امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18093
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۷
تعداد بازدید: 278
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رامین مهمان‌پرست» معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رامین مهمان‌پرست» معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه جمعه شب در برنامه کنکاش شبکه جام جم ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید بهشتی با بیان اینکه متأسفانه مبنای اداره جهان فعلی توسط قدرت‌ها ناعادلانه و براساس چارچوبی غیرمنطقی است، خاطرنشان کرد: آنها واژه‌های زیبایی از جمله مبارزه با تروریسم را تعریف کرده و از این واژه‌ها به عنوان ابزار سیاسی در راستای منافع خود استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه ادعاهای کشورهای قدرتمند در مباحث حقوق بشر و دموکراسی نیز با رفتارهای آنها متفاوت است، خاطرنشان کرد: در بررسی سابقه فعالیت‌های تروریستی در اکثر نقاط دنیا، ردپایی از حمایت قدرت‌های بزرگ مشاهده می‌شود و این گروه‌های تروریستی به ابزار تأمین منافع این قدرت‌ها تبدیل شده‌اند.

سخنگوی سابق وزارت خارجه با اشاره به تلاش کشورهای غربی با استفاده از رسانه‌ها برای دور کردن افکار عمومی از واقعیات موجود، اظهار داشت: اگر مردم دنیا امکان دسترسی به واقعیات را پیدا کنند در برابر سیاست‌های غرب رفتار و واکنش جدی نشان خواهند داد.

وی افزود: ما در بالاترین سطوح مسئولان کشور قربانیان ترور داشتیم تا مردم عادی و گروهک تروریستی منافقین اقدام به ترور بیش از 16 هزار نفر از مردم ایران کرد و کشورهای غربی که تا قبل از پیروزی انقلاب این گروه‌ها را تروریستی می‌نامیدند در حال حاضر به محلی امن برای فعالیت این گروه‌ها تبدیل شده‌اند.

مهمان‌پرست ادامه داد: به بهانه ریشه کن کردن تروریسم به افغانستان لشکرکشی کردند، ولی به جای از بین رفتن ریشه‌های تروریسم شاهد کشته شدن بیش از 110 هزار نفر از مردم بیگناه افغانستان هستیم و در حال حاضر هم می‌خواهند با همان گروه‌های تروریستی مذاکره کنند.

وی به حمایت‌های کشورهای غربی از گروه‌های تروریستی در سوریه و تسلیح آنها و ارائه کمک‌های مالی به این گروه‌ها اشاره کرد.

سخنگوی سابق وزارت خارجه درباره پالس‌های مثبت اخیر از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر برقراری روابط و مذاکرات سازنده با ایران و در پاسخ به این سؤال که آیا شاهد تحولی در روابط تهران و واشنگتن خواهیم بود؟ با بیان اینکه مقامات آمریکایی دچار اشتباه استراتژیک راجع به ملت ما شده‌اند و از طریق دشمنی با مردم ما به دنبال دسترسی به اهداف منطقه‌ای خود یا منافع در داخل کشور ما بوده‌اند، اظهار داشت: اگر مقامات آمریکایی به دنبال تامین منافع واقعی خود باشند باید رویه اشتباه خود را کنار بگذارند.

وی با بیان اینکه ملت ایران دارای دو ویژگی غرور ملی و عاطفی بودن است، خاطرنشان کرد: اگر هر کشور و مردمی با ملت ما از در دوستی وارد شوند حتما پاسخ گرم و صمیمانه‌ای دریافت می‌کنند. اگر فکر کنند از راه غیر منطقی و تهدید و اعمال فشار مردم ما را با خود همراه می‌کنند، نتیجه عکس می‌گیرند.

مهمان‌پرست ادامه داد: یکی از دلایلی که شاهد اقدامات خلاف منافع ملی آمریکایی‌ها در طول سال‌های اخیر بودیم، تحلیل اشتباه مقامات آمریکایی از ویژگی‌های مردم ایران بود. فکر می‌کردند به بهانه فعالیت هسته‌ای یا نقض حقوق بشر می‌توانند بر مردم ما فشار وارد کنند و ایراد اتهامات بی پایه و اساس باعث می‌شود ملت ما تحت فشار شدیدی قرار گرفته و مایوس شده و دست از نظام برداشته و از انقلاب حمایت نکنند.

معاون وزیر خارجه با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد:‌ این انتخابات باید درس بزرگی برای قدرت‌های غربی و مقامات آمریکایی باشد. ملت ما در راه استقلال خود هزینه‌های زیادی داده و با فشار دست از تمامیت ارضی خود و دفاع از آرمان‌های انقلاب بر نمی‌دارد.

به گفته مهمان‌پرست راه دوستی با ملت ایران دست برداشتن از دشمنی‌هاست.

وی با بیان اینکه الان ظرفیت خوبی ایجاد شده و بهانه از دست کشورهای غربی گرفته شده، اظهار داشت: تلاش می‌کردند مردم مشارکت کمی در انتخابات داشته باشند و می‌خواستند بگویند که مردم ایران خسته شده‌اند و نظام از حمایت اکثریت مردم برخوردار نیست و با این بهانه فشارها را افزایش دهند تا به تغییر نظامی که در ذهنشان بود برسند.

سخنگوی سابق وزارت خارجه با اشاره به حضور حداکثری مردم ایران در این دوره از انتخابات، گفت: این انتخابات نشان می‌دهد که انسجام داخلی قدرتمندی در داخل کشور وجود دارد و ما از اقتدار ملی بالایی برخورداریم که این اقتدار ملی باید برای طرف‌های خارجی ما مفهوم داشته باشد و باید بدانند که با کشور قدرتمندی مواجهند.

وی با بیان اینکه منافع آمریکایی‌ها و برخی قدرت‌های غربی در ایجاد ناامنی و بی ثباتی در کشورهای مختلف است و به همین خاطر از کشورهای قدرتمند نگرانند، عنوان کرد: اگر به حقوق ملت‌ها احترام بگذارند و دست از دخالت در امور دیگر کشورها بردارند می‌توانند فضایی ایجاد کرده تا از ظرفیت موجود استفاده کنند.

مهمان‌پرست افزود: کافی است مقامات آمریکایی دست از دشمنی بردارند و رویه خود را تغییر دهند. ملت ما علاقه‌مند است با همه ملت‌ها روابط خوبی داشته باشد. راه‌‌حل رفع مشکلات خیلی راحت است. در موضوعات مختلف بهانه‌گیری‌ها را کنار بگذارند و در بحث هسته‌ای حقوق ملت ما را محترم بشمارند.

وی درباره مباحث پیش روی دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی، یکی از این مباحث را موضوع هسته‌ای ایران برشمرد و با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر واقعا 1+5 در مذاکرات جدی باشند پرونده هسته‌ای به راحتی قابل حل است، خاطرنشان کرد: ما متعهد به ان‌پی‌تی هستیم و در چارچوب آن می‌خواهیم از حقوق خود بهره‌مند شویم و چیزی فراتر از حقوقمان نمی‌خواهیم.

به گفته مهمان‌پرست راحت می‌توان به تعاملی رسید که هم ابهامات در ذهن 1+5 برطرف شود و هم ما به حقوقمان دسترسی پیدا کنیم.

وی با اشاره به محدویت‌هایی که کشورهای غربی در توسعه روابط ما با دیگر کشورها ایجاد کرده‌اند، خاطرنشان کرد:‌ دنیای امروز احتیاج به مشارکت همه کشورها دارد و باید در مناطق بزرگ و حساس از کشورهای قدرتمند منطقه برای حل مشکلات استفاده کرد. ایران می‌تواند پایگاه ثبات و امنیت در منطقه و شریک بسیار خوبی برای اروپا و حتی آمریکا باشد که شرطش این است که روابط براساس روابطی عادلانه و دوطرفه تعریف شود.

سخنگوی سابق وزارت خارجه اضافه کرد: ما برای توسعه روابط با همه کشورها آمادگی داریم البته در درجه اول اولویت ما توسعه همه جانبه روابط با کشورهای همسایه و منطقه است.

وی با بیان اینکه برخی از کشورهای منطقه شاید در موضوعاتی دیدگاه‌های متفاوتی دارند که سازنده نیست، اظهار داشت: ما آماده همکاری و نزدیک کردن دیدگاه‌هایمان هستیم، ایجاد ثبات و امنیت در منطقه به نفع همه ماست و روابط با کشورهای همسایه بر پایه منافع ملی کشورهای منطقه تعریف شود و با مشارکت و همگرایی می‌توانیم زمینه را برای رشد و توسعه منطقه فراهم کنیم.

مهمان‌پرست گفت:‌ ما در بحث رابطه با اروپا و کشورهای غربی آماده توسعه روابط هستیم شرطش این است که رویکرد جدیدی اتخاذ کرده و به حقوق ملت ما احترام بگذارند.

به گفته وی درباره مباحثی چون حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و ... در فضای شفاف می‌توان صحبت کرد. همه کشورها نقاط ضعفی دارند که همه باید کمک کنند این نقاط ضعف برطرف شود.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار