امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18119
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۱۶
تعداد بازدید: 159
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد به عنوان یک مرکز شیعی مدتی است که در کشور صربستان ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد به عنوان یک مرکز شیعی مدتی است که در کشور صربستان فعالیت می‌کند، مدیریت این مرکز را «سعید خلیل اویچ» بر عهده دارد.

فعالیت‏های پژوهشی و علمی اعضای مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد که متناسب با هدف‏گذاری کمی دقیق و برنامه‏ریزی راهبردی سه ساله‏ مرکز طراحی شده است، در این مدت یک ساله که تقریباً از فعالیت این مرکز می‌گذرد، پیشرفت قابل ملاحظه‏ای در ابعاد گوناگون داشته است، به اذعان برخی از مسئولین علمی و سیاسی تأثیرگذار صربستان، مرکز علوم دینی «قم» در مدت نسبتاً کوتاه از شروع رسمی فعالیت‏های آن، به نهادی مؤثر در مدیریت پژوهش‏های دینی در منطقه تبدیل شده است.

گزارشی از فعالیت‌های سه ماهه این مرکز در ادامه می‌آید.

*برگزاری سمینار «عرفان اسلامی» در جنوب صربستان

در حاشیه برگزاری سمینار «عرفان اسلامی» پروفسور دارکو تاناسکویچ و سعید خلیل‏اویچ در شهر مسلمان‏نشین پریه‏پولیه در جنوب صربستان چاپ دوم مجموعه‏ مقالات «عرفان اسلامی» را معرفی کردند. این سمینار با حضور تعداد زیادی از مسئولان، ائمه جماعات و علاقه‌مندان از شهرهای پریه‏پولیه، پریبوی و بیلو پولیه (مونته‏نگرو) برگزار شد.
  
آقای پوشیتسا، رییس نهاد دولتی میزبان این جلسه که با مشارکت مرکز علوم دینی «قم» برگزار شد، در ابتدای جلسه در باب اهمیت جهت‏گیری‏های ارزشی عرفان اسلامی مطالبی ارایه کرد.

در ادامه خلیل ‏اویچ که در مجموعه‏ مقالات مذکور، مقاله‏ ویلیام چیتیک را با عنوان «مکتب ابن عربی» از انگلیسی ترجمه کرده است، در این سمینار ابعاد رابطه بین عرفان و شریعت را تحلیل کرد.

وی افزود: موفقیت‏های معنوی در سیر و سلوک و کشف نمی‏تواند خارج از چهارچوب شریعت محقق شود، در این رابطه خلیل‏اویچ بخش‏هایی از متن سید حیدر آملی در کتاب «جامع الاسرار» را قرائت و تفسیر کرد.
 
  
در پایان پروفسور تاناسکویچ، گردآورنده‏ مجموعه‏ مقالات ذکر شده، پیرامون نحوه‏ گردآوری کتاب و اهمیت حیات عرفانی در میان مسلمانان توضیحاتی داد.

بر اساس این گزارش، تاناسکویچ از شرق‏شناسان مشهور و تأثیرگذار یوگسلاوی سابق و صربستان هست، وی سفیر صربستان در ترکیه و واتیکان بوده و ریاست کرسی شرق‏شناسی دانشکده‏ ادبیات دانشگاه بلگراد را بر عهده دارد.

این سمینار مورد پوشش خبری یکی از شبکه‏های تلویزیونی محلی صربستان قرار گرفت.
  
*انتشار شماره‏ جدید مجله‏ علمی-تخصصی علوم دینی «قم»

شماره جدید مجله‏ علمی-تخصصی علوم دینی «قم» از سوی مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد منتشر شد، در این شماره (شماره نخست سال دوم مجله) هشت مقاله علمی، دارای بالاترین معیارهای مقالات عالی‏ترین سطح مجلات علمی-پژوهشی کتابخانه‏ ملی و وزارت علوم صربستان منتشر شده است. اسلام‏شناسانی از آلمان، نیجریه، کانادا، ایران و صربستان مؤلفان مقالات را به رشته تحریر در آوردند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:
 
  
- آموزه‏های متافیزیکی رنه گنون نوشته «رولاند پیچ» سنت‌گرای مشهور آلمانی و استاد سابق دانشگاه مونیخ

- شریعت و حقوق بشر  نوشته «عبدالقادر مبارک» فارغ التحصیل جامعه المصطفی(ص) العالمیه و استاد دانشکده حقوق دانشگاه آبوجا در نیجریه

-  «سوم دوتا» در بیان توحید اسلامی تألیف «شجاع علی میرزا» فارغ التحصیل کانادایی جامعة المصطفی(ص) العالمیه

- توسعه‏ علم النفس در فلسفه‏ بوعلی سینا «تهران خلیل ‏اویچ»

- تفسیر نوگرایانه‏ اسلام توسط «حسین جوزو» معروف‏ترین اندیشمند متجدد اسلاو جنوبی در سده‏ بیستم «سعید خلیل‏ اویچ»

- هویت و وحدت بعد از عاشورا در تاریخ اسلام «حبیب‌الله بابایی» پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

- فلسفه و تمدن در حکمت مشاء در اسلام «معمر خلیل ‏اویچ»

- اصطلاح ‏شناسی در فلسفه‏ اروپایی و اسلامی «یانیچیه‏ویچ» دانشکده ادبیات دانشگاه بلگراد

علاقه‌مندان برای دسترسی به متن مقالات از اینجا می‌توانند اقدام کنند.
 
*انتشار ترجمه دو جلد از کتاب «آشنایی با علوم اسلامی» استاد شهید مطهری

بر اساس این گزارش، تهران خلیل‏اویچ دو جلد نخست کتاب «آشنایی با علوم اسلامی» استاد شهید مطهری، یعنی جلد «منطق و فلسفه» و «کلام و عرفان» را ترجمه کرده که این دو جلد توسط بنیاد ملاصدرا در سارایوو به چاپ رسیده است.

*برگزاری سمینار «عرفان در مسیحیت و اسلام»
 


 
 

سمینار «عرفان در مسیحیت و اسلام» در خانه‏ فرهنگ شهرک دانشجویی بلگراد برگزار شد، سخنرانان جلسه، پروفسور ولادتا یروتیچ، سعید خلیل‏اویچ و خانم دکتر یانیچیه‏ویچ بودند.

پرفسور یروتیچ عضو تمام وقت آکادمی علوم و هنر صربستان جزو عالی‏ترین نهاد علمی در کشور صربستان هست، وی همچنین از نظریه‏پردازان بسیار شهیر  مردم صربستان بوده و برنامه‏های متعدد ایشان در تلویزیون رسمی صربستان شهره‏ خاص و عام است.

بنابراین مشارکت ایشان در یکی از سمینارهای مرکز علوم دینی «قم» و برگزاری مشترک این سمینار با شهرک دانشجویی دانشگاه بلگراد از موفقیت‏های اجرایی مهم مرکز علوم دینی «قم» به حساب می‏آید.
  
پروفسور یروتیچ در این سمینار در باب معنای شهود عرفانی توضیحاتی ارایه داد و با تفسیر برخی از اقوال رابعه عدویه تأکید کرد: عرفان می‏تواند سبب تقویت همدلی بین همه مردمان دنیا باشد.

خلیل‏اویچ در این سمینار دو مطلب از مباحث عرفان اسلامی را به تفصیل تحلیل کرد و بیان داشت: عرفان به عرفان نظری، عرفان عملی و عرفان ادبی تقسیم می‌شود، با این وجود رابطه عرفان و شریعت می‏تواند به عنوان یکی دیگر از مقولات اصلی مباحث عرفان اسلامی طرح شود.

در ادامه خلیل‏اویچ در ارتباط با میزان صحت و سقم شهودهای عرفانی توضیحاتی ارایه و از قرآن و عقل به عنوان دو میزان اصلی عرفان یاد کرد.
 
  
*شرکت در کنفرانس علمی انستیتوی مطالعات سیاسی بلگراد

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انستیتوی مطالعات سیاسی بلگراد یکی از قدیمی‏ترین و مؤثرترین انستیتوهای صربستان و منطقه است که در سال 1968 تأسیس شده است.
  
انستیتو شاهد برگزاری کنفرانسی علمی با موضوع «هویت ملی و دین» در بلگراد بود که تعداد زیادی از اساتید و پژوهشگران معروف صربستان، بالکان و روسیه در این کنفرانس شرکت کرده بودند که خلیل ‏اویچ با موضوع «دین و هویت در فلسفه سیاسی اسلام» به سخنرانی پرداخت.

در این کنفرانس مدیر مرکز علوم دینی «قم» مقاله‏ای تحقیقی با عنوان «هویت ملی و دین» ارایه داد، خلیل‏اویچ در این مقاله به مبانی معرفتی فلسفهی سیاسی اسلام در ارتباط با تعریف نسبت بین دین و هویت اشاره و آن مبانی را با مبانی معرفتی علم سیاست مدرن مقایسه کرد.
 
  
وی همچنین به منابع گوناگون کسب معرفت در فلسفه‏ سیاسی اسلام، از  جمله تجربه‏ حسی، عقل، شهود و نقل اشاره کرد و بیان داشت: چنین منظومه‏ای تفاوت ماهوی با علم سیاست مدرن دارد که از یقین فلسفی و گزاره‏های ارزشی بی‏بهره است.

*انتشار مقاله‌ای اسلامی در مجله فرهنگی مسیحی در صربستان

مرکز فرهنگی مسیحیت بلگراد مجموعه مقالات «دین و اقتصاد» را منتشر کرد که در آن مقاله سعید خلیل‏اویچ با عنوان «مبانی معرفتی دین و توسعه‏ منطقه‏ای با تأکید بر سنت حکمی اسلام» به چاپ رسید.

خلیل‏اویچ در این مقاله به تحلیل نظیر مبانی توسعه، موقعیت مسلمانان بالکان در زمان سلطه سنت دینی، توسعه‏ غربی از منظر اندیشمندان مسلمان بالکان معاصر و بازسازی فرهنگ دینی مسلمانان بالکان بر پایه‏های توسعه مدرن پرداخت.
  
بر اساس این گزارش، مجموعه مقالات مذکور با حمایت وزارت اقتصاد و توسعه منطقه‏ای صربستان منتشر شده است و هدف از انتشار آن بررسی ابعاد رابطه بین اقتصاد و دین، توسعه منطقه‏ای و امکانات جهانگردی دینی در صربستان بود.

*شرکت در کنفرانس بین‌المللی علمی انستیتوی سیاست بین‌الملل بلگراد

انستیتوی سیاست و تجارت بین‌الملل بلگراد از مهم‏ترین و قدیمی‏ترین انستیتوهای دولتی صربستان است که در سال 1947 افتتاح شده است.

این انستیتو با مشارکت بنیاد آلمانی «هانس زایدل» کنفرانس بین‌المللی با موضوع «مسیر راهبردی توسعه و تحکیم موقعیت صربستان در روابط بین الملل معاصر» در بلگراد برگزار کرد.

خلیل‏اویچ در این کنفرانس، در روز نخست و در کمیسیون «ابعاد سیاسی-خارجی تحکیم موقعیت صربستان در روابط بین الملل معاصر» شرکت و به ایراد سخنرانی پرداخت، موضوع سخنرانی خلیل‏اویچ «مراحل از خودبیگانگی صربستان در روابط بین‌الملل معاصر» بود.

در این کنفرانس مهم بیش از هشتاد محقق و متخصص از کشورهای صربستان، کرواسی، بوسنی، اتریش، فرانسه، مجارستان، مقدونیه، بلغارستان، لهستان، روسیه و نمایندگان وزارت‏خانه‏های امور خارجه، کشور و علوم صربستان شرکت داشتند.
  
رئیس مرکز علوم دینی «قم» در این کنفرانس بر هویت دوگانه مردمان منطقه تأکید کرد و گفت: زیرا آنان با میراث سنتی خود به صورتی غیر قابل انکار مرتبط بوده و از طرفی دیگر، به دنبال حذف ریشه‏های معرفت سنتی خود هستند.

وی ادامه داد: تعریف مسیرهای راهبردی در روابط بین الملل بر پایه نرم‏های معرفتی و ارزشی جوامع بالکان، جریان توسعه و یک‏پارچه‏سازی‏ها را تسریع بخشیده و موقعیت مؤثر صربستان و منطقه را در روابط معاصرشان با دوستان سنتی آنان، همچون کشورهای خاورمیانه تحکیم خواهد کرد، کشورهایی که روز به روز خودآگاهی معرفتی-فرهنگی خود را تعمیق می‏بخشند.

*سمینار تخصصی «فلسفه در مسیحیت و اسلام»

در خانه فرهنگی شهرک دانشجویی بلگراد، سمیناری تخصصی با موضوع «فلسفه در مسیحیت و اسلام» برگزار شد که دکتر یانیچیه‏ویچ و خلیل‏اویچ در این سمینار پیرامون ابعاد گوناگون طبیعت فلسفه اروپایی و اسلامی به ایراد سخنانی پرداختند.
  
خلیل ‏اویچ در این سمینار رابطه‏ بین عقل و قلب را در سنت حکمی اسلامی به تفصیل مورد تحلیل قرار داد و در این رابطه بخش‏های از متن «تمهید القواعد» را قرائت و شرح کرد.
 
*سمینار تخصصی «ادبیات و فرهنگ»

سمیناری تخصصی با موضوع «ادبیات و فرهنگ» در کتابخانه‏ معروف «میلوتین بوییچ» در بلگراد برگزار شد که در این سمینار تهران خلیل‏اویچ و صلاح دراگویچ؛ از فارغ التحصیلان صربستانی جامعه المصطفی(ص) العالمیه به سخنرانی پرداختند.
  
در این سمینار دراگویچ در باب ابعاد عرفانی ادبیات فارسی، به خصوص در «منطق الطیر» عطار توضیحاتی ارایه کرد و خلیل‏ اویچ زوایای فلسفی رابطه بین ادبیات و هنر را به تفصیل تحلیل کرد.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها