امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۶:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17716
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۲۹
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه الوسط بحرین، بیست و ششمین جلسه گفت‌وگوها در بحرین چهارشنبه شب در مرکز فرهنگی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه الوسط بحرین، بیست و ششمین جلسه گفت‌وگوها در بحرین چهارشنبه شب در مرکز فرهنگی عیسی در شهر منامه با پیگیری بحث درباره بند مربوط به موضوع " اصول، مبادی و ارزش‌ها" و بررسی موضوع "حضور متناسب با جایگاه" در جلسات گفت‌وگوها برگزار شد.

بخش اول جلسه به موضوع اصول و مبادی و ارزش‌ها اختصاص داشت و در بخش دوم نیز دیدگاه تیم نمایندگان احزاب و جمعیت های مخالف درباره موضوع "حضور متناسب با جایگاه" شرکت کنندگان در جلسات مورد بحث قرار گرفت و نقطه نظرات مختلفی درباره آن مطرح شد.

عیسی عبدالرحمن سخنگوی رسمی گفت و گوها در بحرین اظهار داشت: تیم احزاب و جمعیت های مخالف خواستار متنی شد که مدیریت گفت و گوها وعده داده بود آن را درباره موضوع های مورد توافق و موضوع های توافق نشده ارایه دهد.

وی افزود: تیم احزاب و جمعیت های مخالف دیدگاه خود را درباره مواردی از موضوع اصول و مبانی و ارزش‌ها را ابراز داشت و گفت که آنها را به عنوان سرفصل تایید کرده است اما مورد بحث و بررسی قرار نداده است.

وی افزود: سایر طرف های شرکت کننده در جلسات شامل (دولت و شخصیت های مستقل قوه مقننه و ائتلاف احزاب و جمعیت های طرفدار دولت) گفتند که در بخشی از جلسه بیست و یکم گفت و گوها یکی از طرف های زیرمجموعه جمعیت ها و احزاب مخالف حضور داشت و به طور کامل مخالفان را نمایندگی می کرد و این طرف در جلسه یاد شده وارد بحث درخصوص موارد مربوط به اصول و مبادی وارزشها نشده است که این امر به منزله قبول این موارد بوده است اما احزاب و جمعیت های مخالف توضیح دادند که با ارایه متنی، به بحث و بررسی موضوع مربوط به اصول و مبانی و ارزش ها در آن جلسه اعتراض کرده اند.

وی افزود: درهمین حال، احزاب و جمعیت های طرفدار دولت نیز اعتراض خود را به بحث و بررسی دوباره موارد مربوط به اصول و مبادی و ارزش‌ها که در جلسه بیست و یکم درباره آن توافق شد، ابراز داشتند و گفتند که این موارد نهایی شده است و نباید بار دیگر بررسی گردد.

عیسی عبدالرحمن گفت: شرکت کنندگان سپس وارد بحث درباره اصول و مبادی و ارزش ها شدند و طرف های شرکت کننده دیدگاه خود را درباره تعدادی از موارد در خصوص مرجعیت میثاق کار ملی، احترام به قانون اساسی، موضوع پایبندی به دولت مدنی (نهادها و قانون) و موضوع برابری شهروندان در برابر قانون در وظایف و حقوق ابراز داشتند.

وی تصریح کرد: شرکت کنندگان همچنین موضوع مبارزه با پدیده و فرهنگ خشونت و تنفر و طائفه گری را بررسی کرده و با هرگونه دخالت خارجی در مسائل ملی مخالفت کردند و همچنین احترام به مبانی حقوق بشر مورد بررسی قرار گرفت.

عیسی عبدالرحمن گفت: توافق درباره افزودن برخی از مبادی به عنوان سرفصل صورت گرفت که این سرفصل ها شامل حمایت از حقوق زنان بحرینی در همه زمینه ها، عدالت اجتماعی، عدالت اساس حکومت‌داری، تضمین حقوق و آزادیها، برابری شهروندان در حقوق و وظایف دربرابر قانون بدون تبعیض، اصل بازخواست، احترام و اجرای توصیه های گزارش حقیقت یاب بسیونی و شورای حقوق بشر در ژنو که بحرین با آن موافقت کرده است، می باشد.

وی افزود: شرکت کنندگان توافق کردند که باقی مانده اصول و مبادی و ارزشها در جلسه آینده مورد بحث قرار گیرد.

عیسی عبدالرحمن گفت: در بخش دوم جلسه، شرکت کنندگان متن ارایه شده از سوی احزاب و جمعیت های مخالف را بررسی کردند که حاوی پیشنهاداتی درباره حضور شرکت کنندگان در جلسات متناسب با جایگاه آنها در جامعه بحرین بود و این متن خواهان جایگزین کردن هشت عضو مستقل از شخصیت های ملی به جای اعضای مجالس شورا و نمایندگان در جلسات گفت و گو بود که به گونه ای که توافق درباره اسامی آنها بین احزاب و جمعیت های مخالف و طرفدار دولت صورت گیرد.

عیسی عبدالرحمن گفت: طرفها دیدگاه خود درباره این متن را ارایه کردند و بعد از بحث و بررسی آن توافق شد که آنها منتظر ارایه دیدگاه احزاب و جمعیت های طرفدار دولت شوند و همچنین توافق درباره ادامه بحث در خصوص اصول و مبادی و ارزشها صورت گرفت.

این آخرین جلسه گفت و گوها پیش از ماه مبارک رمضان بود و قرار است که شرکت کنندگان گفت و گوهای خود را مجددا بعد از ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید سعید فطر در 28 اوت آینده از سر بگیرند.

رئیس گروه نیروهای ملی دموکراتیک بحرین پیش از این گفته بود: نتایج 25 جلسه گفت وگو میان دولت و مخالفان بر سر میز مذاکرات « صفر» بود.

جمعیت وفاق ملی اسلامی، وعده، تریبون مترقی، مجمع قومی، امل و الاخاء ائتلاف مخالفان را تشکیل می دهند.

ائتلاف 11 گانه احزاب و گروه های طرفدار دولت را نیز پیمان عمل ملی، تریبون ملی، الاصاله، مجمع وحدت ملی، حزب الوسط عربی اسلامی، شورای اسلامی، تجمع ملی قانون اساسی، گفت‌وگوی ملی و صف اسلامی تشکیل می دهند.

هشت کرسی متعلق به ائتلاف جمعیت های دهگانه، هشت کرسی برای جمعیت های شش گانه (مخالف)، هشت کرسی برای دستگاه قضایی، یک کرسی برای خالد بن علی وزیر دادگستری، یک کرسی برای عصام خلف وزیر خدمات و یک کرسی برای ماجد النعمینی وزیر آموزش و پرورش اختصاص یافته است.

خالد عجاجی قائم مقام وزارت دادگستری و عبدالله طالب به عنوان هماهنگ کننده جلسات گفت وگو تعیین شده اند.

سید جمیل کاظم، منیرة فخرو، عبدالنبی سلمان، حسن العالی، مریم الشتی، موسی الأنصاری، حافظ علی و میلاد مجید نماینده جمعیت های مخالف در گفت وگوها هستند.

گفت‌وگوی گروه های مخالف و دولت بحرین از 10 فوریه گذشته در شهر منامه پایتخت این کشور آغاز شد.

این گفت‌وگو به دعوت حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین برگزار می شود و سالن گفت‌وگوها 27 کرسی برای نمایندگان حکومت و مخالفان در نظر گرفته شد.

این 27 شخصیت نماینده مخالفان و جمعیت های طرفدار دولت به علاوه نمایندگانی از خود دولت بحرین هستند.

گفت‌وگوهای گذشته در ژوئیه سال 2011 میلادی برگزار شد اما مخالفان در دور اول آن کنار کشیدند و به نتایج قابل ذکری منجر نشد.

بحرین از فوریه سال 2011 میلادی شاهد جنبش مردمی و اعتراضات مسالمت آمیز برای دستیابی به دموکراسی و آزادی است و مردم بر لزوم دستیابی به حقوق مشروع و قانونی خویش در داشتن حکومتی منتخب تاکید می‌کنند.

نیروهای آل خلیفه با حمایت نیروهای سعودی تاکنون این اعتراضات را سرکوب کرده و در جریان آن شماری را شهید، مجروح یا بازداشت کرده و مورد شکنجه قرار داده و زندان‌های طولانی مدت برای آنها بریده‌اند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها