امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17318
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 114
حجت‌الاسلام محمدرضا نصوری معاونت تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

حجت‌الاسلام محمدرضا نصوری معاونت تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به مفهوم رجعت در روایات ابراز داشت: رجعت از روزهای بزرگ و مهم عالم است که از آن در قرآن به «ایام الله» یاد شده است، امام صادق(ع) فرمود: ایام الله سه روز است: روز قیام قائم(عج)، روز رجعت و روز قیامت.

وی با بیان اینکه اعتقاد به رجعت از نشانه‌های شیعیان اهل بیت(ع) است، افزود: امام صادق(ع) فرمود: از ما نیست کسی که به رجعت ما ایمان نداشته باشد، همچنین باید گفت که رجعت برای همه مردم نیست بلکه مخصوص مؤمنان خالص و کفار و منافقان خالص است.

حجت‌الاسلام نصوری درباره اینکه چه کسانی رجعت می‌کنند، گفت: از جمله مؤمنان رجعت کننده، پیامبران و امامان معصوم(ع) هستند و اولین امامی که در زمان رجعت و پس از امام مهدی(عج) حکومت عدل جهانی را بر عهده می‌گیرد، حضرت امام حسین(ع) است که سال‌های بسیار حکومت خواهد کرد.

وی ادامه داد: برای همه مؤمنان و منتظران واقعی ظهور مهدی(عج) که پیش از ظهور آن عزیز از دنیا رفتند امکان رجعت به دنیا و یاری آن امام وجود دارد، از امام صادق(ع) روایت شده است: هر کس چهل بامداد خدا را با دعای عهد بخواند از یاوران قائم خواهد بود و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد، خداوند او را از قبرش بیرون آورد و قائم(عج) را یاری دهد.

معاونت تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه کفار و منافقان هرگز به میل و اراده خود به دنیا باز نمی‌گردند، بلکه از روی اجبار به رجعت تن می‌دهند، اظهار داشت: ولی رجعت مؤمنین اختیاری به نظر می‌رسد، امام صادق(ع) می‌فرماید: هنگامی که حضرت مهدی(عج) قیام کند مأمورین الهی در قبر با اشخاص مؤمن تماس می‌گیرند و به آن‌ها می‌گویند: ‌ای بنده خدا! مولایت ظهور کرده است اگر می‌خواهی به او بپیوندی آزاد هستی و اگر می‌خواهی در نعمت‌های الهی (برزخی) متنعم بمانی باز هم آزاد هستی.

وی با اشاره به روایاتی که به طور عام از بازگشت پیامبران و ائمه(ع)، افزود: مانند کلام امام صادق(ع) در تفسیر آیه «إِنَّا لَنَنصُرُ رُسُلَنَا وَالَّذِینَ آمَنُوا فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَیوْمَ یقُومُ الْأَشْهَادُ» حضرت فرمود: به خدا سوگند این آیه در زمان رجعت عملی خواهند شد آیا نمی‌دانید که پیامبران(ع) در دنیا یاری نشدند و کشته شدند و نیز ائمه(ع) کشته شدند، اما این یاری و پیروزی در رجعت تحقق خواهند یافت.

حجت‌الاسلام نصوری درباره آماری که روایات درباره رجعت پیامبران ارائه داده است، خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) می‌فرماید: هنگامی که امام حسین(ع) همراه با یاران شهیدش رجعت می‌کنند، هفتاد نفر از پیامبران نیز با او رجعت می‌کنند، چنان که با موسی بن عمران هفتاد نفر از پیامبران همراه بودند.

وی ادامه داد: همچنین در روایتی دیگر امام صادق(ع) می‌فرماید: همانا دانیال و یونس علیهماالسلام هر دو در زمان رجعت امیرالمؤمنین(ع) به دنیا باز می‌گردند و اقرار به رسالت پیامبر(ص) می‌کنند و همراه آنان هفتاد نفر برانگیخته می‌شوند.

این کارشناس ارشد مهدویت بیان داشت: امام زین العابدین(ع) می‌فرماید: «یرجع الیکم بینکم و امیرالمؤمنین و الائمه»، پیامبر شما و امیرالمؤمنین و امامان معصوم(ع) به سوی شما مجدداً باز می‌گردد، اما در مورد اینکه اولین فرد رجعت کننده کیست،‌ امام صادق(ع) می‌فرماید: «اول من یرجع الی الدنیا الحسین بن علی»؛ اولین کسی که به دنیا باز می‌گردد حسین بن علی(ع) است.

وی با بیان اینکه برخی روایات از بازگشت افراد صالح از امت‌های گذشته و امت اسلام، خبر داده‌اند، افزود: براساس این روایات از میان امت‌های پیشین رجعت اصحاب کهف و مؤمن آل‌فرعون نام برده شده است، همچنین از میان اصحاب پیامبر(ص) و ائمه(ع) افرادی نظیر سلمان فارسی، مقدار، مالک اشتر، ابودجانه انصاری، مفضل بن عمر، عبدالله بن شریک عامری، اسماعیل بن جعفر(علیه السلام)، حارث، عقیل، جبیر و … نام برده شده است.

نصوری درباره اینکه چه کسانی استحقاق رجعت را دارند، ابراز داشت: از ویژگی‌های ایمان خالص، معرفت خالص، تسلیم در برابر امام و نائب امام، آمادگی کامل و تسلیم محض در برابر دستورات در روایات یاد شده است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها