امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17670
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۳
تعداد بازدید: 189
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درس خارج فقه حکومتی در پاسخ به مطالبه مقام معظم رهبری از حوزه‌های علمیه ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درس خارج فقه حکومتی در پاسخ به مطالبه مقام معظم رهبری از حوزه‌های علمیه توسط آیت‌الله میرباقری برگزار شد که نرم افزار چند رسانه‌ای آن توسط مؤسسه تمدن نوین تولید و عرضه شده است.

در معرفی این اثر آمده است: با ظهور و تجلی انقلاب اسلامی، سطح دینداری افراد از مقیاس «فردی»، به «اجتماعی» ارتقاء یافته و نیازهای جدیدی را به کانون اقامه دین، یعنی حوزه‌های علمیه معطوف کرده است. در این وضعیت، دین باید در مناسبات اجتماعی و حکومتی جریان پیدا کند و افعال حکومتی و الگوهای مدیریتی آن مستند به دین شود. همچنین دستیابی به تمدن اسلامی با تکیه به عقلانیت و معرفت دینی محقق خواهد شد که در این میان، علم «فقه» به عنوان متقن‌ترین معرفت مستند به دین، باید نقش محوری را ایفا کند. از این روی پرداختن به «فقه حکومتی» را می‌توان از رسالت­های اصلی حوزه علمیه در عصر حاضر به حساب آورد.

مقام معظم رهبری نیز در دیدار با اعضای مجلس خبرگان به ضرورت پرداختن به موضوع فقه حکومتی تأکید ورزیده و فرمودند: «نیاز ما به کرسى‌هاى بحث آزاد فقهى در حوزه‌ى قم -که مهمترین حوزه‌هاست- برآورده نشده است... در قم باید درس­هاى خارجِ استدلالىِ قوى‌اى مخصوص فقه حکومتى وجود داشته باشد تا مسائل جدید حکومتى و چالش­هائى را که بر سر راه حکومت قرار می‌گیرد و مسائل نو به نو را که براى ما دارد پیش مى‌آید، از لحاظ فقهى مشخص کنند، روشن کنند، بحث کنند، بحث‌هاى متین فقهى انجام بگیرد.» (17/6/1390)
 


 

به گزارش فارس، درس خارج «مبانی فقه حکومتی» با حضور آیت‌الله سید محمدمهدی میرباقری از دی‌ماه سال 1391 به صورت هفتگی آغاز شد. تبیین مبادی و مبانی فقه حکومتی، هدف اصلی از برگزاری این جلسات است. بخش اول از مباحث به تقریر و دسته‌بندی تعاریف و تلقی‌های مختلف از فقه حکومتی می‌پردازد؛ تعاریف مختلف از «فقه حکومتی» تحت سه رویکرد اصلی «فقه موضوعات»، «فقه نظامات» و «فقه سرپرستی» جای می‌گیرند.

علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند با شماره تماس 37731616-025 (مؤسسه تمدن نوین) تماس بگیرند یا از طریق وبگاه پاتوق کتاب به نشانی bookroom.ir ثبت سفارش دهند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها