امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۷:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17898
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 214
به گزارش خبرنگار اعزامی باشگاه خبری فارس «توانا»، سبحان‌الله علیپور، طی نشست خبری در محل پایانه مرزی آستارا اظهار داشت: توسعه صنعت حمل و نقل از ...

به گزارش خبرنگار اعزامی باشگاه خبری فارس «توانا»، سبحان‌الله علیپور، طی نشست خبری در محل پایانه مرزی آستارا اظهار داشت: توسعه صنعت حمل و نقل از شاخص‌های مهم پیشرفت یک جامعه است؛ برای معرفی و ارزیابی یک کشور از نظر پیشرفت اقتصادی، یکی از مؤلفه‌ها، بررسی حمل و نقل است.

وی ادامه داد:‌در استان گیلان در سه مؤلفه اصلی حمل و نقل یعنی جابه‌جایی مسافر، جابه‌جایی کالا و جابه‌جایی حمل و نقل بین‌المللی و ترانزیت با توجه به شرایط این استان، بسیار خوب عمل شده است.

علیپور اضافه کرد: به دلیل موقعیت مناسب توریستی استان گیلان در بخش جابه‌جایی مسافر، مردم ایران و حتی بسیاری از کشورهای خارجه، استان گیلان را به عنوان مقصد سفر گردشگری و اقتصادی خود انتخاب می‌کنند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان گیلان تصریح کرد: استان گیلان در بحث جابه‌جایی کالا نیز مبدأ اصلی به حساب می‌آید؛ بندر انزلی به عنوان بزرگترین بندر شمال کشور، پایان جابه‌جایی کالا در بخش جاده‌ای است.

وی با بیان اینکه بند آستارا سال گذشته با تصویب دولت، بندر دریایی مصوب شد، گفت: در بحث ترانزیت باید به این نکته اشاره کرد که مبدأ و مقصد بارگیری، دو کشور دیگر هستند و بار از کشور اول به کشور ثالث حمل می‌شود و در این بین از جاده‌های کشور دوم استفاده می‌شود.

*میزان راه‌های شریانی استان گیلان

علیپور اظهار داشت: در استان گیلان 10 هزار و 664 کیلومتر راه اصلی، آزادراه، بزرگراه، راه روستایی و راه فرعی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در این استان 16 شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: 161 شرکت و مؤسسه باربری، 4 پایانه فعال بار، 121 شرکت و مؤسسه مسافری و 7 پایانه فعال مسافری در استان گیلان وجود دارد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان گیلان با بیان اینکه جمعاً 18 هزار نفر راننده و متصدی حمل و نقل در بخش بار و مسافر این استان فعال هستند، گفت: 5600 دستگاه ناوگان باری و 3 هزار دستگاه انواع وسایل نقلیه مسافری جاده‌ای (اتوبوس، مینی‌بوس و سواری کرایه) در استان وجود دارد.

علیپور یادآور شد: مجموع جابه‌جایی کالا در استان گیلان در سال گذشته 8 میلیون و 600 هزار تن بوده است.

وی افزود: در طرح نوروزی سال 92، یک میلیون و 149 هزار نفر توسط وسایل حمل و نقل عمومی جاده‌ای در استان جابه‌جا شدند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان گیلان گفت: کل جابه‌جایی استان گیلان در سال 91، 5 میلیون و 888 هزار نفر بوده است.

علیپور تصریح کرد: در بخش بین‌المللی و واردات کالا در سال 91، 130 هزار و 377 تن ترانزیت در این استان داشتیم.

وی ادامه داد: مجموع ترانزیت ورودی به استان از مرز آستارا در سال گذشته 260 هزار و 817 تن و مجموعه ترانزیت خروجی از استان 447 هزار و 143 تن بوده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته 34 هزار و 600 دستگاه کامیون ورودی به مرز آستارا داشتیم و 56 هزار و 548 دستگاه کامیون از مرز آستار خارج شدند.

وی ادامه داد: در طول سال 91، 311 هزار و 199 نفر از مرز آستارا وارد شدند و 316 هزار و 962 مسافر از مرز آستارا خارج شدند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان گیلان اظهار داشت: 3 شرکت حمل و نقل بین‌المللی کالا، یک شرکت حمل و نقل بین‌المللی مسافر و 87 نمایندگی شرکت حمل و نقل بین المللی کالا در آستارا و انزلی فعال هستند.

وی تصریح کرد: عمده واردات مرز آستارا تخته، شکر، الیاف مصنوعی و عمده صادرات از این مرز مبلمان، کاشی و کفش است.

علیپور ادامه داد: بیشترین ترانزیت ورودی مرز آستارا ماشین‌آلات راهسازی و بیشترین ترانزیت خروجی از مرز آستارا اتومبیل سواری و لوله آهنی است.

*نظارت دقیق بر حمل و نقل عمومی جاده‌ای در تابستان امسال

علیپور اظهار داشت: کنترل و نظارت وسایل نقلیه عمومی مسافری جاده‌ای، توزیع مناسب فرم نظرسنجی سیر مسافران و پیش‌فروش بلیت‌های اتوبوس و فروش اینترنتی بلیت، برخی فعالیت‌هایی است که برای اجرای بهتر سفرهای تابستانی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: هر مسافری که از مبدأ گیلان به خارج از این استان در این ایام موفق به دریافت بلیت نشد، می‌تواند به نماینده سازمان راهداری در پایانه‌های استان مراجعه کند و نام، مقصد سفر و ساعت سفر را مشخص کند و مطمئن باشد توسط نماینده صنف و دفتر سازمان در اولین زمان ممکن بلیت به وی تحویل می‌شود.

وی اضافه کرد: متوسط سن ناوگان باری در این استان 20 سال، اتوبوس 9 سال، مینی‌بوس 28 سال و سواری کرایه 7  سال است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان گیلان اظهار داشت: در سه ماه ابتدایی امسال یک میلیون و 807 هزار مسافر جابه‌جا کردیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 14.7 درصد رشد داشت.

وی اضافه کرد: سه ماهه ابتدایی امسال پناژ کالای جابه‌جا شده یک میلیون و 784 تن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: کل ترانزیت ورودی 31 هزار و 732 تن طی سه ماه اخیر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 57 درصد کاهش داشت.

وی تصریح کرد: در ترانزیت خروجی کالا از این استان 101 هزار و 864 تن کالا جابه‌جا شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 درصد کاهش داشت.

وی اضافه کرد: واردات مرز آستارا 8 درصد کل واردات کشور و صادرات این مرز 11 درصد کل صادرات کشور است.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها