امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18006
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۴
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در سایت بست باستان، دو راهی مذاکرات قطر برای طالبان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در سایت بست باستان، دو راهی مذاکرات قطر برای طالبان را طرحی آمریکایی می‌داند و می‌گوید: آمریکا با برنامه‌ای دقیق امیدوار است که طالبان به دو دسته میانه رو متمایل به مذاکره با آمریکا و طالبان تندرو تقسیم شوند.

وی با اشاره به گفته‌های «ملا آغاجان معتصم» یکی از رهبران طالبان می‌افزاید: ملا آغاجان معتصم از قبل گفته بود که رهبری اکثریت در گروه طالبان را به عهده دارد و طرفدار مذاکره با آمریکا و دولت افغانستان است.

این در حالی است که آمریکا منتظر نتیجه طرح تفرقه بین طالبان خواهد ماند.

اگر طالبان طبق طرح امریکا به دوسته تقسیم شدند، ضربه‌ای بزرگ به این گروه وارد می‌شود و تغییر مهمی نیز در جنگ افغانستان بوجود خواهد آمد.

از سوی دیگر، چنانچه طالبان مذاکره با آمریکا را بار دیگر به حالت تعلیق درآورند، در آنصورت یک حربه تبلیغاتی به دست دولت افغانستان افتاده تا بگوید که گروه طالبان قصد صلح را ندارند و خواهان انحصار قدرت و بازگردانیدن امارت اسلامی به افغانستان است.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در این رابطه می‌گوید: به این ترتیب هدف طالبان در کنار مذاکره با امریکا که  گفت‌و‌گو با اپوزیسیون دولت افغانستان نیز بود با شکست مواجه می‌شود.

بنابراین اپوزیسیون دولت هم حاضر به مذاکره با طالبان تحت عنوان و پرچم امارت اسلامی افغانستان نخواهند بود زیرا آن‌ها سال‌ها با امارت طالبان جنگیده‌اند.

مژده تاکید می‌کند که مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر حتی اگر به سرانجامی هم نرسد، به ناباوری بیشتر میان طالبان و ایران کمک می‌کند و این همان چیزی است که آمریکا، پاکستان، عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس به دنبال آن هستند.

کارشناس مسایل سیاسی افغانستان در مورد پیش بینی آینده این مذاکرات نیز می‌گوید: طالبان تاکید می‌کنند که اگر خواسته‌هایشان از سوی آمریکا رد شود و پرچمی با عنوان امارت اسلامی را نپذیرند، مذاکره‌ای با هیات آمریکایی انجام نخواهد شد.

مژده می‌گوید که به اعتقاد طالبان، گذشت زمان به نفع آن‌ها و به ضرر آمریکاست. طالبان تاکید می‌کنند که باز شدن دفتر قطر بیشتر نیاز آمریکا بود تا خواست ما.

اکنون که آمریکا مذاکره با طالبان را مربوط به قبول شرط کنار نهادن پرچم و عنوان امارت اسلامی نموده ما هیچ نیازی به بازگشت به مذاکره با امریکا نداریم.

کارشناس مسایل سیاسی افغانستان تصریح می‌کند که آمریکا منتظر جواب طالبان است و این در حالی است که طالبان جوابی ندارند.

به نظر می‌رسد امیدی که با بازشدن دفتر قطر برای رسیدن به صلح در افغانستان بوجود آمده بود، کم‌کم از بین می‌رود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها