امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17478
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۹
تعداد بازدید: 196
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، آنورا پریا زارشانا یاپا وزیر نفت سریلانکا گفت: آمریکا احتمالا معافیت این کشور برای ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، آنورا پریا زارشانا یاپا وزیر نفت سریلانکا گفت: آمریکا احتمالا معافیت این کشور برای خرید نفت ایران را تمدید نخواهد کرد.

یاپا افزود: آنها (مقامات آمریکا) دو بار با من ملاقات کردند و به صراحت اعلام کردند که ما نمی‌توانیم هیچ نفتی از ایران بخریم، زیرا سهمیه ما تمام شده است.

سریلانکا در نیمه دوم سال 2012، بیشتر به علت اعمال تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران که مشکلاتی برای بیمه نفتکش‌ها ایجاد کرد، توانایی خرید هیچ محموله نفتی از ایران را نداشت.

وزیر نفت این کشور تصریح کرد: مقامات آمریکایی به من گفتند که سریلانکا بیش از این شرایط لازم برای دریافت معافیت مجدد از تحریم‌های ایران را ندارد، زیرا از سهمیه استفاده نکرده است.

وی تاکید کرد: درحقیقت، ما نمی‌توانستیم از این سهمیه استفاده کنیم.

یک مقام رسمی در سفارت آمریکا در کلمبو گفت: اگر سریلانکا در 6 ماه گذشته، هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است، دیگر نمی‌تواند از معافیت‌ها بهره‌مند شود، زیرا کاهشی در واردات خود از ایران نداشته است.

مقامات پالایشگاه دولتی «سیلون پترولیوم» این کشور نیز گفته‌اند: تحریم‌ها سبب شد، تا سریلانکا نتواند در نیمه دوم سال 2012، سه محموله نفت از ایران را خریداری کند.

سیلون پترولیوم، تنها پالایشگاه این کشور، ظرفیتی معادل 50 هزار بشکه در روز دارد و تنها برای پالایش نفت سبک ایران طراحی شده است.

بر اساس این گزارش، سریلانکا به شدت به نفت ایران وابسته است و از زمان اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران، 2 بار از واشنگتن معافیت از خرید نفت ایران را دریافت کرده است.

این کشور نخستین معافیت خود را در ژوئن سال گذشته پس از کاهش 23 درصدی واردات نفت از ایران دریافت کرد. معافیت‌های جدید نیز به کاهش تدریجی این واردات تعلق خواهد گرفت.

دولت کلمبو در اثر تحریم‌ها به جای نفت ایران، نفت سبک عمان و موربان از ابوذبی وارد کرده است، اما مقامات این پالایشگاه می‌گویند، بازده این نوع نفت‌ها در این پالایشگاه 15 تا 20 درصد کمتر از نفت سبک ایران است.

همچنین، وزیر نفت سریلانکا، اتهامات حزب مخالف دولت این کشور مبنی بر تلاش دولت کلمبو برای دور زدن تحریم‌های آمریکا با خرید نفت ایران از راه‌های غیرقانونی از جمله از طریق انتقال کشتی به کشتی را تکذیب کرد.

وی تاکید کرد: ما دزد دریایی نیستیم که انتقال کشتی به کشتی انجام دهیم. ما مدارک لازم برای هر محموله خریداری شده را داریم.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها