امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17890
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 65
حسین وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد جلسات سازمان امور مالیاتی با اصناف و نحوه اخذ مالیات عملکرد سال 91 گفت: در ...

حسین وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد جلسات سازمان امور مالیاتی با اصناف و نحوه اخذ مالیات عملکرد سال 91 گفت: در توافق سال 90 با اصناف مقرر شد اطلاعات هویتی مؤدیان کامل باشد و ترازنامه سود و زیان، حساب درآمد ـ هزینه و دفتر حساب به صورت کامل ارائه شود و حتی مهلت داده شد که تا پایان آبان 91 و بعد در مهلتی مجدد تا 15 آذرماه برای ثبت‌نام اقدام کنند.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی افزود: از دو میلیون و 800 هزار اظهارنامه‌ای که سال گذشته از اصناف دریافت کرده‌ایم، یک میلیون و 700 هزار نفر برای دریافت شماره اقتصادی ثبت‌نام کرده‌اند که از این میزان 890 هزار مؤدی، اطلاعات غلط داده‌اند.

وی افزود: بنابراین، با توجه به این مسائل و عدم انجام شرایط توافق که به امضای طرفین رسیده بود، تعدادی از مؤدیان در سال گذشته از طرح توافق خارج شده و مورد رسیدگی مالیاتی قرار گرفته‌اند،بدیهی است برای آنها برگ مالیات قطعی فعلاً صادر نخواهد شد.

*درخواست اصناف برای عدم تکمیل دفاتر و مشخصات

وی گفت: اما در جلسات امسال، اصناف تقاضا دارند که ترازنامه سود و زیان و مشخصات هویتی را برای مالیات ارائه نکنند و مالیات با کمی افزایش نسبت به سال قبل دریافت شود.

وکیلی تصریح کرد: انتظار مسئولان مجامع و شورای اصناف این است که بدون دادن مشخصات، دفتر، ثبت نام برای شماره اقتصادی و حتی جمع درآمد و هزینه سالانه با درصدی افزایش نسبت به سال گذشته، مالیات را پرداخت کنند.

*مالیات دریافتی از مشاغل 6 درصد کل است

به گفته وی نتیجه این نوع توافقات از سال‌های گذشته موجب شده تا سهم بخش مشاغل که 30 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهند، از کل درآمد مالیاتی تنها 6 درصد باشد و حقوق‌بگیران بیش از دو برابر کل مشاغل، مالیات پرداخت کنند.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: اصناف برای عملکرد سال 91 نه تنها حاضر به ارائه ترازنامه سود و زیان نیستند حتی جمع درآمد و هزینه سالانه را نیز تمایل ندارند، اعلام کنند و خواستار عدم ارائه مشخصات هویتی کامل، دفتر حساب و اظهارنامه الکترونیکی هستند.

وکیلی گفت: با توجه به بروز این مسائل و مجموع شرایط، سازمان امور مالیاتی دستورالعمل خوداظهاری را برای دریافت اظهارنامه و مالیات سال 1391 اصناف را اعلام کرد و مؤدیان می‌توانند براساس شرایط آن، نسبت به ارسال اظهارنامه و پرداخت مالیات اقدام کنند.

* حمایت از واحدهای تولیدی در پرداخت مالیات

به گفته وی، براساس دستورالعمل 158 سازمان، مؤدیان مالیاتی می‌توانند از طریق خوداظهاری، مالیات پرداخت کنند و تفاوت این دستورالعمل با سال‌های گذشته، نگاه ویژه آن به بخش تولید است.

وکیلی تصریح کرد: در بخشنامه امسال برای واحدهای تولیدی تهران و مراکز استان‌ها 14 درصد و برای سایر نقاط کشور 12 درصد افزایش نسبت به سال قبل در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: همچنین برای مشاغل غیرتولیدی در تهران و مراکز استان 16 درصد و سایر نقاط کشور 14 درصد نسبت به سال قبل در نظر گرفته شده است.

* مزایای ارسال اظهارنامه الکترونیکی

وکیلی در مورد دیگر شرایط این بخشنامه گفت: در صورتی که مؤدیان اظهارنامه را به صورت الکترونیکی ارسال کنند، می‌توانند 40 درصد مالیات را به صورت نقد و مابقی را در 6 قسط پرداخت کنند، در حالی که ارسال اظهارنامه به صورت دستی موجب می‌شود که مؤدی کل مالیات را به همراه اظهارنامه پرداخت کند.

وی با بیان اینکه امسال شرط ارائه دفتر حساب برای مشاغل تسهیل شده، اضافه کرد: به این صورت که تنها افرادی که به صورت نمونه از سوی سازمان انتخاب می‌شوند یا مورد رسیدگی قرار می گیرند، باید دفاتر خود را ارائه کنند، اما همه مؤدیان باید دفتر حساب داشته باشند.

*معکوس شدن میزان مالیات پرداختی کارمندان و اصناف

معاون سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه حقوق‌بگیران، مالیات را قبل از دریافت حقوق می‌پردازند اما به اصناف مهلت و امتیاز داده می‌شود، چرا با عدم پرداخت مالیات برخورد سخت‌گیرانه ندارید؟ اظهار داشت: با توجه به حدود 20 سال توافق مالیاتی با اصناف که موجب شده مالیات دو برابری اصناف نسبت به حقوق‌بگیران نسبت معکوس پیدا کند و مالیات حقوق‌بگیران دو برابر آنها شده است، تغییر عادت این دسته از مؤدیان به رعایت تکالیف قانونی و تمکین در مقابل مقررات و پرداخت مالیات حقه با توجه به مجموع شرایط کشور، مشکل شده است.

وی گفت: سهم اصناف در مجموع مالیات‌های مستقیم 8 درصد و از کل مالیات‌ها 6 درصد است؛ این در حالی است که مالیات حقوق 15 درصد و اشخاص حقوقی 69 درصد کل را تشکیل می‌دهند.

وکیلی در ادامه این گفت‌و‌گو خبر داد: در سال 1391 حدود 78 درصد از مجموع مالیات‌ وصولی را مالیات‌های مستقیم و 22 درصد را مالیات بر کالا و خدمات و ارزش افزوده تشکیل می‌دهد.

وی در مورد تکمیل بانک اطلاعاتی مؤدیان مالیاتی گفت: برای این کار با برخی دستگاه‌ها در حال مذاکره هستیم و تفاهمنامه ما در این زمینه با سازمان ثبت احوال به امضاء رسیده است.

معاون سازمان امور مالیاتی همچنین در مورد مالیات بر خرید و فروش سکه گفت: کسانی که شغل آنها خرید و فروش سکه باشد، مشمول مالیات سود آن خواهند بود که جزء مالیات مشاغل است و باید اظهارنامه آن را ارایه کنند.

گفت‌وگو از:‌ ابراهیم تاجیک

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها