخ ریاست جمهوری عراق تنها با یک مانع اساسی روبرو شده است. جدایی از اتحادیه میهنی کردستان موضوعی است که این بار هم می تواند وی را از ایفای نقش سیاسی خود در یکی از مناصب عالی عراق بی نصیب کند، اگرچه که در این دوره، حزب دموکرات کردستان هم برای پست ریاست جمهوری عراق خط و نشان هایی کشیده است اما حمایت اتحادیه میهنی کردستان از کاندید قدرتمندی همچون برهم صالح در نهایت می توانست به توافق و رضایت حزب بارزانی منجر شود.

انتشار تصاویری از برهم صالح در میان سران اتحادیه میهنی کردستان و حتی حضور در مزار جلال طالبانی موجب شده است که این تصور تقویت شود که وی به روزهای پیوستن مجدد به حزب سابق می اندیشد اما مسئولین ارشد ائتلاف برای دمکراسی و عدالت هم چنین شایعاتی را کذب محض دانسته و تاکید کرده اند که فعالیت برهم صالح تنها در چارچوب این جریان سیاسی نوپای کردی خواهد بود.

گفته می شود که  نخست وزیر حکومت محلی اقلیم و نائب رئیس حزب دمکرات کردستان عراق در نشست اخیر خود با برهم صالح در خصوص آخرین تحولات سیاسی عراق و روند تشکیل کابینه جدید این کشور با وی گفتگو کرده است و این احتمال وجود دارد که رئیس ائتلاف برای دمکراسی و عدالت به عنوان کاندید کردها جهت پست ریاست جمهوری عراق معرفی شود.

اتحادیه میهنی کردستان بارها به صورت رسمی اعلام کرده است که پست ریاست جمهوری عراق حق قانونی این حزب است، حزب دموکرات کردستان عراق در این دوره برنامه هایی برای پست ریاست جمهوری عراق دارد و حتی اسامی افرادی از این حزب به عنوان کاندید هم به رسانه ها رسیده است، جریان سیاسی برهم صالح موفقیت چندانی در انتخابات پارلمانی عراق کسب نکرد و از سوی دیگر، وی مایل به پیوستن مجدد به اتحادیه میهنی کردستان نیست. 

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها