امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17972
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۰
تعداد بازدید: 184
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس فردا 8 تیرماه نشست فوق‌العاده کشورهای صادرکننده گاز با حضور وزیران کشورهای عضو ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس فردا 8 تیرماه نشست فوق‌العاده کشورهای صادرکننده گاز با حضور وزیران کشورهای عضو در مسکو برگزار می‌شود، همچنین قرار است 10 تیرماه نیز همه روسای جمهور این کشورها در مسکو نشستی مشترک داشته باشند که باید گفت نشست 10 تیرماه دومین نشست روسای جمهور کشورهای صادر کننده گاز است.

براین اساس قرار است محمود احمدی نژاد طی سفر به مسکو دیدار دو جانبه ای نیز با پوتین رئیس جمهور کشور روسیه و همچنین دیدارهایی بار برخی از روسای جمهور دیگر اعضا داشته باشند.

این نشست با حضور نمایندگانی از ١٣ کشور عضو جی یی سی اف که شامل الجزایر، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، عمان، قطر، روسیه،ترینیداد و توباگو، امارات و ونزوئلا و اعضای ناظر که شامل کشورهای عراق، قراقستان و هلند است برگزار می‌شود.

در نشست وزرای انرژی و روسای جمهور کشورهای عضو سازمان GECF مقرر شده است تا ضمن فرصت تقویت همکاری میان کشورهای عضو درباره بازار و صنعت گاز نیز تبادل نظر شود، از سوی دیگر مقرر شده است در این نشست پیشرفت‌های کنونی بازارهای جهانی گاز، موقعیت صنعت گاز به صورت کلی و جداگانه، دیدگاه های کشورهای عضو درباره سیاست های انرژی و گاز خود و مصرف کنندگان و وضعیت کنونی و آینده جی یی سی اف بررسی شود.

براساس این گزارش طرح تاسیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز در 10 بهمن سال 1385 از سوی رهبر معظم انقلاب در دیدار با ایگور ایوانف دبیر شورای امنیت وقت روسیه مطرح شد.

براین اساس مقام معظم رهبری با اشاره به وجود نزدیک به نیمی از ذخایر گاز جهان در روسیه و ایران پیشنهاد کردند دو کشور با کمک یکدیگر می توانند بنای یک سازمان مربوط به همکاری‌های گازی را همچون اوپک پایه گذاری کنند که بعدها در سفر مقام های روسی به قطر یکی دیگر از کشورهای دارنده ذخایر عظیم گازی این پیشنهاد به آن کشور نیز ارائه و مورد موافقت مقامهای دوحه قرار گرفت.

این گزارش اضافه می کند: اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٧٠ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

ایران و 14 کشور بزرگ صادرکننده گاز با تشکیل یک دفتر اجرایی شبیه دبیرخانه اوپک، نخستین گام‌ها را برای تاسیس سازمان کشورهای صادرکننده گاز برداشته اند. کشورهای ایران، روسیه، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، ونزوئلا، نیجریه، مصر و الجزایر اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند

همچنین هلند، قزاقستان و نروژ نیز به عنوان عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند که عراق نیز به تازگی به این جمع پیوسته است
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها