امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۸:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17553
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۱
تعداد بازدید: 153
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان لغو توافق‌نامه همکاریهای آمریکا و قرقیزستان را در رابطه با ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان لغو توافق‌نامه همکاریهای آمریکا و قرقیزستان را در رابطه با استفاده از پایگاه هوایی ماناس را امضا کرد که براساس این مصوبه، توافقنامه همکاری‌های آمریکا و قرقیزستان در رابطه با مرکز حمل‌ونقل ماناس در 11 جولای سال 2014 لغو خواهد شد.

این قانون یک تیرماه (20 ژوئن) توسط مجلس قرقیزستان امضا شده بود و روز گذشته (پنج تیرماه) توسط رئیس جمهور قرقیزستان به امضا رسید.

بنابر گزارش وزارت امور خارجه قرقیزستان، این مصوبه به‌زودی به ادارات ذیربط آمریکا ارائه خواهد شد.

لازم به یادآوری است که استفاده از پایگاه هوایی ماناس توسط نظامیان آمریکا در سال 2009 به تصویب مجدد رسید و آمریکا از این پایگاه برای حمل و نقل تجهیزات نظامی و پرسنل از افغانستان و به افغانستان استفاده کرده است.

زمان استفاده از این پایگاه 11 جولای 2014 است که به پایان خواهد رسید.

پایگاه هوایی ایالات متحده در ماناس قرقیزستان که در زمان « باقی‌اف» رئیس جمهور سابق این کشور به مرکز حمل و نقل، تغییر نام یافت در دسامبر سال 2001 ایجاد شد.

این مرکز یکی از مراکز عمده تدارکاتی برای حمل و نقل کالا و انتقال نیروهای ائتلاف ضد تروریستی در افغانستان محسوب می‌شود.

مقامات قرقیزستان بر این باورند که توافق‌نامه استقرار نیروهای آمریکایی در کشور که در اواسط سال 2014 منقضی می‌شود، دیگر نیازی به تمدید ندارد، زیرا آمریکا تصمیم گرفته که تا سال 2014 نیروهای خود را از افغانستان خارج و مسائل امنیتی را بر عهده نهادهای انتظامی این کشور قرار دهد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها