امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18017
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۴
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری لبنانی المنار، «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق پس از اعلام موافقت شورای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری لبنانی المنار، «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق پس از اعلام موافقت شورای امنیت سازمان ملل با خروج عراق از شمول بند هفت منشور سازمان ملل که از سال 1990 و در پی حمله این کشور به کویت وضع شده بود، طی سخنانی که برای مردم عراق ایراد کرد، از این تصمیم استقبال کرد.

نخست وزیر عراق در سخنان خود به تلاش‌های سخت و بسیار دولت عراق برای کسب موافقت شورای امنیت برای خروج از بند هفت منشور سازمان ملل اشاره کرد و گفت: از امروز تلاش‌های ما در عراق باید بر ساخت و بنای کشور با توجه به مشکلات موجود در آن متمرکز باشد.

مالکی با بیان اینکه عراق از جهاد اصغر پای به جهاد اکبر گذاشته، تاکید کرد که دولت وی بر حفظ روابط دوستانه و همکاری با تمام کشورهای منطقه و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر تاکید و تمرکز دارد.

نخست وزیر عراق گفت: ما همواره تلاش کرده‌ایم، خود را درگیری محورهای سیاسی درگیر در منطقه نکنیم.

وی با اشاره به خطرات نهفته در پس قطب‌بندی‌های طایفه‌ای و مذهبی در منطقه تاکید کرد که خروج از این قطب‌بندی‌ها از طریق خشونت و مسلح کردن گروه‌ها و متشنج کردن اوضاع امکان پذیر نیست.

مالکی با بیان اینکه هنوز وقت برای ترتیب اوضاع منطقه‌ای وجود دارد، نسبت به افتادن در دام خشونت‌ها و دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر منطقه هشدار داد و تاکید کرد که عراق هیچ‌گاه مقر یا گذرگاه تروریسم نخواهد بود.

۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل توافق کردند عراق از شمول بند هفت منشور سازمان ملل که از سال ۱۹۹۰ و در پی حمله این کشور به کویت وضع شده بود، خارج شود.
 
بند هفت منشور سازمان ملل به شورای امنیت اجازه می‌دهد علیه کشورهای که از این شورا تبعیت نمی‌کنند اقدامات مختلفی به کار بگیرند، از تحریم گرفته تا دخالت نظامی. از سال 1990 میلادی که عراق با حمله نظامی به کویت، این کشور را اشغال کرد، تحت بند 7 منشور سازمان ملل قرار گرفت.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها