امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18030
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۴
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمد عامر مصاحبه مفصلی با خبرگزاری دولتی بحرین داشت که خبرنگار این سوال را از وی پرسید که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمد عامر مصاحبه مفصلی با خبرگزاری دولتی بحرین داشت که خبرنگار این سوال را از وی پرسید که امروز اظهارات حسن روحانی رئیس جمهوری جدید ایران را داریم که تاکید می کند اولویت ایران بازگرداندن روابط دیپلماتیکش با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است. حال برداشت شما از سناریوهای احتمالی درباره این روابط چیست؟

قائم مقام وزیر امور خارجه بحرین در امور منطقه ای در پاسخ گفت: ما همواره به ایران به عنوان یک کشور یا یک همسایه مسلمان نگاه می کنیم و همواره تمایل داریم که با ایران روابط دوستانه و همکاری و اعتماد و حسن همجواری برپایه عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر داشته باشیم. این رکن تمایل ما روابط ما است که همواره مدنظر قرار می دهیم.

وی افزود: ایران کشوری بسیار مهم در منطقه است که نمی توان نقش آن را نادیده بگیرم اما من همواره تکرار می کنم که ما همواره تلاش می کنیم که روابط ثابت، روشن و مبتنی بر اعتماد و حسن همجواری باشد.

حمد عامر افزود: وقتی حسن روحانی رئیس جمهوری منتخب ایران می گوید که رویکردش همان بازگرداندن روابط دیپلماتیک است، این رویکرد خوب است و ما از آن استقبال می کنیم و امیدواریم که تحولات آینده در واقع امر بازتاب یابد تا آینده ای روشن و جدید در روابط دیپلماتیک و روابط همجواری نه فقط در سطح بحرین بلکه در سطح همه کشورهای شورای همکاری رقم زده شود تا اینکه (این شورا) روابط مستحکمی با ایران داشته باشد.

وی در عین حال با تکرار ادعای واهی علیه جزایر سه گانه ایرانی تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی و اماراتی خواندن آنها گفت: "اگر کشورهای شورای همکاری بتوانند روابطی خوب و منسجم براساس احترام دوجانبه وعدم استفاده از زور در حل مناقشات ایجاد کنند این امر به طور قطع می تواند اعتماد را بازگرداند و موضوع جزایر سه گانه اماراتی مثالی در این زمینه است و همچنین این امر می تواند به طور کلی به ثبات منطقه خلیج فارس که 40 تا 45 درصد نفت جهان را تامین می کند، کمک کند".

حمد عامر در پاسخ به سوالی درباره اینکه نظر شما درخصوص اظهارات اخیر رئیس جمهوری منتخب ایران مبنی بر پایان یافتن زمان توقف برنامه هسته ای ایران و حق ایران در غنی سازی اورانیوم چیست، گفت: مسئله پرونده هسته ای، مسئله جامعه بین المللی است و نه فقط مورد اهتمام کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیست و جامعه بین المللی از طریق گروه 5+1 وارد مذاکره با ایران شده است اما خواسته از ایران این است که –یک بار دیگر-شفافیت روشنی درباره برنامه هسته ای خود داشته باشد تا جامعه بین المللی از رویکرد مسالمت آمیزش اطمینان حاصل کند.

وی افزود: اگر ایران بخواهد غنی سازی برای اهداف مسالمت آمیز انجام دهد این حق ایران است و اگر فرض کنیم که رویکرد درست است پس باید شفافیتی در پرونده به طور کلی وجود داشته باشد و همچنین باید التزام به همه شروط و همه مفاد موجود در نهاد آژانس بین المللی وجود داشته باشد تا اجازه سفر برای بررسی راکتورهای هسته ای داده شود. اگر جامعه بین المللی از آن اطمینان حاصل کند شک ندارم که مانعی وجود داشته باشد زیرا حق هر کشوری است که انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز داشته باشد.
 
این در حالی است که برنامه های هسته ای ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است و این آژانس تاکنون هیچ انحرافی از مسیر صلح آمیز هسته ای کشورمان گزارشی منتشر نکرده است و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند.

حمد عامر در پاسخ به سوالی بار دیگر با تکرار ادعای خود درخصوص جزایر سه گانه ایرانی گفت: این موضوع در نشست وزاری شورای همکاری و اتحادیه اروپا در 30 ژوئن در بحرین مطرح خواهد شد اما در نهایت یک موضوع مهم مربوط به (کشورهای عرب حوزه خلیج فارس) است و چشم انتظار پاسخ ایران به دعوت های امارات برای مذاکرات مستقیم هستیم و پاسخ ایران عملا به منزله رویکردی برای بهبود روابط بین کشورهای شورای همکاری و اقدام مهمی برای اثبات حسن نیتی است که در اظهارات رئیس جمهوری جدید ایران وجود داشت.
 
جمهوری اسلامی ایران بارها جزایر سه گانه را جز لاینفک اراضی خود دانسته و بارها آمادگی خود را برای رفع سوء تفاهم‌ها در این زمینه اعلام کرده است.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها