امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۹:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18062
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۷
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «الجمهوریه» چاپ قاهره در تحلیلی به قلم «طارق ترشیشی»،‌ تحلیلگر مصری درباره اولین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «الجمهوریه» چاپ قاهره در تحلیلی به قلم «طارق ترشیشی»،‌ تحلیلگر مصری درباره اولین سخنرانی «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر جدید قطر که روز چهارشنبه و یک روز پس از انتقال قدرت از «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی»، پدرش به وی صورت گرفت، می‌نویسد: آنقدر که سخنرانی «شیخ تمیم»، امیر جدید قطر مورد توجه و رصد محافل سیاسی منطقه‌ای، عربی، اسلامی و بین المللی قرار داشت، تاکنون کمتر مشاهده شده که سخنرانی یکی از حکام و شیوخ عرب حوزه خلیج فارس مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.

شاید این توجه منطقه‌ای و بین المللی به سخنان شیخ تمیم از آنجا نشات می‌گرفت که بسیاری از طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی می‌خواستند، از سخنان امیر جدید قطر دریابند که آیا کناره گیری شیخ حمد از قدرت و واگذاری آن به تمیم جوان «صرفا تدبیری خانوادگی» بوده یا پیامی سیاسی به طرف‌های مختلف.

همچنین همان اندازه که سخنان جاری شده بر زبان شیخ تمیم مورد توجه و اهتمام ناظران و کارشناسان بوده، به همان اندازه هم سخنان بر زبان جاری نشده، از جانب وی مورد توجه بوده است. به ویژه آنکه به اعتقاد این ناظران و کارشناسان سکوت درباره ناگفته‌ها معنا و مفهوم بیشتری از گفته‌ها دارد.

سکوت در قبال بحران سوریه

درست است که شیخ تمیم همچون پدرش «قطر را کعبه دل‌ها» توصیف کرده بود، اما در سخنرانی خود به هیچ‌ وجه به «بحران سوریه» اشاره نکرد که طی 30 ماه گذشته به شدت دوحه را به خود مشغول کرده است.

آیا این سکوت در اینجا دارای تفسیری سیاسی است؟ یا باید آن را صرفا نادیده گیری گذرا و اتفاقی به شمار آورد؟ بدون تردید روزهای آینده موضع واقعی شیخ تمیم را در قبال آنچه در سوریه می‌گذرد، آشکار می‌کند.

قضیه فلسطینی و تاکید بر پذیرش طرح ملک عبدالله

اما هر اندازه که شیخ تمیم بحران سوریه را در سخنان خود نادیده گرفته بود، به «قضیه فلسطینی» توجه نشان داد و پرداخت. وی درباره قضیه فلسطینی تاکید کرد، برخلاف آنچه بسیاری می‌پندارند، قطر همچنان به اصول و مبادی قضیه فلسطینی پایبند است، به ویژه پس از طرح اخیر قطر تحت عنوان «طرح مبادله اراضی» که «شیخ حمد بن جاسم»، نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر آن را به همراه هیئتی که به واشنگتن سفر کرده بود، به «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا ارائه داد و با عدم موافقت وی مواجه شد تا این طرح در همانجا دفن و به فراموشی سپرده شود.

شیخ تمیم در سخنرانی خود بر موضوعی همچون «طرح عربی» بدون اعمال هرگونه اصلاح و تعدیل روی آن تمرکز کرد که اجلاس سران بیروت در سال 2002 آن را تصویب کرد، همچنین بر مسئله «حق بازگشت پناهندگان فلسطینی» تاکید کرد که اینگونه به نظر می‌رسد، وی می‌خواهد این پیام را به سعودی‌ها بدهد که از این پس هرگونه اقدام قطر در خصوص قضیه فلسطینی زیر نظر سعودی‌ها و در چارچوب «طرح ملک عبدالله بن عبد العزیز»، پادشاه عربستان سعودی خواهد بود و این پیامی روشن به سران عربستان سعودی مبنی بر تبعیت دوحه در این ارتباط از ریاض است، به ویژه آنکه شیخ تمیم در بخش دیگری از سخنرانی خود تاکید کرد که قطر به شورای همکاری خلیج فارس و همکاری با آن تعهد و التزام کامل خواهد داشت.

تلاش برای گشودن صفحه‌ای جدید در روابط دوحه – ریاض

در این ارتباط برخی از صاحبنظران اعتقاد دارند، یکی از دلایل انتقال قدرت در خاندان حاکم بر قطر (آل ثانی) تمایل این خاندان به گشودن صفحه‌ای جدید با ریاض و آل سعود است و این صفحه می‌بایست عنوان و تیتر جدیدی داشته باشد که آن «شیخ تمیم»، امیر جوان قطر است که در عین جوانی به امور جاری در کشور واقف و آگاه باشد و رابطه خوبی با «شیخ حمد بن جاسم»، نخست وزیر و وزیر سابق خارجه این کشور نداشته باشد که بسیاری از قطری‌ها و اعراب خلیج فارس او را به خاطر تلاش برای ایفای نقشی فراتر از نقش ریز دولت قطر سرزنش می‌کنند.

در این باره کارشناسان تاکید می‌کنند که که شیخ تمیم در سخنرانی خود حتی یک کلمه هم به تلاش‌های نخست وزیر و وزیر خارجه پدرش که با شیخ حمد روی کار آمد و با وی عهد بست، تا زمانی‌که در قدرت قرار دارد، با وی بماند و با کناره گیری‌اش از قدرت از سمت‌های خود کناره گیری کند، اشاره نکرد. بسیاری از قطری‌ها شیخ حمد بن جاسم را «روباه قطر» می‌نامند و گفته شده که از زمان روی کار آمدن شیخ تمیم وی تلاش بسیار کرده تا برادر بزرگ‌تر و ناتنی تمیم را علیه وی تحریک کند که برای مدت کوتاهی منصب ولی‌عهدی را در قطر دست داشت.

عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عربی

از دیگر نکات مورد توجه در سخنرانی شیخ تمیم تاکید وی بر اهمیت همکاری کشورهای عربی با یکدیگر و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عربی بود که شاید می‌تواند بیانگر این امر باشد که قطر شیخ تمیم از دخالت‌های خود در امور داخلی کشورهای دیگر عربی از جمله کشورهای شمال آفریقا که در قالب حمایت‌های مالی صورت می‌گیرد، خواهد کاست و از جمله این کشورها باید از مصر، بزرگ‌ترین کشور جهان عرب یاد کرد که دخالت‌های قطر در آن خشم بسیاری از مردم مصر را برانگیخت، این درحالی است که دخالت‌های قطر در دیگر کشورهای عربی نیز بخش گسترده‌ای از ملل جهان عرب را برانگیخته و بسیاری از سیاستمداران جهان عرب این دخالت‌های قطر را به نوعی توهین به خود به شمار آورده و ناظران بر این باورند که حمایت‌های آشکار از نظام‌هایی که اخوانی‌های اسلامگرا در آنجا به قدرت رسیدند، از جمله در دو کشور تونس و مصر موجب کاهش محبوبیت و نفوذ اخوانی‌ها در این کشورها شده است.

رد منازعات طایفه‌ای و مذهبی

از دیگر نکات مورد توجه در سخنرانی شیخ تمیم تاکید وی بر رد منازعات طایفه‌ای و مذهبی در جهان عرب است که به اعتقاد وی زمینه دخالت خارجی در این کشورها را فراهم می‌کند، اما در عین حال این امیر جوان مشخص نکرد که این منازعات و دخالت‌ها چارچوب‌هایی را در برمی‌گیرد و به این ترتیب اجازه داد، هرکس هرگونه که بخواهد از این سخنان وی برداشت مورد نظر را داشته باشد و آن را هرگونه که بخواهد تفسیر کند، اما در عین حال به این نکته نیز اشاره نکرد که «ایران» در پس تمام رویدادهای بزرگ و کوچک ناخوشایند از منظر حکام خلیج قرار دارد، موضوعی که در این چند سال اخیر حکام خلیج فارس در سخنرانی‌های خود عادت کرده‌اند، در پس هر اتفاقی که در کشورهایشان روی می‌دهد، ایران را متهم به دست داشتن در آن کنند.

از دیگر نکات مورد تامل در سخنرانی امیر جوان قطر تاکید وی مبنی بر عدم حمایت دوحه از یک حزب یا گروه خاص در جهان عرب علیه حزب یا جریان دیگر است که به اعتقاد ناظران تمیم به این ترتیب می‌خواست نزدیکی بسیار خود به اخوان المسلمین را رد و تاکید کند که اخوانی‌ها در دوران حاکمیت وی از امتیازی برخوردار نخواهند بود، چون نزدیکی به اخوان بدون تردید نه تنها مورد خوشایند عربستان سعودی و کشور امارات متحده عربی نخواهد بود، بخش گسترده‌ای از مردم قطر و جهان عربی و اسلامی نیز مخالف این حمایت‌های دوحه هستند.

در پایان تنها نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، این است که سخنرانی شیخ تمیم پایان یافت و او می‌ماند و میزان عمل به سخنانی که بر زبان آورده، به خصوص اینکه آیا وی خواهد توانست کشورش را از باتلاق خونین سوریه خارج کند یا خیر؟ و اینکه آیا ما واقعا در برابر تغییر و تحول واقعی در قطر و سیاست‌هایش قرار داریم؟

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها