امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17854
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 79
حجت‌الاسلام علی‌اکبر بابایی به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: وحی یک ارتباط حقیقی بین خدای متعال و برخی ...

حجت‌الاسلام علی‌اکبر بابایی به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: وحی یک ارتباط حقیقی بین خدای متعال و برخی انسان‌های کمال‌یافته است انسان‌هایی که شایستگی دارند و بنابراین وحی یک ارتباط حقیقی است و واقعیت آثار آن در قرآن کریم نمایان است.

وی با اشاره به اینکه خود قرآن کریم از طریق وحی بر پیامبر نازل شده است، گفت: از مهمترین نشانه‌های وحی بودن قرآن کریم این است که قرآن بدان تحدی کرده و گفته اگر می‌توانید سوره یا آیه‌ای همچون آن بیاورید و تاکنون کسی نتوانسته‌ آیه‌ای چون آن بیاورد. با وجود تلاش‌های مختلفی که برای مبارزه با آن کرده‌اند و خود قرآن چگونگی رسیدن به مردم از طریق وحی را توضیح داده است.

نویسنده کتاب «تاریخ تفسیر قرآن» با تأکید بر اینکه اصل وحی قرآن کریم بر کسی پوشیده نیست، توضیح داد: اینکه گاهی مباحثی در این حوزه مبنی بر تشکیک وحی بودن قرآن مطرح شده تصوراتی است که از طریق اندیشه‌های غربی مطرح می‌شود و اگر تدبری واقعا در این زمینه از سوی کسی وجود دارد، می‌تواند عرضه کند وگرنه اندیشه‌ای غیر از این با واقعیت‌های قرآنی انطباق ندارد.

حجت‌الاسلام بابایی با اشاره به اینکه آیات زیادی در قرآن اشاره کرده است، افزود: به طور مثال آیه شش سوره نمل (وَإِنَّکَ لَتُلَقَّى الْقُرْآنَ مِن لَّدُنْ حَکِیمٍ عَلِیمٍ؛ به راستی که این قرآن را از نزد خداوند حکیم دریافت می‌کنیم) و آیه 51 سوره شوری (مَا کانَ لِبَشرٍ أَن یُکلِّمَهُ اللَّهُ إِلا وَحْیاً أَوْ مِن وَرَاى حِجَابٍ أَوْ یُرْسِلَ رَسولاً فَیُوحِىَ بِإِذْنِهِ مَا یَشاءُإِنَّهُ عَلىٌّ حَکیمٌ‏) و آیات «نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِینُ*عَلَى قَلْبِکَ لِتَکُونَ مِنَ الْمُنذِرِینَ» نمونه‌ای از این آیات محسوب می‌شوند.

وی درباره شأن نزول آیه 51 سوره شوری براساس تفسیر نمونه توضیح داد: جمعى از یهود خدمت پیامبر (ص) رفتند و عرض کردند: چرا با خداوند سخن نمى‏گویى؟ و به او نگاه نمى‏کنى؟ اگر پیامبرى همان‌گونه که موسى (ع) با او سخن گفت و به او نگاه کرد تو نیز چنین کن، ما هرگز به تو ایمان نمى‏آوریم مگر این که همین کار را انجام دهى، پیامبر (ص) فرمود: موسى هرگز خدا را ندید! اینجا بود که آیه 51 سوره شوری نازل شد و چگونگى ارتباط پیامبران را با خداوند متعال تشریح کرد. بنابراین طرق ارتباطات خداوند با پیامبران و وحی در آغاز این سوره آمده و در این سوره تکیه بر مسأله وحی و نبوت شده است.

مؤلف «مکاتب تفسیری» در ادامه توضیح داد: در آیات گذشته این سوره از نعمت‌هاى الهى سخن در میان آمده اما اینجا از مهمترین نعمت‌هاى پروردگار و پربارترین مواهب او براى جهان انسانیت، همان مسأله وحى و ارتباط انبیاء با خدا، سخن گفته شده است. در ابتدا این آیه خداوند می‌فرماید که شایسته هیچ انسانی نیست که خدا با او سخن بگوید و با او روبه رو شود مگر از طریق وحی یا از طریق فرستادن رسولی که پیام الهی را به او ابلاغ کند و در ادامه سایر طرق ارتباط خداوند با انسان مطرح می‌شود. در واقع این آیه پاسخی است به کسانی که در بی‌خبری و توهم مسأله وحی را می‌بینند و آن را انکار یا در جزئیاتش تشکیک ایجاد می‌کنند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار