امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 17992
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۳
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضاییه به مناسبت گرامیداشت ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضاییه به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه گفت: روز هفتم تیر یادآور شهادت مظلومانه آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران انقلاب، حضرت امام و خدمتگزاران به مردم است. این ایام به مناسبت شهادت رئیس دیوان عالی وقت کشور، هفته قوه قضاییه نام گرفته است.

وی ادامه داد: بیان برنامه‌ها، عملکردها و دیدگاه‌ها در ارتباط با قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان مهم نظام و قوه‌ای که به عنوان مرجع و پناهگاه مظلومان و ستمدیدگان باید باشد و مسئولیت فصل خصومت و اجرای احکام و قضایی اسلامی را در جامعه بر عهده دارد ضروری است.

رئیسی با اشاره به اینکه براساس قانون، قوه قضاییه مستقل از سایر قوه‌هاست گفت: از افتخارات نظام و نکات برجسته قانون این است که نه فقط این قوه مستقل است بلکه هر قاضی نیز مستقل است در نظام‌های حقوقی دنیا قضات ادعای استقلال می‌کنند اما دستگاه قضایی با دولت و مجریان مرتبط است اما در ساختار قضایی ما توسط آیت‌الله شهید بهشتی برای ولایت فقیه ساختارسازی شد.

وی گفت: در فتواهای ما بحث از ولایت فقیه در تمام ابعاد فقه وجود دارد و نظریه حکومت اسلامی و ولایت فقیه برای اولین بار مطرح شد و مرحوم بهشتی در راس کسانی است که برای این نظریه ساختارسازی کرد.

رئیسی تصریح کرد: در حوزه تحول در منابع انسانی، روش‌ها و ساختارها اقدامات زیادی انجام شده و قضات در سراسر کشور مشغول رسیدگی به پرونده‌هایی هستند که بسیاری از آ‌نها در رسانه‌ها مطرح نمی‌شود و فقط چند پرونده که در ذهن مردم حساسیت اجتماعی داشته باشد وجود دارد اما صدها پرونده در کشور مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: سربازان بدون ادعایی که در قوه قضاییه بوده و کار قضاوت را انجام می‌دهند مهمترین مشکل و پردغدغه‌ترین مسئولیت را دارند و برای اجرای عدالت تلاش می‌کنند.

وی گفت: امروز در دستگاه قضایی با تأکید و تدبیر قانون اساسی و اتخاذ سیاست پیشگیری از وقوع جرم تلاش شده تا پیشگیری از وقوع جرم ایجاد شود چرا که در نظام ما زیبنده نیست این میزان آمار از جرم در دستگاه‌ها وجود داشته باشد.

رئیسی گفت: اگر جرائم به شکل پرونده در آمد باید به آنها رسیدگی شود اما چه باید بکنیم که این جرایم به پرونده تبدیل نشوند باید به دنبال اقداماتی بود که بخش عمده آن در نظام اجرایی و قانونگذاری باید ایجاد شود تا بستر وقوع جرم را در جامعه از بین ببریم.

وی ادامه داد: مجموعه اقتصادی، مالی و پولی با نگاه کاهش خطاها و جنایت‌های مالی و همچنین در نظام مالیاتی و واردات و صادرات و در تمام نظام‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید نگاه پیشگیرانه از جرم، نگاه اولیه شود تا شاهد کاهش جرایم باشیم.

معاون اول قوه قضاییه افزود: در حمایت از تولید، قاچاق کالا با این میزان در کشور با تولید ملی منافات دارد اگر می‌خواهیم تولید ملی تقویت شود حتماً باید مبارزه بی‌امان با قاچاق کالا در دستور کار قرار گیرد که البته فقط برخورد و دستگیر نباید باشد بلکه باید قاچاق برای قاچاقچیان صرفی نداشته باشد که این به یک اقدام اقتصادی جدی نیازمند است.

رئیسی با اشاره به جامع‌ترین منشور در مبارزه با فساد اقتصادی که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شد گفت: در قالب قانون پیشگیرانه و دستگاه اجرایی برای برخورد با روشهای جرم‌زا در جامعه و همچنین دستگاه قضایی برای برخورد با مفاسد اقتصادی وظایفی تعریف شده است که امیدواریم در قالب لایحه فعال شود.

رئیسی همچنین از افزایش نظارت بر عملکرد قضات و دستگاه قضایی خبر داد و گفت: نظام نظارت بر دادستانی، قضات و دادسرای ایران را داریم و نظارت بر قضات بحث مهمی است؛ به قضات اعتماد داریم اما کنترل خلاف اعتماد نیست بلکه اعتماد را تداوم می‌بخشد نظارت بر قضات ضروری است و تقویت آن در دستور کار قرار دارد.

رئیسی با تأکید بر اخلاق عمومی و حرفه‌ای گفت: در مورد قضاوت یکی از شرط‌های اساسی اجتهاد است اما اگر مجتهد به تعداد کافی نبود می‌توانیم از مقلدهایی که باید و نبایدهای قضایی را می‌دانند و می‌توانند حکم کنند استفاده کنیم اما شرط دوم عدالت است که تمام قضات باید آن را داشته باشند.

وی تصریح کرد: اگر بی‌عدالتی در جایگاه‌ قضایی دچار لغزش شد شرط اساسی برای قضاوت را از دست داده‌ایم امروز امکان ندارد گزارشی نسبت به کجی و لغزش در دستگاه‌ها اعلام شود و ما آن را پیگیری نکرده باشیم. اخلاق عمومی و حرفه‌ای جزء دستور کار جدی مدیریت  است که با تأسیس معاونت فرهنگی این بخش را تقویت خواهیم کرد.

معاون اول قوه قضاییه در رابطه با برخورد با مفاسد اجتماعی و اقتصادی گفت: از مدعیان حقوق بشر تعجب می‌کنم که برخوردشان با سارقان مسلح و قاچاقچیان مواد مخدر به یک میزان است آیا حقوق خانواده‌ها و جوانانی که از بین می‌روند و امنیتشان از بین می‌رود، حقوق بشر نیست چرا مدافعان حقوق بشر دل می‌سوزانند و برای قاچاق مواد مخدر سخن می‌گویند اما برای مردمی که آسیب می‌بینند کمترین سخنی به میان نمی‌آورند این چگونه حقوق بشری است.

وی با بیان اینکه برخورد با مفسدان در راستای حفظ حقوق بشر است گفت: اینکه در حال حاضر ۱۰ کانال تلویزیونی ما را قطع می‌کنند با نظر مدعیانی که ادعای آزادی بیان دارند متفاوت است اقدام آنها برخلاف میثاق‌های بین‌المللی و حقوقی است و این رفتار آنها را رفتار دوگانه از مدعیان حقوق بشر می‌دانیم.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به خلق حماسه بزرگ سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: قوه قضاییه به دنبال خلق حماسه بزرگ سیاسی که مردم ایجاد کردند و در تاریخ کشور به یادماندنی شد، قلب حماسه اقتصادی را در پرتو همکاری سه قوه تقویت ‌می‌کند.

وی گفت: در پایان امسال امیدواریم عملکرد خوبی برای هر سه قوه داشته باشیم تا با همکاری این قوا وحدت و یکپارچگی ایجاد شود و راهکارهایی برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم پیدا شود. همچنین قوه قضاییه با همکاری با رئیس‌جمهور برگزیده اراده جدی را برای همکاری با تمام بخش‌هایی که گام‌های جدی برای رفع مشکلات مردم برمی‌دارند خواهد داشت.

رئیسی با اشاره به جریان منافقین و جنایت‌های هولناکی که توسط تروریست‌ها علیه شیعیان به راه افتاده گفت: حوادثی که بر ما توسط گروهک فرقان و گروهک‌ منافقین شکل گرفت و شهادت شهیدان مطهری، رجایی، باهنر، قدوسی و آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن را رقم زد، روزهای سختی بود و امروز آنچه از ترورها در مصر، سوریه، عراق و کشورهای اسلامی می‌شود همانند آن وقایع است اما عامل این فجایع چه کسانی هستند.

وی اولین عامل برای این فجایع را وجود افراد بدذهن، جاهل و نادان دانست و گفت: ذهن این افراد شست‌وشو شده است که اگر می‌خواهید به بهشت بروید راهش به وجود آوردن این فجایع است. تاریخ کربلا و بسیج کردن دشمنان و ریختن خون بهترین انسانها همان سخنانی است که در حال حاضر در گوش این افراد خوانده می‌شود و این افراد حاضر به گوش کردن سخنان حق نیستند.

وی با طرح این سؤال که چرا همچنان در خطبه‌های نماز جمعه سوره منافقون خوانده می‌شود به جلب توجه مردم به جریان نفاق تأکید کرد و گفت: منافقی که به چهره او نقاب زده شده است هم شناختش سخت است و هم شناساندنش به مردم دشوار است بازگو کردن ویژگی منافقان بسیار مهم است که نادانی و عدم درک واقعیت از ویژگی آنان است و در مقابل حق انعطاف ندارند . آنها به زعم خود امر به منکر و نهی از معروف می‌کنند و معتقدند در راه اصلاح و صلاح قرار دارند.

رئیسی گفت: کدامین منکر بزرگ‌تر از کشتن مسلمین و تفرقه‌اندازی در صفوف مسلمانان، کمک به دشمنان اسلام و ایجاد وحشت و اختلال در امنیت جامعه است. این درحالی است که تروریست‌های سوریه رسماً دوستی با کفار را اعلام کرده و گفته‌اند با اسرائیل مشکلی نداریم!

معاون اول قوه قضاییه گفت: عامل دوم در شکل‌گیری جریان تکفیری و سلفی، مفتی‌های از خدا بی‌خبر، پول‌پرست و شهوت‌ران هستند که برخلاف سنت، احکام صادر می‌کنند و باعث می‌شوند جوانان زیادی کشته شده و خانه‌ها ویران شوند. این افراد جواب خدا را چه می‌دهند که فقط برای دنیا فتواهایی می‌دهند که در کتاب و سنت وجود ندارد.

رئیسی عامل سوم در ایجاد جریان سلفی را نقش نظام سلطه و استبدادی عنوان کرد و گفت: منافقان با شعار ضدیت با آمریکا آمده‌اند اما امروز تبدیل به سرباز آمریکا شده‌اند و به نفع اسرائیل جاسوسی می‌کنند، هر فسادی که وجود دارد منافقان در آن دست دارند و این جریان، دست ساخته استکبار جهانی است و استکبار هروقت خواسته جریان ایجاد کرده است.

رئیسی ضمن قدردانی از اعلام بیزاری بزرگان اهل سنت نسبت به اهانت‌کنندگان به ساحت حجر بن عدی گفت: زمانی که در شیعه جریان بهائیت ایجاد شد علما آن را تحریم کردند، کالا، نظرات، کتابها و وابستگی به جریان بهائیت را محکوم کردند.

وی ادامه داد: بنابراین اگر بزرگان اهل سنت در جریان وهابیت و سلفیت اعلام نکنند که این جریان ربطی به دین و اسلام ندارد و به قانون و اسلام ربطی ندارد در آینده دچار لطمات این جریان می‌شوند به نحوی که جهان اسلام در حال حاضر دارد لطمه می‌بیند.

رئیسی گفت: از علمای اهل سنت می‌خواهیم اعلام موضع کنند و این جریان را منزوی کنند و آنها را نسبت به رفتارشان مورد مؤاخذه قرار دهند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: جریان نفاق با جریان تکفیری و سلفی شباهت دارد و در سوریه می‌خواهند بین شیعه و سنی تقابل ایجاد کنند اما خط مقاومت و خطی که در مقابل مقاومت قرار دارد در جریان است. خط مقاومت خط مردم فلسطین و سوریه است.

رئیسی گفت: اینکه مردم سوریه و فلسطین اینگونه مورد ستم کشورهای اروپایی و غربی قرار گرفته‌اند به این دلیل است که خطشان خط مقاومت است که خط صهیونیزم در مقابل آن قرار گرفته است.

وی در پایان گفت: جنگ امروز جنگ اراده‌هاست. بین اراده خدا و اراده شیاطین جنگی به راه است و باید به این مردم بگوییم بدانند و آگاه باشند حق‌خواهان و حق‌طلبان و آنهایی که جرمشان ایمان به خداست، پیروز خواهند شد چرا که این اراده الهی است و حق در تمام عالم ظهور خواهد کرد و امیدواریم شاهد حاکمیت حق باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار