امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17951
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 207
نرگس آبیار در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص انگیزه ساخت دو فیلم مستند در ارتباط با فاجعه بمباران شیمیایی سردشت به دست رژیم بعثی عراق گفت: ...

نرگس آبیار در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص انگیزه ساخت دو فیلم مستند در ارتباط با فاجعه بمباران شیمیایی سردشت به دست رژیم بعثی عراق گفت:  حدود 4 یا 5 سال قبل بود که دوست داشتم در مورد حمله شیمیایی عراق به روستای مرزی ایران فیلم بسازم که طرحی برای ساخت فیلم در خصوص روستاهای نسار دیره و زرده کرمانشاه فیلم بسازم که بودجه لازم برای ساخت این فیلم‌ها فراهم نشد تا اینکه دو سال قبل از طرف آقایان ابوذر پور محمدی و محمدحسین قاسمی شرایط ساخت فیلم برای من مهیا شد تا این بار بتوانم در مورد سردشت و روستاهای اطراف آن فیلم بسازم که در نهایت دو فیلم «چریکه بی دنگ» به معنی فریاد بی صدا و «گلابی سیاه» را ساختم.

این کارگردان در خصوص اینکه چقدر برای مرحله تحقیق و نگارش طرح ساخت این دو فیلم مستند زمان صرف شد اظهار داشت: برای مرحله تحقیق حدود سه ماه من وقت گذاشتم و به سردشت و روستاهای اطراف آن سفر کردم و کتاب، فیلم، عکس و هرگونه مستنداتی در این خصوص وجود داشت را مورد مطالعه قرار دادیم تا با آگاهی کامل در خصوص وجوه مختلف این جنایت بتوانیم فیلم در خور توجهی بسازیم.

آبیار در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه فیلم‌های تاثیرگذاری تاکنون در خصوص بمباران شیمیایی سردشت ساخته نشده، از چه منابع تصویری کمک گرفته است گفت: تاکنون فیلم‌های زیادی در خصوص این جنایت ساخته شده اما هیچکدام فیلم‌های جامعی نیستند و نگاه کلیشه‌ای به این واقعه داشتند و من احساس کردم جای یک فیلم خوب با نگاه بی قضاوت در سینمای مستند خالی است.

وی افزود: من «چریکه بی‌ دنگ» را از نگاه کودکان به این واقعه ساختم.کودکانی که هنوز هم از تبعات این جنایت بزرگ در حال رنج کشیدن هستم و به همین دلیل سعی کردم با نگاهی متفاوتی به بمباران سردشت فیلم بسازم.

آبیار همچنین در خصوص موضوع فیلم مستند «گلابی سیاه» نیز تصریح کرد: در فیلم «گلابی سیاه» نیز به خود مردم و به دادگاهی که در کشور هلند برگزار شد و کشورهایی را که این سلاح شیمیایی را به صدام حسین داد محکوم می‌کند، پرداختم که در نهایت رای دادگاه به نفع مردم ایران تمام می‌شود.

 کارگردان فیلم‌‌های مستند «چریکه بی دنگ» و «گلابی سیاه» ادامه داد: پروسه تحقیق این فیلم‌ها را همزمان با هم انجام دادم و پس از پایان تحقیقات شروع به ساخت هر دو فیلم کردم و از آنجائیکه این واقعه بسیار مهم و دلخراش بود تصمیم گرفتم دو فیلم با دو نگاه متفاوت را در خصوص بمباران شیمیایی سردشت و تبعات آن بسازم.

 وی تصریح کرد: سال گذشته «چریکه بی دنگ» را به جشنواره‌های سینما حقیقت و جشنواره فیلم‌های مردمی عمار فرستادم که در هر دو جشنواره با استقبال مواجه شد و قرار است امسال «گلابی سیاه» را نیز به جشنواره سینما حقیقت ارائه کنم.

 آبیار همچنین در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون آثار سینمایی یا مستند قابل توجهی در خصوص واقعه سردشت ساخته نشده،گفت: واقعیت این است که آثار زیادی در سال‌های گذشته در این خصوص ساخته شده اما عمدتا نگاه کلیشه‌ای نسبت به این جنایت داشته‌اند و انتظار من به شخصه این است بدون هیچ غرض ورزی و جانب‌داری یک مستند به این موضوع بپردازد و در کارهای خودم سعی کردم این موضوع را حتما رعایت کنم.

 این کارگردان و نویسنده در ادامه با انتقاد از جای خالی اثری در ارتباط با انرژی هسته‌ای در سینمای ایران گفت: امروز علی‌رغم همه جنایت‌هایی که در ارتباط با مردم کشورمان شده است ما را متهم می‌کنند که دنبال ساخت بمب هسته‌ای هستیم و فکر می کنم جای یک فیلم مناسب در خصوص حمله شیمیایی عراق به سردشت در سینمای ما خالی است، که البته طرحی را در این زمینه نوشته‌ام و به دنبال ساخت فیلمی سینمایی در این خصوص هستم.
 
انتهای پیام / ا  
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها