امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17960
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۲۶
تعداد بازدید: 149
علی اکبر پورکاوه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص موجودی کالاهای اساسی اظهار داشت: موجودی کالاهای ...

علی اکبر پورکاوه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص موجودی کالاهای اساسی اظهار داشت: موجودی کالاهای اساسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حداقل 20 درصد افزایش در ذخایر را نشان می‌دهد.

وی افزود: تخصیص ارز مرجع به شکر خام و روغن خام به نحوی صورت گرفته است که کارخانجات تولید شرکت و تولید روغن مشکل اشتغال‌زایی نداشته باشند.

مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت گفت: براساس گزارشی که به دست ما رسیده است در 16 ماه گذشته هیچ واحد تولید روغن و شکر غیرفعال نبوده است.

مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت در خصوص ذخایر موجود کالاهای اساسی گفت: نیاز سالانه کشور به روغن خام یک میلیون و 500 هزار تن است اما در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 100 هزار تن روغن خام در کشور تولید شده است و می‌توان گفت ذخایر استراتژیک در این کالا تا بیش از 6 ماه وجود دارد.

وی افزود: نیاز کشور به شکر خام 2 میلیون و 300 هزار تن در سال است که یک میلیون و 200 هزار تن از محل تولید داخلی تأمین شده است و باید یک میلیون و 100 هزار تن واردات صورت می‌گرفت که این رقم به یک میلیون و 900 هزار تن ارتقا پیدا کرده تا حداقل ذخایر احتیاطی در این کالا بیش از 6 ماه را پاسخگو باشد.

پورکاوه گفت: تکلیف ما برای ذخایر احتیاطی و استراتژیک 3 ماه بوده است اما به لحاظ شرایط بین‌المللی و شرایط خاص کشور ترجیح این بوده است تا این زمان را بیشتر کنیم.

وی افزود: ذخایر شکر خام و ذخایر روغن خام در مخازن واحدهای تولیدی ذخیره شده است تا به لحاظ اشتغال‌زایی به این واحدها نیز کمک شود.

مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت گفت: نیاز سالانه کشور به برنج 3 میلیون و 500 هزار تن است که 2 میلیون و 200 هزار تن از محل تولید داخل تأمین می‌شود و یک میلیون و 700 هزار تن باید از واردات انجام شود، اما تاکنون 2 میلیون و 100 هزار تن وارد شده و این بدان معناست که ذخایر احتیاطی در برنج علی‌رغم تأمین نیاز 400 هزار تن بیشتر است تا در شرایط خاص و برای تنظیم بازار مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

وی در خصوص ذخایر مرغ گفت: سال گذشته در چنین روزی ذخایر مرغ ما 60 هزار تن بود،با 50 درصد افزایش در حال حاضر 90 هزار تن ذخیره مرغ داریم و نکته جالب این است که همه این 90 هزار تن از محل تولید داخل صورت گرفته و از بهمن ماه سال گذشته تاکنون بیش از 45 هزار تن صادرات مرغ انجام شده که بی‌سابقه بوده است.

مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت در خصوص ذخایر نهاده‌های دامی گفت: ذخایر کشور در خصوص نهاده‌های دامی به ویژه جو، ذرت و کنجاله سویا بیش از 3.5 ماه پس از تأمین نیاز داخلی کشور است.

وی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور اکید داده‌اند تا روند ذخیره‌سازی تا مهر ماه به نحوی باشد که ذخایر ما پاسخگوی 6 ماه آینده باشد یعنی دولت آینده تا پایان سال مشکلی در خصوص کالاهای اساسی نداشته باشد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها