امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۱۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17365
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۱
تعداد بازدید: 262
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «جریان های تصوف در آسیای مرکزی» در پنج بخش به موضوعاتی همچون: زمینه‌های پیدایی تصوف، زهد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «جریان های تصوف در آسیای مرکزی» در پنج بخش به موضوعاتی همچون: زمینه‌های پیدایی تصوف، زهد و تصوف در عصر طاهریان و سامانیان، تصوف در آسیای مرکزی در عصر پیش از چغتایی، حیات صوفیه در عصر چغتایی و ازبکی و تحولات عصر جدید و حیات صوفیه، پرداخته است.

در بررسی تاریخی حاضر، با وجود آن که در دوره نخست به گونه‌ای اجتناب ناپذیر محافل اخلاقی مورد توجه قرار خواهند گرفت، اما در گزینش شخصیت‌های مورد مطالعه، سعی بر آن است تا به کسانی پرداخته شود که یا در سلسله‌های معنوی صوفیه جای گرفته‌اند، یا به نحوی دیگر ارتباط آنان با مسیر شکل گیری تصوف در آسیای مرکزی به اثبات رسیده است.

در صفحه 616 از این کتاب ذیل عنوان «گروه‌های بنیادگرای سلفی» می‌خوانیم: «مقصود از گروه‌های بنیادگرای سلفی»، مجموعه‌ای از گروه‌های مذهبی است که بسیاری از باورها و رفتارهای دینی دیگر گروه‌های مسلمان را ناشی از بدعت پنداشته،دیانت صحیح را دیانتی مبتنی بر سنت «سلف»، یعنی پیامبر اکرم(ص) و اصحاب ایشان می‌شمارند. پیروان محمد بن عبدالوهاب که به وهابیه شهرت یافته اند، در شمار همین گروه‌ها جای می‌گیرند، اما نباید عنوان وهابی را عنوانی شامل برای همه گروه‌های بنیادگرای سلفی قلمداد کرد. این خطایی است که در حوزه‌های گوناگون، از جمله در آسیای مرکزی به تکرار دیده می‌شود. البته این که برخی از گروه‌های سلفی آسیای مرکزی، نام وهابی را بر خود نمی پسندند، گاه از آن روست که اساسا پیرو محمد بن عبدالوهاب نیستند و گاه بدان سبب است که اصولا «وهابی» از نگاه پیروان محمد بن عبدالوهاب نامی ناشایست برای این گروه است که از سوی مخالفانشان بر آن ها اطلاق می‌شود و آنان ترجیح بر آن دارند که خود را با نام هایی چون «اهل توحید» بخوانند.

درباره رابطه گروه‌های صوفیه و گروه‌های سلفی، همین اندازه کافی است که گفته شود، سلفیان، بسیاری از افکار و اعمال صوفیه را ناشی از بدعت می‌شمارند و بزرگترین شیوخ صوفیه را به انتقاد می‌گیرند. بدین ترتیب می‌توان تصور کرد که در شرایط همجواری، رقابت میان مبلغان صوفیه و سلفیه، بالقوه و گاه بالفعل رقابتی خصمانه است.

کتاب «جریان‌های تصوف در آسیای مرکزی»  با شمارگان هزار نسخه و 655 صفحه در قطع رقعی و با قیمت 20هزار تومان توسط موسسه انتشارات الهدی منتشر شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار