امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18156
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۶
تعداد بازدید: 65
شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره عملکرد سه ماهه ترانزیت از 32 مرز فعال کشور شامل 22 مرز زمینی و 10 مرز ...

شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره عملکرد سه ماهه ترانزیت از 32 مرز فعال کشور شامل 22 مرز زمینی و 10 مرز آبی، اظهار داشت: آمار و اطلاعات جمع‌آوری شده حاکی از این است که طی سه ماه ابتدایی سال جاری، 3 میلیون و 397 هزار و 120 تن کالا از کشور ترانزیت شده است.

وی ادامه داد: 95 درصد این جابه‌جایی از طریق جاده و پنج درصد آن از طریق راه‌آهن بوده است؛ این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 درصد رشد داشته است.

* میزان ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای کشور

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت افزود: طی سه ماه اخیر میزان ترانزیت کالا از طریق جاده به جاده 719 هزار و 217 تن، جاده به دریا یک میلیون و 483 هزار و 324 تن، دریا به جاده 951 هزار و 397 تن، دریا ـ جاده ـ دریا 67 هزار و 72 تن، از طریق راه‌آهن 176 هزار و 110 تن و جمعاً سه میلیون و 397 هزار و 120 تن بوده است.

وی اضافه کرد: یک میلیون و 634 هزار تن از ترانزیت کالا مربوط به مواد نفتی و یک میلیون و 762 هزار تن نیز مربوط به مواد غیرنفتی است.

* پایانه پرویزخان فعال‌ترین مرز کشور در ترانزیت ورود کالا

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: طی سه ماه اخیر، پایانه پرویزخان با 37 درصد جابه‌جایی فعال‌ترین مرز کشور در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود و پس از آن پایانه بندرعباس با 28.3 درصد جابه‌جایی، پایانه بازرگان با 8.7 درصد، پایانه سرخس با 6 درصد، پایانه لطف‌آباد با 4.8 درصد و پایانه باشماق با 3.8 درصد جابه‌جایی، فعال ترین مرزهای کشور در ورود کالای ترانزیتی بوده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: 85 درصد حجم کل ترانزیت از پنج مرز فوق و تنها 15 درصد از طریق سایر مرزها نظیر باشماق، جلفا، بیله‌سوار و از این قبیل انجام می‌شود.

* بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی از عراق به امارات

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی برحسب مبدأ بارگیری و مقصد تخلیه از عراق به امارات (تخلیه در بنادر)، امارات به عراق (بارگیری از بنادر) و ترکیه به ترکمسنتان بوده است.

افندی‌زاده افزود: بیشترین حجم مسیرهای پرتردد کالا از مرز ورودی و خروجی شامل پایانه‌های پرویزخان و بندر امام خمینی، پایانه بندرعباس و باشماق و پایانه بندرعباس به دوغارون بوده است.

* مواد نفتی و مصالح ساختمانی عمده‌ترین کالاهای ترانزیتی سه ماه اخیر

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: عمده ترین کالاهای عبوری از کشور به تفکیک مبدأ و مقصد کالا طی سه ماه اخیر مواد نفتی از عراق به امارات، مصالح ساختمانی از ترکیه به ترکمنستان و لوازم خانگی از امارات به عراق بوده است.

افندی‌زاده تصریح کرد: عمده‌ترین بخش ترانزیت کشور را طی سه ماهه سال 92 کالاهایی نظیر مواد سوختی، لوازم خانگی، انواع کالاهای ساختمانی، انواع پنبه و مواد غذایی تشکیل دادند؛ بیش از 541 هزار تن از کالاهای ترانزیت شده در مدت زمان مورد مطالعه به کالاهایی نظیر ابزارآلات، انواع دارو، انواع چرم و از این قبیل اختصاص دارد.

* بندر امام خمینی (ره) فعال‌ترین مرز‌ کشور در ترانزیت خروج کالا

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: بندر امام خمینی (ره) با 37.4 درصد جابه‌جایی فعال‌ترین مرز کشور در ترانزیت خروج کالا طی سه ماهه ابتدایی سال بود و پس از آن پایانه بندرعباس با 9 درصد جابه‌جایی، پایانه باشماق با 8.2 درصد، پایانه لطف‌آباد با 7.9 درصد، پایانه سرخس با 6.7 درصد و پایانه دوغارون با 6.5 درصد جابه‌جایی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

* کامیون‌های ایرانی عمده‌ترین جابه‌جا کننده‌‌ کالا‌های ترانزیت جاده‌ای

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: از 148 هزار دستگاه تعداد سفرکامیون‌های حمل کننده کالاهای ترانزیتی، 81 هزار دستگاه معادل 55 درصد توسط کامیون ایرانی، 15 هزار دستگاه معادل 10 درصد توسط کامیون‌های ترک و 6 هزار دستگاه معادل 4 درصد توسط کامیون‌های آذری و 46 هزار دستگاه معادل 31 درصد توسط کامیون‌های سایر ملیت‌ها، حمل شده است.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اظهار داشت: بخش خصوصی، تشکل‌های صنفی و شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی تأثیر به سزایی در رشد ترانزیت کشور داشته‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند مدت در کمیته ترانزیت موجب شده تا با مدیریت ظرفیت‌های موجود کشور، ترانزیت افزایش یافته و شاهد رشد درآمدهای ناخالص ملی باشیم.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای یادآور شد: تجهیز امکانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان‌های مرتبط در حرکتی هماهنگ برای رفع موانع و تسهیلات و برقراری ارتباط گسترده تجاری و اقتصادی و دیپلماسی موثر با کشورهای منطقه موجب شده که بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ایران در ترانزیت، مطلوب باشد.

* اردیبهشت‌ماه بیشترین عبور کالای ترانزیتی از کشور

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: طی سه ماه اخیر بیشتری کالای عبوری در کشور در ماه اردیبهشت معادل یک میلیون و 229 هزار و 776 تن و کمترین آن در فروردین‌ماه معادل یک میلیون و 4 هزار و 384 تن بوده است.

* بیشترین حجم عبور کالای ترانزیتی ریلی از پایانه سرخس

افندی‌زاده تصریح کرد: همچنین میزان کالای عبوری از کشور توسط راه‌آهن طی سه ماهه ابتدایی سال 92، میزان 176 هزار و 110 تن بوده است که 120 هزار و 162 تن از پایانه سرخس، 34 هزار و 475 تن از پایانه بندرعباس، 15 هزار و 284 تن از پایانه رازی و 6 هزار و 189 تن از پایانه بندر امام خمینی(ره) انجام شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها