امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۸:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17628
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۳
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «قله­ دنیا (1)» حکایت عشق و شوریدگی دو دلباخته­ خردسال با نام علی و حمید است که شور جبهه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «قله­ دنیا (1)» حکایت عشق و شوریدگی دو دلباخته­ خردسال با نام علی و حمید است که شور جبهه دارند و در سوز حضور می­‌گدازند ولی عاشقی­شان به اقتضای سن و سالشان رنگ کودکی دارد و در دام اغراق و تصنع گرفتار نیامده است. کودک­ هستند اما فهمیده و مرد. ولی نگارندگان این فیلم­نامه برخلاف بسیاری نمونه­‌های مشابه، مردانگی و شعور را با فرزانگی و شعار اشتباه نگرفته­‌اند. قرار نیست کودکی که می­‌فهمد، عالم و اندیشمند هم باشد و نیز بنا نیست آن­چه را دیگران در آینه نمی­‌بینند و او در خشت خام می­‌بیند در قالب شعر و جملات قصار دم به دم بر زبان بیاورد و حکیم و فرزانه جلوه کند.

«قله­ دنیا (1)» بیش از هر چیز داستان است و بر قصه­ گویی وفادار مانده است. اگر پیامی دارد این پیام را سیر کلی داستان به مخاطب عرضه می­‌کند نه شخصیت‌ها و دیالوگ­‌هایشان یا از آن بدتر نویسنده­ای که نتوانسته حضور خود را در قصه پنهان نماید. 

این کتاب 129 صفحه­‌ای حاوی متن مکتوبی است که اگر چه در قالب فیلم­نامه به رشته تحریر درآمده و به ظاهر باید متکی به فیلم و تصویر متحرک باشد اما این­گونه نیست و به جرأت می‌­توان ادعا کرد این اثر مکتوب به لحاظ ادبی اثری مستقل به شمار می‌­­آید که بسیاری از تعابیر، اصطلاحات و توصیفاتش امکان ترجمه­ دقیق به زبان سینما را ندارد و از این همین­‌رو چاپ آن پس از گذشت 18 سال از ساخته شدن فیلم، نه تنها توجیه کامل دارد بلکه این حسرت را برای مخاطب به دنبال می‌آورد که چرا این اتفاق از این پیش­تر رخ نداده و تاکنون امکان مقایسه­ نسخه­ مکتوب و نسخه­ مصور این داستان فراهم نبوده است.

دنیای بزرگ­مردان کوچک داستان «قله­ دنیا (1)» جهانی دور از این جهان ماست. به عقبا نزدیک­تر است تا دنیا ولی در عین حال واقعی است چون مسبوق به سابقه است و کشور ما در برهه­ تاریخی بخصوصی تجربه­ عینی آن را از سر گذرانده است. قله­ این دنیای آسمانی، رهیدن از تعلق به همه­ آن چیزی است که تعقل در معاش اجازه­ رها شدن از آن­ را نمی­‌دهد. جبهه برای این کودکان آزاده، قله­‌ای است که جز با همت عاشقانه نیل به فتح آن ممکن نیست. حتی عشق هم کفایت نمی­‌کند. باید برگزیده بود. دست کم در قسمت اول این داستان از میان این دو دوست صمیمی (علی و حمید) تنها علی موفق به فتح قله می­‌شود و دلباختگی حمید در نهایت تنها به ازخودگذشتگی­‌اش برای صعود علی منجر می‌شود و از این فراتر نمی‌­رود. نکته­ جالب توجه در فیلم­نامه، نقص جسمی حمید است و این­که اگر هم می­‌توانست با علی همراه شود معلوم نبود در جبهه تأثیر بیشتری از بودن در کنار پدر تنهای خودش و مادر تنهای علی داشته باشد.

این فیلمنامه پیش­تر در سال 1374 با دوربین عزیزالله حمیدنژاد در قالب فیلم سینمایی به تصویر کشیده شده است.

قله دنیا 1 با تیراژ 5هزار نسخه و قیمت 7هزار تومان منتشر شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها