امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17353
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۱
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب‌های دفتر نشر معارف از جمله کتاب‌هایی است که نه تنها تعدادی از آنها در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود بلکه کتاب‌های ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب‌های دفتر نشر معارف از جمله کتاب‌هایی است که نه تنها تعدادی از آنها در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود بلکه کتاب‌های خوب از نظر کمی و کیفی نیز در میان این کتاب‌ها به چشم می‌خورد. به هر کتاب‌های تجدید چاپی در میان کتاب‌های این نشر بازار داغی دارند و اخیرا این انتشارات تصمیم دارد تعدادی دیگر از کتاب‌هایش را تجدید چاپ کند که مروری کوتاه داریم بر این کتاب‌های پر مخاطب:

1- فرهنگ و تمدن اسلامی نوشته علی اکبر ولایتی به چاپ 52 می‌رسد

کتاب «فرهنگ و تمدن اسلامی» که بر اساس سرفصل درس تاریخ و تمدن اسلامی نگاشته شده است، در صدد است با ارائه گزارشی مستند و متقن از نحوه شکل گیری تمدن اسلامی و فراز و فرودهای آن، زمینه‌های بیداری، خودباوری و خیزش را در میان جوانان و دانشجویان و دیگر نسل‌های فرهیخته کشور فراهم کند.

این کتاب یک مقدمه و یازده بخش اصلی دارد. زمینه‌های شکل گیری تمدن اسلامی، شکوفایی علوم در تمدن اسلامی، سازمان‌های اداری و اجتماعی تمدن اسلامی، هنر در تمدن اسلامی، تأثیر تمدن اسلامی در تمدن غربی، علل بیرونی و درونی رکود تمدن اسلامی، خیزش؛ اقتدار مجدد جهان اسلام، علل متأخر رکود فرهنگ و تمدن اسلامی و بیداری اسلامی عناوین بخش‌های مختلف این کتاب است.

چاپ پنجاه و دوم کتاب «فرهنگ و تمدن اسلامی» در 296 صفحه، شمارگان 5000 نسخه در قطع وزیری و قیمت 5300 تومان منتشر می‌شود
 
2-«تاریخ تحلیلی صدر اسلام» نصیری رضی به چاپ سیزدهم می‌رسد

این  کتاب گزیده‌‏ای است از حوادث و وقایع «تاریخ اسلام» که با ساختار و سبک تعلیمی برای تدریس در دانشگاه‏ها نگارش یافته است.

مؤلف در مقدمه، گزارشی از محتوای کتاب و کیفیت تحقیق و تدوین و شیوه تحلیل آن ارائه کرده است. فصل اول کتاب به مباحث مقدماتی تاریخ به طور عام و تاریخ‏نگاری اسلامی به طور ویژه اختصاص یافته است. در فصل دوم با اشاره به وضعیت دو تمدن بزرگ آن زمان(ایران و روم) به اوضاع جغرافیائی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی «جزیرة‏العرب» پرداخته شده است. فصل سوم، زندگی «حضرت محمد(ص)» از تولد تا رحلت است. فصل چهارم به تحلیل جریان «سقیفه» و شکل‏گیری خلافت ابوبکر، ماجرای «فدک»، خلافت عمر و عثمان می‏پردازد. در فصل پنجم زندگانی «امام علی بن ابی‏طالب»(ع) در دوران بعد از وفات پیامبر اکرم(ص) تا شهادت مورد تحلیل قرار گرفته است. در فصل ششم و هفتم، زندگی سیاسی و اجتماعی و علمی «ائمه»(ع) در دوران «امویان» و «عباسیان» تا پایان «غیبت صغرا» آمده است.

چاپ سیزدهم کتاب «تاریخ تحلیلی صدر اسلام» در 320 صفحه، قطع وزیری و  قیمت 5800 تومان منتشر می‌شود.
 
3-«اخلاق اسلامی، مبانی و مفاهیم» حجت‏ الاسلام داودی به چاپ 46 می‌رسد

کتاب «اخلاق اسلامی، مبانی و مفاهیم» در 5 فصل بعد از کلیات و مبانی اخلاق اسلامی، بعضی از مهمترین فضایل اخلاقی و راه‌های وصول به آن و شماری از رذایل اخلاقی و راه‌های اجتناب از آنها را بیان کرده که محور مباحث کتاب، آموزه‌های قرآنی و روایی است.

چاپ چهل و ششم «اخلاق اسلامی، مبانی و مفاهیم» در 232 صفحه، قطع وزیری و قیمت 4200 تومان منتشر شده است.
 
4«تفسیر موضوعی نهج‌البلاغه» استاد دلشاد تهرانی، به چاپ هشتم می‌رسد

کتاب «تفسیر موضوعی نهج‌البلاغه» نوشته محقق نام آشنایی حوزه نهج‌البلاغه پژوهی است که در 2 بخش به نگارش درآمده است: بخش اول به عصر گردآوری، زندگی سید رضی، ساختار سیاسی نهج البلاغه، جاذبه‌های نهج البلاغه و... می‌پردازد و بخش دوم در قالب 6 فصل به معارف نهج البلاغه اختصاص دارد. خداشناسی و اثرات آن بر زندگی انسان، فلسفه وحی و هدف از بعثت انبیاء، مفهوم سیاست، اهداف حکومت، نقش مردم در حکومت، رابطه زمامداران و مردم، شروط زمامداری و سلوک زمامداران، جایگاه حقوق، اقسام حقوق و ثمرات پایبندی به حقوق دیگران، کمالات انسانی از دیدگاه نهج البلاغه عناوین فصل‌های این بخش هستند.

«تفسیر موضوعی نهج البلاغه» در 240 صفحه، قطع وزیری و قیمت 4300 تومان تجدید چاپ می‏‌شود.
 
5- «تفسیر موضوعی قرآن کریم» دفتر نشر معارف به چاپ پنجاه و یکم می‌رسد

این کتاب که نوشته جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه است، با ساختار و سبک تعلیمی برای تدریس در دانشگاه‏ها نگارش یافته است، در دو بخش تنظیم و تدوین شده است. بخش نخست این اثر به مباحث مقدماتی تفسیر اختصاص دارد و بخش دوم نیز در 9 فصل به تفسیری از معارف قران پرداخته است که خدا در قرآن، جهان‌های دیگر، اهداف آفرینش، قرآن و علم، قرآن و بهداشت روان، سنت‌های الهی، ازدواج، روابط خانوادگی(آیین همسرداری) و روابط اجتماعی(آیین مهرورزی) عناوین این بخش هستند.

«تفسیر موضوعی قرآن کریم» در 312 صفحه، قطع وزیری و قیمت 4300 تومان  تجدید چاپ می‏‌شود.

گفتنی است علاقه مندان برای تهیه هر یک از این کتاب‌ها از طریق سایت پاتوق کتاب (ketabroom.ir) یا فروشگاههای دفتر نشر معارف (تهران 88911212-021) و (قم 7735451-0253) و (دفتر مرکزی 7740004-0253) اقدام کنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها