امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17900
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 97
هوشنگ شجری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: تا وقتی بانک مرکزی مستقل نشود، هیچ مدیری در آن ...

هوشنگ شجری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: تا وقتی بانک مرکزی مستقل نشود، هیچ مدیری در آن موفق عمل نخواهد کرد. اولویت اول دولت یازدهم در خصوص بانک مرکزی، باید استقلال این بانک و اصلاح ساختار آن باشد.

شجری گفت: در بسیاری از کشورها از جمله بلژیک رئیس کل بانک مرکزی باید 15 سال در رده های بالای خزانه داری کار کرده باشد. 3 تا 5 سال نیز قبل از به عهده گرفتن منصب رئیس کلی، باید جزو مقامات بانک مرکزی بوده باشد.

به گفته وی، در مجموع یک رئیس کل بانک مرکزی حداقل بیست سال باید سابقه در حوزه پولی و مالی داشته باشد تا بتوان او را در لیست افراد دارای صلاحیت برای ریاست کلی بانک مرکزی در نظرگرفت. از طرفی نیز باید از تحصیلات بالایی در حوزه پولی و مالی برخوردار باشد.

وی تأکید کرد: باید شرایط احراز پست ریاست کلی بانک مرکزی سخت گیرانه تر شود و این حساسیت زمانی بیشتر می شود که بانک مرکزی مستقل شود، چون برای یک نهاد مستقل، داشتن یک مدیر ضعف و ناتوان، به بروز مشکلات بسیاری منجر می شود.

این کارشناس پولی و بانکی افزود: گرچه باید بحث احراز صلاحیت رئیس کل بانک مرکزی در قانون پولی و بانکی دیده شود ولی به دلیل محدودیت زمانی فعلی، هیأت وزیران با نظر وزیر اقتصاد می توانند به تصویب یک آیین نامه داخلی اقدام کنند که در آن مواردی مربوط به احراز صلاحیت رئیس کل بانک مرکزی، شرایط احراز شورای پول و اعتبار و.. در آن دیده شده است.

• حضور ۲ تا ۳ اقتصاددان در ترکیب تیم شورای پول و اعتبار

این استاد دانشگاه گفت: سیاستهای پولی و بانکی با نظر شورای پول و اعتبار و رئیس کل بانک مرکزی تصویب و اجرا می شوند. هرگونه ضعفی در این سیاستها به این دو باز می گردد. در همه کشورهای دنیا این شورا با اسامی مختلف وجود دارد و از ارکان حوزه پولی و بانکی هر کشور به حساب می آیند.

وی افزود: این شورا در مورد مسایل پولی، نرخ سود اعتبارات، اداره بانکها و کلیه مسایل مربوط به حوزه پولی و بانکی تصمیم گیری می کنند و ضعف آنها در این حوزه، سبب بروز مشکلات بسیاری خواهد شد. بنابراین لازم است برای انتصاب این افراد شرایطی به لحاظ شرایط احراز در نظر گرفته شود.

شجری تأکید کرد: تا پیش از این یک اقتصاددان در ترکیب اعضای شورای و اعتبار قرار داشت که بنابه دلایلی از ترکیب این اعضا حذف شد در حالی که باید 2 تا 3 اقتصاددان در ترکیب این اعضا قرار گیرد تا نظرات آنها که عمدتا نیز جنبه مستقل دارد و خود عملا نیز حقوق بگیر دولت نیستند، در تصمیمات نهایی تأثیر مثبت داشته باشد.

• سه اولویت بانک مرکزی در حوزه سیاست‌ها

این کارشناس پولی و بانکی گفت: تفکیک نهادهای پولی ومالی و در واقع جدا کردن خرج کننده و تولید کننده پول باید در اولویت سیاستها باشد که گرچه این مسأله رابطه نزدیکی با بحث استقلال بانک مرکزی دارد ولی گاه با وجود مستقل بودن بانک مرکزی، این بانک پاسخگوی مطالبات دولت بوده، در حالی نباید چنین باشد.

وی گفت: از دیگر مسایل مهم، عدم سیاسی بودن بانک مرکزی است. مسایل سیاسی باید از مسایل پولی و بانکی در کشور جدا باشند و تصمیم گیریها در این حوزه نباید تحت تأثیر مسایل سیاسی باشد حتی در چهارچوب بحث تحریم و... .

شجری افزود: همچنین نباید به نرخ سود بانکی با نگاه ایدئولوژیک نگریست. باید به این نرخ با موازین اقتصادی نگاه کرد و براساس شرایط و موازین اقتصادی در خصوص آن تصمیم گیری کرد.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها