امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1762
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۳
تعداد بازدید: 199
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،محمدرضا رحیمی شامگاه شنبه در هفدهمین همایش بین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،محمدرضا رحیمی شامگاه شنبه در هفدهمین همایش بین المللی یادروز سعدی که در مجموعه فرهنگی سعدیه شیراز برگزار شد، اظهار داشت: سعدی به عنوان ستاره همیشه تابان آسمان ادب پارسی و نقطه ماندگار حکمت و معرفت مشرق زمین، با سعه صدر و دانش خاص خود، ضمن نفوذ در اذهان صاحبان اندیشه، سخن خود را بر کرسی سینه ها نشانده چنانکه شهرت و آوازه اش در حیات و مماتش از مرزهای ایران گذشته و به اقصی نقاط عالم رسیده است.

معاون اول رییس جمهور افزود: سعدی در حفظ و بالندگی ایمان و رشد کرامت اخلاقی و تعالی ادب و هنر ایران نقش بسزایی داشته و با همه آوازه خود همچنان برای ما و جامعه بشری ناشناخته بوده است.

رحیمی ادامه داد: نقش او در پاسداری و صیانت از پیشرفت، تعالی، فرهنگ و ادب این سرزمین و بشریت محقق نشده و بسیار شایسته است که فرهیختگان، ادیبان و صاحبنظران در معرفی وجود ارزشمند و آثار گرانمایه این شاعر پرآوازه، مجاهدتی در خور و سعی وافر داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه سعدی به عنوان نماد ایمان، دلباختگی، خردمندی و فرهیختگی در نقطه اوج زیبایی روح و لطافت طبع قرار داشته، تصریح کرد: او در فصاحت و بلاغت تمام و کمال بوده، به نحوی که سخن و تصنیفاتش، معیار و اعتبار زبان این سرزمین است.

وی افزود: با مشاهده آثار این حکیم، به روشنی می توان دریافت که جرعه ای از شراب عشق و طهور را نوشیده که سرتاسر آن وصف جمال و دلدادگی است.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: سعدی در گلستان و بوستان، گاه به صورت اشاره به مضامین قرآنی و گاه به صورت نقل عین آیه، به نحو شایسته از آنها استفاده نموده و از کلام دلنشین حضرت علی (ع) در نهج البلاغه نیز به صورت های مختلف بهره گرفته است.

رحیمی در ادامه شیخ شیراز را یکی از بزرگان علم و ادب و اخلاق و معرفت خواند و افزود: آثار سعدی گذشته از جنبه های ظاهری که حاوی بهترین راهنمایی های واقعگرایانه برای برخورداری از زندگی سعادتمندانه است، مشام جان عالمیان را نیز معطر ساخته است.

وی اضافه کرد: ویژگی های ظاهری و معنوی کلام سعدی، طی چند قرن موجب دوام تسلط اندیشه او بر عقل و روان فارسی زبانان جهان گردیده، به نحوی که باید او را معلم و مربی تمامی قرون و اعصار بنامیم.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از تلاشهای دست اندرکاران برگزاری همایش یادروز سعدی، اظهار امیدواری کرد همه ما بتوانیم به نحو احسن از آموزه های این شاعر بزرگ بهره ببریم.

گفتنی است معاون اول رییس جمهور در این مراسم از دو جلد کتاب خطی سعدی که به قلم خطاطان کهن به نگارش درآمده، رونمایی کرد.

دفتر شانزدهم مجموعه مقالات سعدی، مجموعه کتاب فارس شناخت، سایت جشنواره سعدی و یک تابلوی هنری با مضمون سعدی از دیگر آثاری بود که در این مراسم با حضور رحیمی رونمایی شد .

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار