امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18102
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۲۰
تعداد بازدید: 297
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیته کارشناسی شورای هماهنگی احیاء قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) را با حضور ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیته کارشناسی شورای هماهنگی احیاء قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) را با حضور سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) ، حجت‌الاسلام مصطفی فقیه اسفندیاری رئیس هیأت علمی بنیاد امام رضا(ع)، علی اصغر سالاری مدیر پروژه مستندسازی حریم حرم، صدری نماینده وزارت کشور و نمایندگانی از استان‌های سراسر کشور که قدمگاه‌های حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) در مسیر جاده ولایت آنها قرار دارد، تشکیل جلسه داد.

* تاکنون 16 منزل از توقف‌گاه‌های امام رضا(ع) در ایران شناخته شده‌اند

در ابتدای این نشست، علی اصغر سالاری مدیر پروژه مستندسازی حریم حرم امام رضا(ع) به بیان و شرح کوتاهی از قدمگاه‌های امام رضا(ع) در ایران پرداخت و گفت: مأمون به فردی به نام «رجاء بن ضحاک» دستور می‌دهد تا امام رضا(ع) را از شهرهای بغداد و قم عبور ندهد به همین دلیل او نیز کوتاهترین مسیرها را برای عدم برخورد با شهرها انتخاب می‌کند.

وی اظهار داشت: حضرت رضا(ع) در حدود 75 منزل در ایران اسلامی توقف داشته‌اند که ما تاکنون توانسته‌ایم فقط 16 منزل را از این تعداد شناسایی کنیم.

مدیر پروژه مستندسازی حریم حرم امام رضا(ع) تصریح کرد: مسیر قدم‌گاه‌های امام رضا(ع) به نام «جاده ولایت» نامگذاری شده است و بیشترین قدمگاه‌ها به استان یزد اختصاص دارد.

* قدمگاه حضرت رضا(ع) فرقی با حرم ایشان نمی‌کند

فقیه‌اسفندیاری گفت: در جهان‌بینی توحیدی، ما برای عالَم سه مرتبه کلی قائل هستیم؛ مرتبه عقل، مرتبه مثال و مرتبه سوم عالم مُلک یا طبیعت و به تناسب این عوالم کلی نیز مرتبه‌هایی در انسان وجود دارد مبنی بر ادراک عقلی و حسی.

وی ادامه داد: با توجه به این موضوع، انسان معصومی که بتواند تجلی آیات الهی باشد باید ویژگی این سه عالم کلی را داشته باشد و در هیچ یک از این عوالم فرو نماند. از این رو پیامبر اعظم(ع) در عین اینکه می‌فرماید: «أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُکُمْ یُوحَى إِلَیَّ» به جایی می‌رسد که جبرئیل هم نمی‌تواند به آن جا ورود پیدا کند؛«فَکَانَ قَابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنَى» بنابراین جبرئیل(ع)، شأنی از شئون رسو‌ل‌الله(ص) است.

رئیس هیأت علمی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) اظهار داشت: وحی مراتبی دارد به نام «الهام» که در ائمه اطهار (ع) وجود دارد و از این رو حضرت جبرئیل(ع) در طی 75 روز بر حضرت زهرا (س) نازل شد.

وی عنوان کرد: در بیانات نورانی حضرت رضا (ع) دو حدیث احیای امر و حدیث سلسلة الذهب می‌درخشد، حدیث سلسلة‌الذهب، امامت را به توحید پیوند می‌دهد و اگر بخواهیم پیام حدیث سلسلة‌الذهب را در یک جمله بیان کنیم در واقع پیوند امامت با توحید است. همچنین امام رضا(ع) به چند صفات مشهور است و البته ایشان ملجاء تمام اسماء الهی است اما این زمان و مکان است که چند صفت و اسم ایشان را برجسته‌تر می‌کند.

فقیه‌اسفندیاری در ادامه به بیان جایگاه قدم‌گاه‌های امام رضا(ع) پرداخت و گفت: قدمگاه حضرت رضا(ع) فرقی با حرم ایشان نمی‌کند چرا که امام(ع) یک حقیقت یکپارچه است از این رو قلم امام با قدم ایشان تفاوتی ندارد و بنای امام همانند بیان ایشان است.

وی عنوان کرد: دیدگاه ما به قدمگاه‌های امام رضا(ع) نباید در حدّ یک مجتمع استراحتگاهی بسنده شود بلکه لازم است آنجا را زیبا، جذاب و متناسب با جایگاه امام ساخت و مردم را به حضور پررنگ در این مکان‌ها تشویق کنیم.

* کرامات و معجزات حضرت رضا(ع) در مسیرهای هجرتش به مردم شناسانده شوند

در بخش دیگری از این جلسه، صدری نماینده وزارت کشور در کمیته کارشناسی شورای هماهنگی احیاء قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) گفت: هر کاری را که مردمی‌تر در کشور انجام شود ضرر نکرده‌ایم و در موضوع احیای قدمگاه‌ها نیز باید مردمی‌بودن را سرلوحه کار خود قرار دهیم بنابراین به کارگیری هیئت‌های مذهبی، بسیج و تشکل‌های مردمی و سایر NGOها می‌تواند ظرفیت خوبی را در این زمینه فراهم کند.

وی یادآور شد: عزیزانی که فعالیت پژوهشی دارند در شناساندن معجزات و کراماتی که حضرت رضا (ع) در طول مسیرها داشته‌ است، می‌توانند کمک شایانی کنند چرا که در مدت زمانی که حضرت رضا (ع) این مسیر را طی کرده‌اند حتما کرامات و معجزاتی اتفاق افتاده که شناساندن آنها به جذب محققان و عموم مردم کمک می‌کند.

* ضرورت اختصاص فصلی از کتب درسی دانش‌آموزان به موضوع معرفی قدمگاه‌های امام رضا(ع) 

صدری، تشکیل ستاد احیای قدمگاه در هر استان را از دیگر اقدامات مورد توجه خواند و اظهار داشت: باید شورای احیای قدمگاه‌ها به صورت استانی باشد همانند ستاد پشتیبانی جبهه و جنگ و یا ستاد بازسازی عتبات عالیات. مردم علاقه‌مند هستند و گاهی اوقات نمی‌دانند که چگونه می‌توانند عرض ارادت خویش را به محضر حضرت رضا (ع) برسانند. از این رو لازم است پروژه‌های عمرانی به صورت زمان‌بندی، ساماندهی و سازماندهی شود تا شاهد نتایج مطلوبی باشیم.

وی ادامه داد: لازم است پیشنهاد مکتوبی به شورای فرهنگ عمومی کشور مبنی بر احیای قدمگاه‌ها صورت گیرد و یک روز را در تقویم به این موضوع اختصاص یابد که به مناسبت این روز سازمان‌ها و نهادهای کشور می‌توانند با همکاری سایر دستگاه‌ها برنامه متعددی داشته باشند.

نماینده وزارت کشور در کمیته کارشناسی شورای هماهنگی احیاء قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) عنوان کرد: ما نباید کارهای زیربنایی و زیرساختی را فراموش کنیم بلکه باید کارها و برنامه‌ها را به طور زمان‌بندی شده انجام دهیم. همچنین اردوگاه‌های موقتی و دائمی را در جوار قدمگاه‌ها راه‌اندازی کنیم که در طول سال نیز فعالیت داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: از شورای وزارت آموزش و پرورش درخواست می‌شود تا مبحثی را به عنوان معرفی قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) در کتب دانش‌آموزان اختصاص دهند تا آنها با مسیری که حضرت رضا(ع) از مدینه تا مرو طی کرده است آشنا شوند.

* کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور می‌تواند به فرهنگ‌سازی برای قدمگاه‌های امام رضا کمک کند

صدری با بیان اینکه همه ما به اهمیت فرهنگ‌سازی واقف هستیم، گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور می‌‌تواند با چاپ کتاب و تولید نرم‌افزار به عنوان متولی این کار، توجه به این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد. چرا که آنها با ظرایف این موضوع آشنا بوده و می‌توانند محصولات خوبی را تولید کنند.

وی تصریح کرد: لازم است طراحان، طرحی را برای جاده ولایت طراحی کند چیزی همانند جاده کربلا در استان همدان که همه مسافران با دیدن آن، متوجه می‌شوند این جاده به کربلا منتهی می‌شود. بنابراین باید شعاری طراحی شود تا تابلوهایی که در این مسیرها قرار می‌گیرند اعم از تابلوهای تبلیغاتی، تابلوهای راهنمایی و رانندگی و ... همگی به صورت زیرنویس و با یک رنگ مشخص، بیان‌کننده مسیر جاده ولایت باشند.

نماینده وزارت کشور در کمیته کارشناسی شورای هماهنگی احیاء قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) اظهار داشت: باید آهسته آهسته، جاده ولایت برای مردم معرفی شود تا در نهایت به شناساندن قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) منتهی شود.

* معرفی شیراز و گچساران به عنوان سومین و چهارمین شهر حرم اهل‌بیت(ع)

سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) گفت: دهه کرامت در ماه ذی‌القعده فرصت مناسبی برای ترویج ارزش‌های الهی ملهم از سیره اهل بیت (ع) است و این موضوع بدون نگاه به هجرت تاریخی حضرت رضا (ع) میسر نیست.

وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری در شیراز فرمودند: بعد از قم و مشهد سومین حرم اهل بیت(ع) شیراز است و همایش کارگاهی سومین حرم اهل بیت(ع) روز تولد احمد بن موسی برگزار خواهد شد.

حعفری با اشاره به مرقد «بی‌بی‌ حکیمه» در گچساران اظهار داشت: این بانوی بزگوار، اهل کرامت بوده و خاستگاه آمال و آرزوهای مردم است و زائران از هر مسیری که بخواهند عبور کنند حرم این بانوی ارجمند را مشاهده می‌کنند از این‌رو چهارمین حرم اهل بیت نیز  مرقد «بی‌بی‌ حکیمه» در گچساران خواهد بود.

وی به بیان مصوباتی که در کمیته کارشناسی شورای هماهنگی احیای قدمگاه‌های حضرت رضا (ع) تصویب شد پرداخت و گفت:‌ قرار است دستورالعمل جامعی را با زیرشاخه‌های مختلف جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با تمام کارگروه‌ها تدوین کنیم که مورد توجه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته و سپس از طریق وزیر کشور به تمام استانداران ابلاغ خواهد شد. همچنین کمیته حمایت از قدمگاه‌های کشور تهیه خواهد شد که بدین وسیله از قدمگاه‌های کشور پشتیبانی می‌شود.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) عنوان کرد: دهم تیرماه در تقویم ما به عنوان روز ورود امام رضا (ع) به نیشابور ثبت شده است که لازم است این روز علاوه بر روزهایی که علی بن موسی‌الرضا(ع) از شهر آنها عبور کرده است در راستای بزرگداشت امام رضا(ع) به نیشابور در تمامی استان‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در دهه کرامت که حدفاصل تولد امام رضا (ع)‌ و حضرت معصومه (ع) و روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ است شایسته است در این فاصله 10 روزه برنامه‌هایی را در قدمگاه‌های حضرت رضا (ع) داشته باشیم.

* قدمگاه‌ها نماد قطب فرهنگی و مروج سیره و آموزه‌های رضوی باشند

جعفری تصریح کرد:‌ مصوب شده در مسیر جاده ولایت از تابلوهای واحد استفاده شود که رنگ و نوشته آنها متحدالشکل باشد که پیشنهاد نصب تابلوهای واحد توسط بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و انجام و اجرای آن از سوی سازمان راه و شهرسازی خواهد بود.

وی، تکمیل پژوهش و تحقیق در خصوص قدمگاه‌های حضرت رضا (ع) را از دیگر مصوبات این جلسه دانست و عنوان کرد: این پژوهش‌ها باید کماکان توسط محققان بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) پیگیری شود.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) افزود: لازم است قدمگاه‌ها به عنوان یک قطب فرهنگی، مروج سیره و آموزه‌های رضوی باشد و خروجی فعالیت‌های فرهنگی که در ایام دهه کرامت انجام می‌شود به آموزه‌های رضوی منتهی شود که در این راستا توجه به محتوای برگزاری مراسم‌ها نیز ضروری است.

جعفری، تدوین شناسنامه قدمگاه‌ها، نصب تاریخ قدمگاه‌ها در محل مذکور، ساخت مستندی از قدمگاه‌ها که تا کنون مورد غفلت واقع شده، پیگیری تشکیل فراکسیون نمایندگان جاده ولایت همچنین برگزاری گردهمایی متولیان قدمگاه‌های سراسر کشور به صورت سالانه و تشکیل ستاد پشتیبانی مردمی قدمگاه‌های امام رضا (ع) را از دیگر مصوبات کمیته کارشناسی شورای هماهنگی احیای قدمگاه‌های امام رضا (ع) را برشمرد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها