امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17942
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 300
 علی ‌اکبر اشعری، رئیس پروژه باغ کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» در پاسخ به سخنان چند روز گذشته وزیر ارشاد ...

 علی ‌اکبر اشعری، رئیس پروژه باغ کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» در پاسخ به سخنان چند روز گذشته وزیر ارشاد درباره کافی نبودن فضای باغ کتاب برای برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیان داشت: به نظرم می‌رسد که دوستان می‌خواستند به آینده‌نگری بپردازند.

وی اضافه کرد: آنها فکر کردند، حالا که قرار است برای آینده فکر شود، توسعه خودشان را هم پیش‌بینی کردند، یعنی معمولاً ما وقتی با کارشناسان وزارت ارشاد صحبت می‌کردیم، آنها معتقد بودند که به حدود 120 هزار متر مربع فضا نیازمند هستند، اما در نامه‌ای که به ما ارائه داده‌اند، حدود 160 هزار بنا پیش‌بینی و درخواست شده است.

اشعری ادامه داد: وزارت ارشاد تا 2 سال گذشته، حداقل تدارکی که می‌توانست برای پارکینگ در نظر بگیرد، برای حدود 2 هزار وسیله نقلیه بود، یعنی جایی برای پارک خودروها نبود، این در حالی است که اکنون از ما درخواست فضایی پارکینگ برای حدود 6 هزار خودرو کرده‌اند.

وی بیان کرد: نگاه خوش‌بینانه به این موضوع، آن است که وزارت ارشاد به فکر آینده مراجعین به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است.

اشعری ادامه داد: نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شهردار تهران ارسال شده است و بنده هم از برخی از کارشناسان این وزارتخانه دعوت کرده‌ام که به گفت‌وگو با هم بپردازیم، تا ببینیم آنها چگونه به متراژ پارکینگ خودرو رسیده‌اند؛ آیا این موضوع کاملاً دقیق است؟ یا اینکه آرمان‌گرایانه است.

* برداشت اشتباه وزیر ارشاد از تبدیل پارکینگ طبقاتی به ساختمان طبقاتی

رئیس پروژه باغ کتاب گفت: انشاءالله بعد از برپایی این جلسه و رسیدن به یک جمع‌بندی نهایی، ما هم نظرمان را به شهردار تهران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: وزیر ارشاد در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها اعلام کرده بود، که بنده گفته‌ام، «زمینی در اینجا بین ساختمان فرهنگستان و کتابخانه ملی هست که می‌شود در آن چند طبقه بنا ساخت»، باید بگویم که در این راستا برداشت اشتباه صورت گرفته است.

اشعری ادامه داد: شهرداری تهران بنا دارد تا در میدان فرهنگ به ساخت یک پارکینگ طبقاتی بپردازد، طبیعتاً وقتی اینگونه پارکینگ‌ها ساخته می‌شود، طبقه منهای یک را به دلیل دسترسی سریع‌تر به همکف و امکان استفاده از نور مستقیم، پارکینگ نمی‌کنند بلکه کاربری دیگری را برای آنها تعریف می‌کنند.

وی افزود: به وزیر ارشاد پیشنهاد کردم که اگر شهرداری بخواهد، وزارت ارشاد می‌تواند این طبقه منهای یک را که حدود 45 هزار متر مربع فضا است را برای برپایی نمایشگاه مدنظر قرار دهد، که به نظر من این سخن به شکلی دیگرگونه برداشت شده که این پارکینگ طبقاتی، ساختمان طبقاتی برای برگزاری نمایشگاه کتاب شود.

* نیاز برپایی جشنواره کتاب در کشور

رئیس پروژه باغ کتاب گفت: با همه این حرف‌ها و بدون توجه به نیت‌ها، قرار شد با دوستانی که سال‌ها نمایشگاه بین‌المللی کتاب را برگزار کردند، صحبت کنیم و ببینیم اعداد و رقم‌هایی که واقعی بوده، چه عددی است، ضمن اینکه اساساً اگر ما آینده‌نگری کنیم، می‌بینیم که مردم به چه دلایلی به نمایشگاه کتاب می‌آیند.

وی اضافه کرد: یکی از دلایل عمده‌ای که مردم در نمایشگاه کتاب حضور می‌یابند، بحث خرید کتاب است یعنی اگر بتوانیم همین خرید کتاب را با همان شرایط نمایشگاهی را در طول سال در اختیار مردم قرار دهیم، فکر کنم منهای کتاب‌های خارجی، نیازی نباشد که ما به آن صورت، که نمایشگاه را برگزار کنیم، یعنی درباره کتاب‌های خارجی هم آنقدر به وسعت زیادی نمی‌خواهد و دوستان می‌توانند نمایشگاه کتاب را به یک جشنواره‌ تبدیل کنند.

اشعری ادامه داد: با تغییر مدیریتی که آقای حسینی درباره تغییرات در شورای شهر و تغییر شهردار گفته‌اند، باید گفت که دولت هم در حال تغییر است و امکان اینکه وزیر ارشاد هم تغییر کند، وجود دارد، معتقدم با تغییر مدیریتی باید مقداری بیشتر به کارهای کارشناسی بپردازیم که انشاءالله بتوانیم با یک دست پر به یک جمع‌بندی برسیم.

* بیشترین ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب ناشران جهان سوم هستند
 
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مشکل اساسی وزارت ارشاد بر مسئله پارکینگ نمایشگاه کتاب بوده است، گفت: خیر؛ وزارت ارشاد معتقد است که به 160 هزار متر فضای مُسقف برای غرفه‌ها و حدود 6 هزار مکان برای پارک خودروها نیازمند است که ما باید مجموع فضای غرفه‌ها و پارکینگ را که طی 3 سال گذشته در نمایشگاه استفاده کرده‌اند، را حساب کرده تا بر اساس آن به یک تخمین تقریبی رسیده تا میزان احتیاج فضای نهایی معلوم شود.

اشعری بیان کرد: از جهت سایر تجهیزات آنها خودشان دارای یک فرمول هستند یعنی میزان سرویس بهداشت و تعداد کپسول‌های آتش‌نشانی دارای فرمولی است که به ازای هر تعداد جمعیت یک امکان نیاز وجود دارد، که نیازی به بررسی این مسئله را نداریم.

وی افزود: اگر بدانیم که معمولاً چند ناشر ایرانی و خارجی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت می‌کنند، مطلوب است البته نه با آمارهایی که امسال دوستان ارائه کردند، به طور مثال فرض کنید که در ایران دوستانی را داریم که به کار بازرگانی کتاب می‌پردازند، یعنی اینکه به واردات کتاب توجه دارند، هر کدام از آنها از ده‌ها و صدها ناشر خارجی کتاب خریداری می‌کنند که امکان اینکه آنها این ناشران را در نمایشگاه کتاب به عنوان شرکت‌کننده خارجی قلمداد کنند، وجود دارد.

اشعری ادامه داد: معتقدم اینگونه نیست یعنی تعداد بسیار انگشت‌شماری ناشران خارجی آن هم بیشتر از جهان سوم، یعنی برخی از کشورهای عربی و هند در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارند اما بقیه آثار ناشران خارجی توسط دوستان بازرگان وارد می‌شوند که نمی‌توان نام آنها را ناشران خارجی نهاد.

وی افزود: می‌توان آمارها را بسیار دقیق‌تر بررسی کرد که ما در سه سال گذشته با چند ناشر و یا متوسط فضای استفاده و در اختیارمان، چقدر  بوده است تا بر اساس آن متراژ مورد نیاز برای غرفه به دست ‌آید.

بر اساس این گزارش، چندی پیش سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «میراث فاطمی» در جمع خبرنگاران در مورد نتیجه بررسی‌های وزارت ارشاد از امکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در باغ کتاب گفته بود که فضای فعلی باغ کتاب خوب است، اما فضای آن برای برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کافی نیست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها