امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17299
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 125
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: کتاب «مستندنمایی» نوشته مهدی عزتی چهارقلعه در انتشارات ساقی منتشر شد. این کتاب ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: کتاب «مستندنمایی» نوشته مهدی عزتی چهارقلعه در انتشارات ساقی منتشر شد. این کتاب مناسباتی تازه میان مخاطبان مستند و گفتمان واقع فعال نمی‌کند، بلکه فرصتی به مخاطب می‌دهد تا در پذیرش گفتمان‌های واقع و میانه‌رو تأمل کند و به سوی آگاهی نقادانه‌ای حرکت کند که به چنین گفتمان‌هایی بی‌اعتماد است.

کتاب حاضر بر آن است تا درآمدی بر مقوله مستندنمایی ارائه کند. این بررسی با تأملی در تفکر متفکران جهانی مانند «بودریار»، «دلوز»، «ژیژک»، «باتلر»، «لبوف»، «سیدمن» و...، سندیت و واقع‌نمایی مستند را به چالش کشیده شده است. همچنین در این مطالعه تعاریفی از مستند ارائه و جایگاه «مستندنمایی» به عنوان گونه‌ای از مستند بررسی شده است. در ادامه انواع مختلف مستند با معرفی طبقه‌بندی پنج‌گانه نیکولز شامل شیوه‌های بیانی، مشاهده‌ای، تعاملی، بازتابی و اجرایی مشخصات این‌گونه‌ها تبیین شده است. در پایان چارچوبی برای تشخیص متون از یکدیگر ایجاد می‌شود.

مستندنمایی همواره بر فاصله‌ی خود با مستند تأکید می‌کند و این فاصله فضایی است برای مخاطب تا در مسیر انتقادی کار قرار گیرد. یکی از اهداف این کتاب، توسعه‌ چارچوبی نظری‌ است که مستندنمایی را تحلیل و مخصوصاً از دیگر قالب‌های پرده‌ای واقعی/داستانی نظیر مستنددرام و... متمایز کند.

هدف، توصیف و شناسایی یک متن مستندنما و روشن‌سازی مناسبات متفاوت چنین متنی با مخاطب و گفتمان واقع است. از آن‌جایی که از مستندنمایی کم گفته شده، برای شناخت آن از چارچوبی استفاده شده که همه‌چیز در آن جای می‌گیرد. اما به هر حال نقاط مشترک فیلم‌های ساخته‌شده در این ژانر، فرمی را می‌سازند که دارای مراتبی از جمله پارودی، نقد و ساختارشکنی است که در کتاب درباره‌ی آن‌ها صحبت شده است. 

در این کتاب درباره سه مرتبه «پارودی»، «نقد» و «شالوده‌شکنی» ـ مراتب اصلی و شناسانیده «مستندنمایی» ـ توضیح داده شده است. همچنین در پایان «پیشروان محتملِ شکل مستندنمایی» معرفی شده است. 

این کتاب از سه بخش تشکیل شده است: بخش اول: چیستی مستند شامل تعاریف مستند، گفتمان واقع و جایگاه فرهنگی مستند، ثبت امر واقعی، نسبت نمایه‌ای و ارجاعی در فیلم مستند، معیارهای حقیقت گویی در ژورنالیسم، آموزش و...

در بخش دوم انواع مستند که شامل حقیقت و واقعیت، رابطه گفتمان و امر واقع، پارودی و تغیییرات مستند و بخش سوم: ایجاد شمایی از تعریف مستندنمایی مواردی چون مرتبه نخست: پارودی، مرتبه دوم: نقد، مرتبه سوم: واسازی یا شالوده شکنی، تبار‌شناسی پیشنهادی ، تعریف نهایی از مستند نمایی است.

به گزارش فارس، کتاب «مستندنمایی» نوشته مهدی عزتی چهارقلعه در انتشارات ساقی در 136 صفحه با قیمت 4800 تومان روانه بازار نشر شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها