امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17879
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 116
غلامرضا بستان‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به تفاهم‌نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سازمان بهزیستی به ...

غلامرضا بستان‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به تفاهم‌نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سازمان بهزیستی به منظور آموزش مهارت‌های اجتماعی کارگران اظهار داشت: رسیدگی به مشکلات رفتاری، تربیتی و چگونگی برخورد با فرزندان در دستور کار قرار دارد تا بتوان با ارتقاء سطح مهارت روابط خانوادگی کارگران، سلامت جامعه و خانواده را فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در این راستا یک‌هزار و 278 کارگاه آموزشی برگزار شده است، تصریح کرد: این آموزش‌ها در سطوح مختلف برای جامعه کار و تولید و توسط بهداشت‌یاران خانه‌های بهداشت و کارگران انجام شده است.

مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 2500 خانه کارگری بهداشت در کشور وجود دارد، این مراکز مختص بنگاه‌های اقتصادی 50 تا 500 کارگر است و تمام آنها در کشور فعال بوده و آموزش‌های لازم را به جامعه کار و تولید ارائه می‌دهند.

بستان‌منش عنوان کرد: مباحثی از جمله معاینات پزشکی ادواری، استخدام، ایمنی‌سازی محیط کار و مباحث مربوط به پیشگیری آسیب‌های اجتماعی انجام می‌شود.

به گفته وی، به جای اینکه منابع درآمدی مصروف به رفع مشکلات ناشی از آسیب‌های اجتماعی بخش کارگری شود، این منابع باید در امر پیشگیری فعال شود تا بتوان شاخص‌های کیفی و کمی در این راستا را بهبود و ارتقاء داد.

مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مهارت‌های زندگی، مهارت فرزندان، شیوه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد، ایدز و دیگر مسائل ارائه می‌شود، بیان داشت: دوره اول به صورت آموزش‌های عمومی بوده و در دوره‌های بعد مباحث تخصصی انجام می‌شود.

وی یادآور‌شد: اواخر سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بهزیستی منعقد شد تا بتوان از ظرفیت‌های تخصصی در امر پیشگیری و افزایش سطح دانش‌افزایی کارگران استفاده شود.

بستان‌منش در خصوص ارائه نوع آموزش‌ها و سطح آن با میزان تحصیلات کارگران گفت: این آموزش‌ها به صورت عملیاتی و کاربردی بوده و در جامعه نمود عینی دارد.

وی افزود: دانش‌یاران سازمان بهزیستی، مدارک معتبر در این راستا داشته و می‌توانند مباحث روز و مشکلات کنونی جامعه را آموزش دهند.

وی از احداث مراکز مشاوره‌ای و مددکاری در حوزه کارگری خبر داد و تصریح کرد: در این مراکز نیز به صورت تمام‌وقت مربیان به آموزش‌های کاربردی خواهند پرداخت و کارگران نیز به صورت کامل به مشکلات خود در عرصه‌های گوناگون روابط اجتماعی خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه منطقه عسلویه به دلیل توسعه نامتقارن جمعیتی و فرهنگی موجود،‌برای آموزش‌ها در مرحله اول در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: با توجه به حجم کارگران موجود در منطقه که بسیاری از آنها با فرهنگ‌های مختلف حضور دارند، می‌طلبید که در بحث بهداشت روان کارگران برنامه آموزشی صورت بگیرد و اکنون سند راهبردی در این راستا تدوین خواهد شد و به عنوان نقشه راه در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کارگران قلمداد می‌شود.

به گفته مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه مشاوره مشکلات به دو بخش عمومی و اختصاصی است، در بخش عمومی مشکلات معیشتی و استرس ناشی از قدرت خرید و نیز در بخش اختصاصی مباحثی از جمله روابط کار، تنش‌های کاری، آموزش‌های حین کار، چگونگی روابط کارگران در محیط کار و در مجموع ارتقاء سطح مهارت‌های افراد در بخش‌های مختلف پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه جوامع کارگری کشورهای مختلف دچار آسیب‌های اجتماعی زیادی می‌شوند، بیان داشت: یکی از برنامه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقابله با این آسیب‌ها براساس مهارت‌های بومی‌شده و آموزش‌ با ابزارهای بومی پیشگیری از ناهنجاری‌های گوناگون است.

وی تأکید کرد: سند جامع پیشگیری از اعتیاد به عنوان سند بالادستی در این راستا مورد استفاده قرار می‌گیرد که ستاد مبارزه با مواد مخدر آن را طراحی کرده است.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها