امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17502
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۲
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از نوشهر، باغ گیاه‌شناسی نوشهر در سال 1333 تاسیس شد. مجاورت این باغ با بندر نوشهر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از نوشهر، باغ گیاه‌شناسی نوشهر در سال 1333 تاسیس شد.

مجاورت این باغ با بندر نوشهر باعث شد مسئولان برای حمل و نقل آسان‌تر و همچنین کاهش ترافیک کامیون‌های حمل‌کننده کالاهای بندر نوشهر به فکر ایجاد جاده از داخل این باغ باارزش بیفتند.

از آنجاییکه سال 89 بحث تصرف و احداث جاده کمربندی در این باغ مطرح شد با اجرای این پروژه 50 هزار درخت و چند‌ هکتار از این باغ تخریب می‌شود که استانداری مازندران عملیات عمرانی احداث این جاده را از داخل باغ گیاه‌شناسی نوشهر آغاز می‌کند.

با اعلام این خبر جمع کثیری از فعالان محیط زیست از مدت‌ها قبل به گونه‌های مختلف اعتراض خود را به این مسئله نشان دادند.

امروز نیز قرار بود آغاز تخریب این باغ با حضور مسئولان اجرایی شود که با حضور فعالان محیط زیست و مردم روبرو باعث شد آغاز تخریب به روزهای آینده موکول شود.

این فعالان از روز گذشته با اطلاع‌رسانی به گونه‌های مختلف که بیشتر در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده بود باعث شد صبح امروز جمع کثیری از مردم در درب ورودی این باغ با در دست گرفتن پلاکاردهایی که شعار های مختلف روی آن هک شده بود حضور یابند.

این حضور که بیش از سه ساعت به طول انجامید با نوشتن طوماری و درخواست از حسن روحانی رئیس جمهور منتخب و امضا معترضان به پایان رسید.

همچنین در این حضور اعلام شد که اگر تخریبی صورت بپذیرد باز هم این فعالان و مردم به اعتراض و تجمع ادامه خواهند داد تا جلوی این کار را بگیرند.

بر همین اساس جلسه ویژه‌ای در فرمانداری چالوس با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

70 سال است که مردم خواستار کاهش ترافیک شدند

در حاشیه این جلسه، سید عیسی هاشمی معاون امور عمرانی استاندار مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نوشهر گفت: این طرح از مصوبات دور سوم سفرهای استانی هیئت دولت بود و با توجه به اینکه بندر نوشهر جزء بندر مهم شمال کشور محسوب می‌شود دولت به این بندر توجه ویژه‌ای دارد.

وی افزود: برای توسعه این بندر طرح ایجاد جاده عبور برای کامیون‌هایی که ویژه حمل کالاهای این بندر به نقاط مختلف کشور است مطرح شد تا از ترافیک شهری جلوگیری شود.

هاشمی ادامه داد: بیش از 70 سال است که مردم خواستار کاهش ترافیک و صف‌های طولانی حاصل از کامیون‌های حمل کالا در شهر هستند که ایجاد یک جاده برای کامیون‌های بندر نوشهر در دستور کار هیئت دولت قرار گرفت و به تصویب رسید.

وی گفت: بیش از 20 جلسه برای بررسی این طرح انجام پذیرفت و مشاوران بررسی‌های مربوطه را انجام دادند که پنج مسیر در این باغ پیشنهاد شد که مسیرهای اولیه از میانه و محل‌های مهم گیاهی باغ عبور می‌کرد که در پایان، ضلع شرقی این باغ گیاه‌شناسی که درختان کم و عادی و هیچگونه گیاه باارزشی وجود نداشت انتخاب شد و مورد بررسی مشاوران قرار گرفت.

معاون عمرانی استاندار مازندران همچنین گفت: برای ایجاد این مسیر نیز جلسات متعددی با کارشناسان و مسئولان سازمان بنادر و محیط زیست برگزار شد که به توافق و مصوبه رسید.

این مسئول اذعان داشت: هیچگونه تخریبی صورت نخواهد گرفت و ما هم به حفظ و احیاء گیاهان و محیط زیست تاکید داریم اما گوشه‌ای از باغ به متراژ یک هزار و 800 متر که گیاهی در آن وجود ندارد برای احداث جاده دیوارکشی می‌شود.

هاشمی در پایان گفت: عملیات این کار آغاز شد و با حفظ گیاهان دیوار کشی انجام می‌شود.

هیچگونه تخریب گیاهی صورت نخواهد پذیرفت

فرماندار نوشهر نیز به خبرنگار فارس گفت‌: حفظ محیط زیست و باغ اکولوژی برای همه ما مهم است و مطمئنا هیچگونه تخریب گیاهی صورت نخواهد پذیرفت.

محمدعلی قمی اویلی با بیان اینکه یک هزار و 800 متر طولی از 36.5هکتار باغ اکولوژی جاده خواهد شد، ‌گفت‌: این جاده از بخش کناری این باغ گیاه‌شناسی می‌گذرد و تنها ساختما‌های اشخاص حقیقی تخریب می‌شود.

وی افزود: این کار با نظر کارشناسان و مصوبه هیئت دولت انجام خواهد پذیرفت و مطمئنا هیچگونه گیاهی در این مسیر وجود ندارد.

قمی اضافه کرد: ما خودمان را در حفظ محیط زیست مسئول می‌دانیم و برای توسعه این باغ باقدمت و همچنین برای توسعه و آرامش مردم تلاش خواهیم کرد.

برای ایجاد جاده این بندر به خشکی توافق شد

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه راه‌ها شریان‌های جوامع اقتصادی‌اند، گفت: بنادر دروازه‌های اقتصادی‌اند و بندر نوشهر به عنوان یکی از سه بندر مهم شمال کشور نقش حایز اهمیتی برای کشور دارد.

سید نبی سیدپور اضافه کرد: کالاهای زیادی به بندر وارد می‌شود که نیاز است به سراسر کشور منتقل شود که مهم‌ترین راه ارتباطی جاده‌ها است که بسیار اهمیت دارند.

وی افزود: برای ایجاد جاده این بندر به خشکی مطالعات زیادی انجام گرفت و مورد توافق قرار گرفت.

سیدپور اذعان داشت: با انجام این طرح مسائل ترافیکی شهر چالوس کم می‌شود و کامیون‌ها راحت‌تر کالاها را انتقال خواهند داد و مردم نیز از این جاده سود خواهند برد.

به گزارش فارس، این باغ قدیمی‌ترین باغ گیاه‌شناسی نه تنها در ایران بلکه در کل خاورمیانه است و در این باغ گیاه‌شناسی گونه‌هایی وجود دارد که در هیچ جای جهان اثری از آن‌ها باقی نمانده است.

این باغ در سال 1385 در سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شد و نباید اجازه تخریب اینگونه سرمایه‌های ملی داده می‌شد.
-------------------------
گزارش از  حسین قاسمی
انتهای پیام/2296/ش40/ض1002
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها