امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17634
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۳
تعداد بازدید: 80
علی اصغر شعاعی از قاریان بین‌المللی کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه ...

علی اصغر شعاعی از قاریان بین‌المللی کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم از بعد بین‌المللی و ملی اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: در بعد بین‌المللی، برگزاری مسابقات قرآن باعث عزت و شکوه شیعه می‌شود و نشان‌دهنده اهتمام مسئولان کشور به فعالیت‌های قرآنی و همچنین نمایشگر میزان انس مردم ایران با قرآن کریم است.

وی افزود: اجتماع نمایندگان کشورهای اسلامی در ایران، نشان‌دهنده نقش مهم مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در وحدت‌بخشی جوامع اسلامی است، چرا که در این مسابقات نمایندگان کشورهای اسلامی و غیراسلامی از نقاط مختلف جهان جمع می‌شوند که این امر باعث وحدت بین مسلمانان خواهد شد.

شعاعی با بیان اینکه برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن، شکوه جهان اسلام و میزان اهتمام مسلمانان به قرآن را به جهانیان نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: از نکات مثبت دیگر این مسابقات در بعد بین‌المللی این است که پتانسیل و استعدادهای قرآنی جهان در معرض دید سایر کشورها قرار می‌گیرد که این امر موجب تعامل هر چه بیشتر کشورهای اسلامی با یکدیگر می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت مسابقات بین‌المللی قرآن کریم از بعد ملی گفت: برگزاری مسابقات قرآن با همکاری ارگان‌های مختلف کشور و با محوریت سازمان اوقاف و امورخیریه علاوه بر ایجاد تعامل هر چه بیشتر در بین ارگان‌ها، زمینه‌ساز اجرای کارهای گروهی دیگر در عرصه فعالیت‌های قرآنی است.

شعاعی با بیان اینکه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم باعث کمک به فرهنگ‌سازی قرآنی در جامعه می‌شود، تصریح کرد: مسابقات بین‌المللی قرآن، فرهنگ قرآنی را در کشور تقویت می‌کند. در بسیاری مواقع شاهدیم که صدای تلاوت قرآن برای جوانان یادآور مرگ است، اما باید این دیدگاه تغییر یابد و مسئولان این موضوع که  قرآن به عنوان کتاب زندگی و برای تمامی لحظات است، تبیین و نهادینه کنند.

وی نقش دیگر مسابقات بین‌المللی قرآن در کشور را معنویت‌بخشی در جامعه عنوان کرد و افزود: عده زیادی از حاضران در محل مسابقات یا کسانی که از تلویزیون مسابقات را تماشا کردند، با دیدن چنین رقابتی انگیزه یادگیری قرآن پیدا کرده و به سوی قرائت، حفظ و یادگیری مفاهیم قرآنی رفتند.

افزودن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

رتبه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن کریم هندوستان در رشته قرائت در سال 86 گفت: برگزاری این مسابقات باعث می‌شود که در روزهای برگزاری آن، معنویت خاصی در کشور حاکم شود، چرا که قرآن نور است و هر جا که در آن نور باشد، درخشان و نورانی می‌شود.

این قاری بین‌المللی اظهار داشت: با توجه به اینکه رشته ترتیل نسبت به تحقیق از عمومیت بیشتری در جامعه برخودار است و برای مردم یادگیری آن سهل‌الوصول‌تر است، پیشنهاد می‌کنم رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم افزوده شود.

وی به مسئولان پیشنهاد داد که هفته برگزاری مسابقات قرآن که مقارن با مبعث پیامبر است، به هفته قرآن نامگذاری شود و خاطرنشان کرد: باوجود اینکه در ایام سال هفته‌ای با نام هفته قرآن نامگذاری شده است، اما به نظر من هفته برگزاری مسابقات قرآن، زمان مناسب‌تری است، چرا که در این هفته تمامی کشور درگیر برگزاری مسابقات قرآن هستند.

شعاعی، خواندن ترجمه یکی از آیات تلاوت شده به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی توسط مجری برگزاری مسابقات را یکی دیگر از راهکارهای جذابیت مسابقات بین‌المللی قرآن کریم عنوان کرد و افزود: با توجه به همزمانی مبعث و مسابقات بین‌المللی قرآن، باید مسابقاتی در زمینه سیره پیامبر(ص) در کل کشور در قالب کتابخوانی برگزار شود و در برنامه‌های صدا و سیما، محوریت بحث‌ها در این ایام، قرآن و سیره پیامبر باشد تا مردم آشنایی بیشتری با آموزه‌های دینی پیدا کنند.

انتهای پیام/م.خ
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار