امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۲۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1795
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۳
تعداد بازدید: 165
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس علیرضا محجوب در نطق میان‌دستور در صحن علنی مجلس گفت: سخن اصلی من از تنگناهای ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس علیرضا محجوب در نطق میان‌دستور در صحن علنی مجلس گفت: سخن اصلی من از تنگناهای معیشتی کارگران در سال جاری است که در اثر افزایش ناچیز حقوق و بدون توجه به شرایط دشوار تورم و گرانی قیمت‌ها ایجاد شده است. در حالی که حداقل بیش از 200 هزار نفر از تاخیر و عدم پرداخت حقوق  رنج می‌برند، تورم فزاینده و کشنده که با امواج لجام گسیخته قیمت‌های وحشی همراه است طاقت همه مزدبگیران را طاق کرده است.
وی افزود: در برابر فقرا که به تعبیر اقتصاد‌دانان تورم، عزا  آنهاست اغنیا به مدد ثروت‌های افسانه‌ای ناشی از تورم هر روز و شب جشن می‌گیرند. مرحوم استاد عالی‌نصب می‌گفت تورم مالیاتی است که اغنیا به میل خود علیه فقرا وضع می‌کنند.

نماینده مردم تهران، شمیرانات و اسلامشهر در خانه ملت اظهار داشت: متعجبم چرا زمانی که مرکز پژوهش‌های مجلس در بهمن 1391 گزارش خود را منتشر کرد و طی این گزارش نرخ تورم 5/21 درصدی سال 2012 ایران را در رتبه ششم بدحال‌ترین اقتصاد‌ها و تورمی‌ترین‌ها قرار داده است چرا کسانی که باید حتی با چنین شایعه‌ای پرچم عزا برای اقتصاد ملی به دست بگیرند این چنین سرد و بی‌تفاوت از کنار موضوع عبور می‌کنند و علی‌رغم سفارشات موکد مقام معظم رهبری در مورد تورم و گرانی از خود هیچ حرکتی نشان نمی‌دهند و فقط به کوچک‌نمایی تورم و گرانی و طبیعی جلوه دادن این تورم اکتفا می‌کنند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: اگر به تاریخ و گذشته تورم در سالهای قبل از جنگ جهانی و نقش پول کاغذی در اقتصاد ایران در سالهای بعد از آن جنگ توجه کنیم آثار تورم را به صورت قحطی و مرگ و میر مشاهده می‌کنیم و پس از آن در حوادث سالهای پس از 1350 و حتی بروز بیماری تورم مزمن و بعدها تورمی رکودی علی‌رغم دانش و علمی که بر آن می‌بالند شگفتا از دولت و مجلس که تماشا می‌کنند تا ایران قهرمان تورم جهانی شود.

محجوب ادامه داد: نگاهی به آخرین داده‌های مرکز آمار ایران که در فروردین 1342 منتشر شده موید این موضوع است که آمار و ارقام ماه‌های آغازین و پایانی سال 91 و شاخص 937 درصدی برای مواد خوراکی و تورم نقطه به نقطه بالای 40 درصد و تورم 5/31 درصدی و رشد 58 درصدی قیمت مواد خوراکی در اسفند 91 که خود مهمترین موضوع سبد هزینه‌ای کارگران و سفره فقرا و بیکاران است کافی نیست تا اندیشه کنیم و قطار تورم و گرانی را متوقف کنیم. با این اعداد و ارقام رتبه واقعی اقتصاد ایران در رتبه دوم پر تورم‌ترین‌ها قرار خواهد گرفت و این یعنی تورم افسار گسیخته وضعیت فوق تورمی و شاید به عبارت صحیح‌تر ورود به عصر ابر تورمی است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آیا این وضعیت قیمت‌ها نباید ما را نگران کند. بیایید به جای بازی با اعداد تورم را مهار کنیم تا فقرا کمتر غارت شوند و سیر ثروتمندتر شدن اغنیا در بخش خدمات و سوداگری کند‌تر شود. غالب اقتصاد‌دانان منصف سودطلبی بیش از اندازه صاحبان ثروت در اقتصاد ایران را یکی از دلایل اصلی تورم از سال 1350 تاکنون می‌دانند.

وی افزود: آیا با تشویق به نخریدن آجیل مشکل گرانی حل می‌شود؟ یا آنکه اداره اقتصاد به صورت غیرنفتی و وصول و تکیه بر مالیات آن هم از صاحبان ثروت چاره کار است؟ امیدواریم که سیاست تحریک تقاضا و ترجیح سیاست‌های انبساطی پول بر انقباض مالی و پولی متوقف شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: آیا کسانی که در جایگاه مدیریت اقتصادی نشسته‌اند و علیه انضباط مالی هستند و حتی گاه از تظاهر به نظم و انضباط اقتصادی خودداری می‌کنند می‌توانند حماسه اقتصادی خلق کنند. حماسه یعنی حل مشکلات اقتصادی و گرانی و مهار تورم. انضباط اقتصادی، ارائه به موقع بودجه، تحقق رشد نقدینگی و ده‌ها کار ضروری نه افتخار به 5 برابر کردن قیمت حامل‌های انرژی و توزیع بیشتر یارانه نقدی.

محجوب اظهار داشت: در سال 1391 بر اثر افزایش قیمت ارز  که در اثر عدم مدیریت کافی و مهار تقاضا پیش آمد و به کاهش قدرت خرید عمومی و یا همان کاهش ارزش پول ملی انجامید زنجیره تورم و گرانی را کامل کرد تا حداقل پول ملی 40 درصد قدرت خرید خود را از دست بدهد در نتیجه سفره‌های کارگران خالی‌تر از قبل و محیط کار ناامن‌تر و شرایط معیشتی دشوار‌تر شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها