امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17340
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۱
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جلد چهل و نهم فهرست نسخه‌های خطی با معرفی 399 نسخه خطی از شماره‌ 11701 تا 18100 کتابخانه مجلس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جلد چهل و نهم فهرست نسخه‌های خطی با معرفی 399 نسخه خطی از شماره‌ 11701 تا 18100 کتابخانه مجلس به کوشش سید جعفر حسینی اشکوری منتشر شد.

از نسخه‌های خطی موجود در این فهرست می‌توان به خاطرات ابراهیم میرزا برهان السلطنه، تقریرات الشیخ الانصاری، قیامت‌نامه علی اعلا،‌ بستان العارفین و تقویم البلدان اشاره کرد.

همچنین کتاب دارای فهرست الفبایی، موضوعی، مولفین، اعلام و اشخاص، کاتبان، جایها و امکنه است که امر بازیابی اطلاعات را آسان‌تر می‌کند.

در مقدمه محمد رجبی، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بر این اثر می‌خوانیم:

«آثار بی شماری از دانشمندان ایرانی و اسلام در گنجینه‌های نسخ خطی داخل و خارج از کشور محفوظ است که هنوز معرفی نشده‌اند و از وجود آنها اطّلاعی در دست نیست. بی تردید، شناسایی این آثار و مآثر می‌تواند نقش و سهم این دانشمندان را در توسعه‌ی تاریخ علوم و معارف بشری، بهتر و بیشتر نشان دهد و جایگاه رفیع علمی و فرهنگی ایرانیان و مسلمانان را به درستی بازنماید.

کتابخانه مجلس شورای اسلامی، دارای یکی از مهم‌ترین گنجینه‌های مخطوطات در جهان اسلام است، سرمایه‌ای کلان که در گذر روزگاران اندوخته شده و هر روز در افزونی است، و به لطف خداوند حکیم در معرّفی این ذخایر ملی و جهانی، گام‌های بلند برداشته شده است.

اینک، فهرست دیگری از دست‌نویس‌های کتابخانه مجلس شورای اسلامی که به قلم دانشور گرامی، جناب آقای سید جعفر حسینی اشکوری تألیف و تدوین شده است، در اختیار جامعه‌ی علمی و فرهنگی کشور قرار می‌گیرد. مزید توفیقات ایشان و تمام پژوهندگان مآثر گرانقدر خویش را از درگاه قدس الهی مسئلت داریم.»

شایان ذکر است پیش از این از سید جعفر حسینی اشکوری فهرست نسخه‌های خطّی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی (ج 20ـ نسخه‌های 6411 تا 7000) منتشر شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها