امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18000
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۴
تعداد بازدید: 86
به گزارش مانتیورینگ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شب گذشته 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل با اتفاق آراء، عراق را از بند هفتم منشور ...

به گزارش مانتیورینگ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شب گذشته 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل با اتفاق آراء، عراق را از بند هفتم منشور ملل متحد خارج کردند.

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق در گفت‌وگو با شبکه العربیه در این باره تاکید کرد که این اتفاق تاریخی برای کشورش بود و از مردم خواست تا جشن برپا کنند.

زیباری افزود: اکنون حاکمیت دولت عراق تکمیل شده و دولت بغداد از فشار تحریم‌های اقتصادی و انزوای بین المللی خارج شده است.

وی تاکید کرد که کشورش به جایگاه طبیعی خود در زمینه مالی و اقتصادی باز می گردد و این تحولی تاریخی در عراق و روابط این کشور با کویت خواهد بود.

وزیر امور خارجه عراق همچنین از طرح نقشه راه برای بهبود روابط بغداد-کویت در آینده نزدیک خبر داد.

بنابر گزارش‌ها حل اختلافات بین عراق با کویت و ادامه همکاری دوجانبه دو طرف برای حل مشکلات مرزی در کنار پایبندی بغداد به قوانین بین المللی منجر شد تا سرانجام پس از 30 سال عراق از بند 7 منشور ملل متحد خارج شود.

شورای امنیت سازمان ملل، عراق را یک گام به پایان یافتن تحریم‌های دو دهه پیش سازمان ملل نزدیک‌تر کرد. این تحریم‌ها در سال 1990 و در زمان ریاست جمهوری صدام حسین، هنگام حمله عراق به کویت، علیه این کشور وضع شده بودند.

هفت منشور سازمان ملل به شورای امنیت اجازه می‌دهد علیه کشورهای که از این شورا تبعیت نمی‌کنند اقدامات مختلفی به کار بگیرند، از تحریم گرفته تا دخالت نظامی.از سال 1990 میلادی که عراق با حمله نظامی به کویت، این کشور را اشغال کرد، تحت بند 7 منشور سازمان ملل قرار گرفت. ده‌ها قطعنامه مجازات اقتصادی علیه رژیم دیکتاتور سابق عراق از سوی شورای امنیت صادر و کلیه دارائی‌های این کشور مسدود شد.

به موجب قطعنامه 833، دولت عراق موظف شد از رهگذر گفت‌وگو با کویت مرزهای شناخته شده میان دو کشور را محترم شمارد. با این حال دولت کویت با توجه به شرایط دشوار عراق خواستار باز‌نگری در مرزهای مشترک با این کشور شده و اعلام کرده است که دولت عراق باید کلیه غرامت‌های جنگی کویت را پرداخت کند.

به همین دلیل شورای امنیت سازمان ملل، عراق را مکلف کرد تا پنج درصد از درآمدهای سالانه نفتی خود را برای پرداخت بقیه غرامت جنگی کویت که به 22 میلیارد دلار بالغ می‌شود، در اختیار صندوق خاصی در سازمان ملل قرار دهد. این اقدام شورای امنیت یک دستاورد سیاسی مهم برای بغداد است که پس از حمله آمریکا در سال 2003 به دنبال آن بوده تا جایگاه قبلی خود در عرصه بین‌المللی را احیا کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها